Saç Uzatma Yöntemleri: Saçınızı Doğal Olarak Uzatmak İçin 8 Yöntem

Saç nasıl uzatılır? Saçların hızlı uzaması için ne yapmak gerekir? İşte, evde kolayca uygulayabileceğiniz saçınızı doğal olarak uzatacak 8 farklı yöntem:
Saç Uzatma Yöntemleri: Saçınızı Doğal Olarak Uzatmak İçin 8 Yöntem
09 Eylül 2022, 16:21

Saç dökülmesi, hemen hemen herkesin hayatında en az bir kez karşılaştığı bir problemdir. Genetik, hormonal dengesizlik, mantar, stres, beslenme yetersizlikleri ve bazı hastalıklardan kaynaklanan saç dökülmesi, kişiyi psikolojik olarak kötü etkileyen bir durumdur. Saçınızı uzatmak için uygulayabileceğiniz yöntemlere geçmeden önce, saç dökülmesinin altında yatan nedenleri daha fazla araştırabilirsiniz. Böylece saç dökülmesinin tedavisi için bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Erkek tipi kellik nedenleri;

 1. Genetik faktörler
 2. Tiroid koşulları
 3. İlaçlar
 4. Beslenme bozuklukları
 5. Bazı kanserler
 6. Androjenler

Kadın tipi kellik çeşitleri;

 1. Tip I: Saçın çevresinde az miktarda incelme başlar.
 2. Tip II: Par.anın genişletilmesini ve saçın etrafındaki incelmenin artmasını içerir.
 3. Tip III: Kafa derisinin tepesinde bir şeffaflık ile birlikte görülebilir.

Kadın tipi kellik, genetik, ilaç veya hamilelik, menopoz gibi hormon değişikliklerinden kaynaklanabilir. Kadınların 20'li yaşlarda saç incelmesi yaşama olasılığı, 40 ve 50'li yaşlara göre daha düşüktür.

Saç Uzatma Yöntemleri


masaj

 1. Masaj

Saç yağları ve maskeleri kullanırken saç derisine masaj yapmak, saç derisini uyarır ve kalınlığı destekler. Masaj esnasında yapılan esneme, saç folikülünün alt kısmındaki dermal papilla hücrelerinde saç büyümesini ve kalınlığını teşvik eder. Ayrıca masaj yapmak, kan akışını ve kafa derisinin genel sağlığını iyileştirebilir. Her gün saç derisine masaj yapmak, stres ve gerginliği azaltmanıza da yardımcı olur. Saç derisi masajı ortalama 4-7 dakika sürebilir.


aloe vera

 1. Aloe vera

Aloe vera, uzun süredir kullanılan yöntemlerden biridir. Saç derisini yatıştırır ve saçı yumuşatır. Ayrıca kepeklenmeyi azaltır ve tıkanan saç köklerini açabilir. Saf aloe vera jelini, saç derinize ve saçınıza haftada 1-2 kez uygulayabilirsiniz. Bunun yerine aloe vera içeren şampuan ve saç kremlerini de tercih edebilirsiniz.


hindistan cevizi yağı

 1. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, saç gövdesine nüfuz eden yağ asitleri içerir. Bu yağ, saç tipine bağlı olarak saçı yıkamadan önce veya sonra kullanılabilir. Saçınız yağlıysa, yıkamadan önce birkaç saatliğine saçınızda bekletebilirsiniz. Hindistan cevizi yağını, saç derisine ve tüm saçınıza uygulayarak masaj yapabilirsiniz. Araştırmalar, saç derisine uygulanan hindistancevizinin kafa derisinin mikrobiyomunu zenginleştirmeye yardımcı olarak saç derisini ve saç köklerini daha sağlıklı hale getirdiğini buldu.


balık yağı

 1. Balık yağı

Omega 3 yağ asitleri, saçınızı içeriden iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca saç dökülmesini de azaltır. Bağışıklığı güçlendirerek genel sağlığın daha iyi olmasına katkıda bulunur. Bu yüzden doktor önerisinde balık yağı alımı gerçekleştirilebilir.


ginseng

 1. Ginseng

Ginseng, saç köklerini uyararak saç büyümesini teşvik edebilir. Ginseng takviyeleri, doktorun belirlediği şekilde alınmalıdır.


soğan suyu

 1. Soğan suyu

Soğan suyunun dolaşımı iyileştirdiği düşünülmektedir. Hayvan çalışmalarına göre, soğan suyunun saç folikülü gelişimi ve büyümesinde önemli bir rol oynadığı gözlemlenmiştir. Soğan suyunu saç derisine ve gövdesine uygulayıp en az 15 dakika bekletin. Daha sonra şampuanla saçınızı yıkayın.


biberiye yağı

 1. Biberiye yağı

Biberiye yağı, insanların saç büyümesini desteklemek için kullandığı yaygın bir uçucu yağdır. Uygulama için, birkaç damla biberiye yağını argan yağı veya jojoba yağı ile karıştırın. Durulamadan önce saçınızı masaj yapın. Daha sonra saçınızı bol suyla durulayın. Bunu haftada birkaç kez yapabilirsiniz.


limon

 1. Limon

Taze limon suyu veya limon yağı, saç kalitesini ve uzamasını destekler. Ayrıca saç derisinin korunmasına da yardımcı olur. Şampuanlamadan 15 dakika önce saç derisine taze limon suyu sürün. Ardından şampuanlayarak bol suyla durulayın.


Şunlara da göz atın;

 1. Saç serumu nasıl kullanılır?
 2. Kuru şampuan nasıl kullanılır?
 3. Saç kökleri nasıl güçlendirilir?
 4. Saç gürleştirme yöntemleri
 5. En iyi saç bakım yağları
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo