Saç Kırıkları Nasıl Önlenir: 7 Öneri

Saçlar, yüksek ısı, yanlış bakım gibi etkenler nedeniyle kısa sürede kırılır. Peki, saç kırıkları önlenebilir mi? İşte, sağlıklı saçlar için kırıkları önlemenin 7 farklı yolu:
Saç Kırıkları Nasıl Önlenir: 7 Öneri
10 Mayıs 2024, 12:48

Saç kırılması stres, ısı, altta yatan koşullar ve daha fazlasından kaynaklanabilir. Saç kırılmasının birçok farklı nedeni vardır. Sağlıklı saçlar, saç tellerinizi bir arada tutan üst üste binen pullara sahip iç kütiküllere bağlıdır. Bu pullar parçalandığında saçınız kuruyabilir ve sonunda ayrılarak hasara yol açabilir. Bu, elektriklenme ve kuruluk gibi diğer semptomların yanı sıra kırılmaya da neden olur. İşte, saç kırıklarını önlemek için yapabilecekleriniz;

 1. Diyet

çinko

Özellikle saç ve cilt sağlığı söz konusu olduğunda, eski "ne yersen osun" deyişi aslında çok şey ifade ediyor. Bazı besinler saçınızın büyümesine yardımcı olur ve hasar nedeniyle kırılmayı önler. Günlük beslenmenizde yeterli miktarda çinko, demir ve folik asit aldığınızdan emin olun. Yeterli protein ve antioksidanlar, saçınızı hasarsız tutabilir. Bazı vitaminler de saç büyümesine yardımcı olabilir.

 1. Stres

stres

Stres ve saç dökülmesi arasındaki bağlantıyı gösteren çok sayıda kanıt vardır ancak stresin saç kırılmasına neden olabileceği de bilinir. Stres foliküllerinizin hareketsiz kalmasına neden olur, dolayısıyla büyüme döngüsünün ortasında olan saçlar kopabilir. Eski saçların da döküldüğünü fark edebilirsiniz. Bu yüzden stres seviyelerinizi düşürmeye çalışın.

 1. Ilık su

ılık su

Alışılmadık derecede kuru saçlar, hasar ve kırılmanın öncülerinden biri olabilir. Ayrıca kuru hava, düşük nem ve çok fazla sıcaklık gibi çeşitli faktörlerden de kaynaklanabilir. Saçınızı yıkarken sıcak değil ılık su kullandığınızdan emin olun; ikincisi daha fazla kurumaya neden olabilir. Saç uçlarınız kuruysa şampuanı yalnızca saç derinize yoğunlaştırmayı düşünün. Saç uçlarına mutlaka maske uygulayın.

 1. Saç şekillendirmeye ara verin

saç şekillendirme

Saç kurutma makinenizden, düzleştiricinizden veya saç maşanızdan en iyi sonuçları almak için yüksek ısıya ihtiyacınız vardır. Ancak bu aletleri yanlış veya çok fazla kullandığınızda, aşırı sıcaklıklardan kütiküllere zarar verme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Genel ısı hasarını önlemenin bir yolu, saç tellerinize en az haftada bir kez tüm şekillendirme aletlerine ara vermektir. Isıyı uygulamadan önce saçınızı korumanız da önemlidir. Hasarı en aza indirmek için ısıdan koruyucu sprey kullanın.

 1. Saç maskesi

saç maskesi

Perma, profesyonel düzleştirme ve renklendirme, saçınızın ilk veya iki seanstan sonra daha sağlıklı görünmesini sağlayabilir. Ancak bu hizmetleri çok sık yaparsanız kütikül parçalanıp saçın zarar görmesine neden olabilir. Kalıcı saç boyası ayrıca saç derinizle etkileşime girebilir ve potansiyel olarak kontakt dermatite neden olabilir. Mümkünse seanslarınız arasındaki sürenin 8-10 haftaya uzatın. Bu aralıkta saçlarınızı toparlamak için saç maskesi kullanın.

 1. Aşırı yıkamayın

saç yıkama

Yağlı bir cildiniz varsa, saç derinizde aşırı sebum (doğal yağ) üretimine sahip olma olasılığınız da daha yüksektir. Bu, saçınızı ihtiyaç duyduğunuzdan daha sık yıkama isteğine yol açabilir. Yağlı saçlarınız varsa günlük yıkama iyi olsa da saçınızı günde birkaç kez yıkamamalısınız. Öte yandan, aşırı kuru saçların yalnızca haftalık şampuanlamaya ihtiyacı olabilir.

 1. Saçınızı kestirin

saç kırıkları

Saç kesimi saçınızın sağlıklı kalmasına ve kırık uçlardan arındırılmasına yardımcı olabilir. Saçlarınızı, cilt soyma işlemi gibi düşünebilirsiniz; her iki durumda da, yeni hücrelerin büyümesine yardımcı olmak için eski hücrelerin bir kısmını çıkarmanız gerekebilir. Uçlarınız ayrık olduğunda, kütiküldeki bu yarıklar saçınızın geri kalan kısmına kadar ilerleyebilir ve muhtemelen kırılmaya neden olabilir. 2 ayda bir saç uçlarındaki kırıkları aldırın.

Sağlıklı Saçlar İçin İpuçları

 1. Saçınızı her gün yıkayın ve bakım yapın, ancak nazikçe.
 2. Havuza gittikten sonra yüzücü şampuanı ve saç kremi setini kullanın.
 3. Mümkün olduğunda saçınızın açık havada kurumasına izin vermeye çalışın.
 4. Saçınızın ihtiyaç duyduğu tüm besinleri aldığından emin olmak için besin açısından yoğun bir diyet yiyin.
 5. Moda için dar şapkalar takmaktan kaçının; bunları yalnızca güneşten korunmak için saklayın.

Şunlara da göz atın;

 1. Saçların beyazlaması nasıl önlenir?
 2. Saçlar ne sıklıkla yıkanmalı?
 3. Saç köklerini güçlendirmek için ne yapmalıyız?
 4. Saç uzatma yöntemleri
 5. Saç biti nasıl temizlenir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo