Saçların beyazlaması nasıl önlenir? Bir uzmandan 8 öneri var

Saçların beyazlaması önlenebilir mi? Ya da saçların beyazlamasını geciktirmek için neler yapılabilir? Bu konuda bir İngiliz trikologdan öneriler var.
Saçların beyazlaması nasıl önlenir? Bir uzmandan 8 öneri var
26 Mart 2024, 17:00

İngiliz trikolog Eva Proudman Daily Mail için kaleme aldığı bir makalede saçların beyazlamasını önlemek için önerilerini paylaşıyor... Proudman makalede saçların renk değiştirme hızını büyük ölçüde genler belirlese de araştırmaların bu süreci geciktirecek bazı adımları işaret ettiğini söylüyor. Proudman saçların doğal rengini korumak ve grileşmesini, beyazlamasını geciktirmek için önerilerini şöyle paylaşıyor:

 1. Sigara-elektronik sigara kullanmayın

sigara

Proudman, "Polonya'da 2014 yılında yayınlanan bir araştırma, tütün, e-sigara ve hatta nikotin sakızı ve bantları aracılığıyla düzenli olarak nikotine maruz kalmanın kafa derisindeki melanin üretimini azalttığını buldu" diyor.

 1. Güneşten koruyun

güneş

Proudman'a göre saçın doğal rengini korumak ve UV hasarını önlemek için saçları güneşten korumak önemli. Çünkü fazla güneş sadece cilt değil saç renginin de solmasına yol açar. Peki, neden? Proudman'a göre sebep sigara ile aynı. Yani UV ışınlarının kafa derisindeki melanin üreten hücrelere zarar vermesi ve beyazlama sürecini hızlandırması.

 1. Beslenme

b12 vitamini

Proudman'a göre beslenme ve tercih edilen yiyecekler de bu konuda önemli. Et, yumurta ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunan B12 vitamini bu konuda faydalı olabilir. Proudman, B12 vitamininin hücre yenilenmesi için önemli olduğunu ve yeterli miktarda alınmamasının saçların beyazlamasına yol açacağını söylüyor.

Proudman "B12 alımını en üst düzeye çıkarmak isteyen insanlar için en iyi besin kaynakları karaciğer ve kırmızı ettir" diyor. Aynı şekilde demir eksikliğine karşı da uyarıyor.

 1. Stresten uzak durun

stres

Makaleye göre kronik, uzun süreli stres de saçların beyazlamasını tetikliyor. Çünkü vücut tehdit aldığında olduğu savaş ya da kaç tepkisinin bir parçası olarak bazı hormonları salgılıyor. Ancak bu devamlılık alırsa, yani kişi sürekli stres altında kalırsa süreç saçların beyazlamasına yol açabilir.

 1. Saç kurutma makinesine dikkat

saç kurutma

Proudman'ın bir diğer önerisi ise saçların yüksek ısıda kurutulmaması ve saç kuruturken mesafeye dikkat edilmesi.

 1. Baş masajı

kafa masajı

Proudman'a göre işe yaradığını gösteren çok az bilimsel araştırma olsa da saç derisine nazikçe masaj yapmak, hem saç köklerine hem de melanin üreten hücrelere kan akışını uyararak saçın büyümesine ve potansiyel olarak rengini korumasına yardımcı olur.

 1. Aniden grileşiyorsa

saç

Proudman'ın bir de farklı bir önerisi var. Eğer saçlarınızın çok hızlı beyazladığını düşünüyorsanız bir uzmana görünmenizde fayda var. Çünkü bu tiroidlerle ilgili olabilir.

 1. Şehirdekiler daha fazla dikkatli olmalı

saç beyazlaması

Proudman bu konuda şehir yaşamının daha zorlayıcı olduğunu düşünüyor. Çünkü hava kirliliği de sigara dumanının yaptığı gibi saç rengine zarar verir. Proudman böyle bur durumda açınıza nüfuz edebilecek ve kafa derisindeki melanosit hücrelerine zarar verebilecek kirli parçacıklardan kurtulmak düzenli bakım ve temizlik öneriyor.

Şunlara da göz atın;

 1. Saç dökülmesine ne iyi gelir?
 2. Saç gürleştirme yöntemleri
 3. Saç nasıl nemlendirilir?
 4. Saç kırıklarına ne iyi gelir?
 5. Kış aylarında saç bakımı nasıl yapılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo