ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER DİŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR? DİŞ AĞRISINA EVDE DOĞAL ÇÖZÜMLER

DİŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR? DİŞ AĞRISINA EVDE DOĞAL ÇÖZÜMLER

Diş ağrısı neden olur? Diş ağrısı evde nasıl geçer? Diş ağrısını geçirmek için ne yapılır? İşte, ansızın gelen diş ağrılarına karşı evde uygulayabileceğiniz en etkili ve doğal çözümler:
Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısına Evde Doğal Çözümler

Çikolata, şekerli gıda gibi yiyeceklerden, mikrop ve bakteri gibi etkilerden dolayı ortaya çıkan diş ağrıları, yemek yerken, gece uyurken veya ansızın zamanlarda bastırılabilir. Özellikle düzenli diş muayenesi olmayan kişilerde daha fazla rastlanan bir durumdur. Diş ağrılarının şiddetlenmesi durumunda apseler oluşur. Bu apseler yalnızca dişi değil, boğaz ve kulak ağrılarını da tetikler. Diş ağrılarının en etkili tedavi yöntemi, en kısa sürede diş doktoruna başvurmaktır. Ancak doktora başvuruncaya kadar diş ağrısı çilesi çekmek istemeyenlere bazı önerilerimiz var. Kolayca uygulanan ve diş ağrılarını önemli ölçüde azaltan yöntemleri sizler için derledik. İşte, evde diş ağrısını hafifleten ve geçiren doğal yöntemler:


Diş ağrısı oluştuğunda ilk yapılması gereken şey gargara yapmaktır. Sirkeli su veya tuzlu su ile yapılan gargaralar, diş yüzeyindeki mikropları arındırır. Aynı zamanda dişi uyuşturarak ağrıyı azaltır, şişliklerin azalmasını sağlar. Doğal gargara tarifleri sayfamızdan evde kendi gargaralarınızı hazırlayabilirsiniz.


Dişlerinizde çürük varsa ve yemek sonrası kalan kırıntılar diş ağrısına sebep olduysa uygulanması gereken yöntem dişleri fırçalamaktır. Dişlerinizi uygun şekilde fırçalayarak ağrıları hafifletebilirsiniz. Ancak diş fırçalarken çok sert davranmamaya ve fırçayı bastırmamaya özen gösterin.


Diş ağrılarında en çok uygulanan yöntemlerden biri de buz uygulamaktır. Bu yöntem için bir poşetin içerisine 2-3 adet buz küpü yerleştirin. Poşeti güzelce sardıktan sonra dışarıdan ağrılı bölgeye koyun. Buz koymak diş ağrılarını geçici bir süreliğine geçirecektir.


Diş ağrısı için önerilen diğer yöntem ise sarımsaktır. Bir diş sarımsağı, ağrıyan dişinizin üzerine koyun. Sarımsağın antioksidan etkisi sayesinde, diş bakterilerden arındırılır. 


Antiseptik bir özelliğe sahip olan karanfil yağı, diş macunlarının içerisinde de kullanılır. Evde karanfil yağı varsa, pamuklu bir çubuğu yağa batırın. Yağa bulanan pamuğu ağrılı dişin etrafına sürün. Karanfil yağı yerine tane karanfil kullanacaksanız, ağrıyan dişin üzerine koyup hafifçe bastırmanız yeterlidir. Karanfil, dişte uyuşma etkisi yaratarak ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.


Adaçayının diş ağrısını hafifletici etkilerinden yararlanabilmek için, bir bardak suyu kaynatın. Kaynar suyun içerisine az miktarda ada çayı atın ve demlenmesi için bekleyin. Daha sonra ada çayı yapraklarını süzün ve suyun ılımasını bekleyin. Su ılıdığında gargara yapın.


Zerdeçal da antiseptik özelliğe sahip olan bir besindir. Zerdeçalı suyla karıştırarak macun kıvamına getirin. Bu macunu parmak ucunuzla veya fırçayla ağrıyan dişin üzerine sürün ve bekletin. Ağrınız hafiflediğinde bol su ile gargara yapabilirsiniz.


Ağrınız şiddetlenmeye başlarsa ve doktora gidemediyseniz, ağrı kesici alabilirsiniz. Ancak ağrı kesici miktarını abartmamalı, 8 saat arayla bir adet ağrı kesici almalısınız.


Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Listedekilerin dışında çörek otu, maydanoz, nane ve karabiber de diş ağrısına iyi gelir.


İltihaplı Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dişte iltihap oluşursa, ağrı şiddetlenir ve apse oluşur. Dişin tedavi edilebilmesi için kısa süre içerisinde doktora başvurulmalı ve iltihabın azaltılması sağlanmalıdır.

Evde iltihaplı diş ağrısını geçirmek için, bir bardak ılık su, bir tatlı kaşığı tuz ile karıştırılmalı. Hazırlanan tuzlu suyla gargara yapılmalıdır.

Büyük su bardağı ılık su ile 2 çay kaşığı çay ağacı yağı karıştırılmalı, bu karışımla gargara yapılmalıdır.

Karanfil yağı, iltihaplı dişin üzerine sürülmelidir. 


İltihaplı Diş Ağrısı İçin Ne Yapmak Gerekir?

  • Dişteki iltihap kuruyana kadar çok sıcak ve çok soğuk yiyecek-içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Yemek yerken iltihaplı diş kullanılmamalı, besinler diğer dişlerle çiğnenmelidir.
  • Ağız sağlığını korumak ve bakteri uzak tutmak için gargara yapılmalıdır.
  • Sigara kullanmayın.


Önemli Not: Diş ağrılarında en etkili tedaviyi uygulayabilmek için, kısa süre içinde diş doktorunuza başvurun. Dişinizde herhangi bir sorun olmasa bile, 6 ayda bir diş muayenesine gitmeyi ihmal etmeyin.


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!