ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER TARİF LİSTELERİ UÇUK NEDEN OLUR: DOĞAL YÖNTEMLERLE UÇUK NASIL GEÇER?

UÇUK NEDEN OLUR: DOĞAL YÖNTEMLERLE UÇUK NASIL GEÇER?

Uçuk neden olur? Uçuk nasıl geçer en hızlı çözüm nedir? Uçuk bulaşıcı mıdır? İşte, dudak kenarında çıkan uçuğun nedenleri ve evde doğal yöntemlerle uçuk tedavisi:
Uçuk Neden Olur: Doğal Yöntemlerle Uçuk Nasıl Geçer?

Herpes simpleks virüsüne bağlı olarak görülen uçuk, mikrobik bir enfeksiyondur. Genellikle dudak, ağız ve diş etinde görülen uçuk, bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerde 1 hafta içinde geçer. Ancak bazı durumlarda bu süre uzayabilir. Dudak çevresinde görülen uçuk, kaşıntılı ve ağrılı yaralara neden olabilir. Bu durum özellikle yemek yerken şikayetlerin artmasına neden olur. Tedavinin erken sonuçlanabilmesi için, kısa sürede doktora görünmeli ve doktorun verdiği kremler kullanılmalıdır. Peki, uçuk neden olur ve nasıl geçer? İşte, uçuk nedenleri ve evde tedavi yöntemleri:


Uçuk Neden Olur?

Uçuğun birçok nedeni olabilir. Ancak en yaygın görülen nedenleri şu şekildedir;

  • Soğuk algınlığı, grip ve ateş durumlarında bağışıklık sistemi zayıflar. Bağışıklığın zayıflaması ise uçuk riski arttırır.
  • Hamilelik, regl ve hormonal değişikler uçuğu tetikleyen faktörlerdendir.
  • Stres uçuğun başlıca sebepleri arasında yer alır.
  • Yorgunluk ve uykusuzluk hali bağışıklığı zayıflatarak uçuk çıkmasına yol açabilir.
  • Güneş ışığına uzun süre maruz kalmak da uçuğun başlıca nedenlerinden biridir.
  • Korkmak da uçuğu tetikleyen durumlardan biridir.


Uçuk Bulaşıcı Mı?

Uçuk, bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Özellikle deri yoluyla temas etmek uçuğun bulaşmasına neden olur. Aynı zamanda havlu, bardak gibi ortak kullanılan eşyalar, uçuğun bulaşma riskini arttırır.


Doğal Yöntemlerle Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuğun geçmesi için ilk olarak yapmanız gereken doktora başvurmaktır. Doktorun verdiği ilaç veya kremleri kullanarak kısa sürede geçmesini sağlayabilirsiniz. Ancak, evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler arıyorsanız, bazı besinlerden yararlanabilirsiniz.Aloe vera, cilt hücrelerinin onarılmasına yardımcı olur. Pamuk yardımıyla uçuk olan bölgeye aloe vera sürerek iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.Süt, özellikle uçuk yeni çıkmaya başladığı dönemlerde işe yarar. Bir pamuğu süte batırıp uçuk olan bölgeye hafifçe bastırarak uçuğun iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.İçeriğinde antiviral bileşenler olan nane yağı, uçuğun iyileşmesine katkıda bulunur. Uçuk çıkacağını anladığınız zaman kulak çubuğuna 1-2 damla nane yağı damlatın. Bu çubuğu uçuk olan bölgeye sürün.Siyah çay, özellikle uçuğun sebep olduğu ağrıları geçirme konusunda etkilidir. Bir adet demlenmiş siyah poşet çayı uçuğun üzerine koyun ve 5 dakika bekletin. Bu sayede ağrınız azalacak ve kabarıklık daha hızlı iyileşecektir. (Çay poşeti kesinlikle sıcak olmamalıdır.)Birçok hastalığın tedavisine destek olan sarımsak, mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Bir diş sarımsağı ortadan ikiye kesip uçuğun üzerine yerleştirerek iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.Uçuğa soğuk kompres yapmak hem ağrıların hafiflemesine, hem de dudaktaki kızarıklığın giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca iyileşme sürecini de hızlandırır. Soğuk kompres yapmak için, buz küplerini temiz bir beze sararak uçuk olan bölgeye uygulayabilirsiniz.Antiviral özelliklere sahip olan bal ve sirke, uçuğun iyileşmesine yardımcı olur. Bir yemek kaşığı balı 2-3 damla sirke ile karıştırıp uçuk olan bölgeye sürebilirsiniz.Misket limonu da antiviral ve anti bakteriyel özelliklere sahip olan besinlerdendir. Uçuk olan bölgeye günde 2-3 damla sıkmak, uçuğun iyileşmesine destek olur.Uçuğa diş macunu sürmek de uçuk tedavisinde kullanılan yöntemlerdendir. Diş macunundan az miktarda alıp uçuk bölgesine sürerek, iltihabın kurumasını sağlayabilirsiniz.


Önemli Not: Bu yöntemler halk arasında uçuk tedavisinde kullanılsa da, uygulamadan önce mutlaka uzmana danışmanız gerektiğini unutmayın.


Uçuk Oluşumunu Önlemek İçin Ne Yapılır?

  • Gerekli vitamin ve mineralleri alın, bağışıklığınızı güçlü tutun.
  • Stres ve yorgunluktan korunmak için bitki çaylarından yararlanabilirsiniz. Uçuk çıkmasını önlemek için uykusuz kalmamaya özen gösterin.
  • Dudaklarınızı çok fazla güneşe maruz bırakıyorsanız, ara sıra soğuk kompres uygulayın veya güneş korumalı dudak kremi kullanın.
  • Uçuk çıkmadan önce bölgede hafif ağrı ve sızlamalar görülebilir. Bu durumda saat başı ağrılı bölgeye buz uygulayabilirsiniz.


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!