ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER MALZEME REHBERİ POLENİN FAYDALARI NELERDİR, NASIL TÜKETİLİR?

POLENİN FAYDALARI NELERDİR, NASIL TÜKETİLİR?

Arı poleni nedir, ne işe yarar? Arı poleninin faydaları nelerdir? Arı poleni nasıl kullanılır? İşte, Uzm. Dyt. Hanse Nur Büyükdağ'dan arı poleni faydaları ve kullanımı:
Polenin Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Bal arılarının kovanlarda topladıkları ve biriktirdikleri arı poleni, çiçek polenlerini ifade eder. Bal üretimi için çiçekten çiçeğe nektar toplayan işçi arılar, bu işlem sırasında çiçekteki polenlerin taşınmasını da sağlar. Arı beslenmesinde önemli bir yere sahip olan bu polenler, zengin besin değerlerine sahiptir. Koloninin beslenme ihtiyacını karşılayan arı poleninin geri kalanı, insan müdahalesiyle kovanda biriktirilir. ''Peki, arı poleni ne işe yarar?'' İşte, arı poleninin faydaları ve kullanımı:

Arı Poleninin Faydaları Nelerdir?

 • Yüksek antioksidan içeriğine sahiptir. Serbest radikallerden ve kronik hastalıklardan korur.
 • Kalp damar hastalıkları riskini düşürür.
 • Yüksek kan lipitleri ve LDL kolesterolü düşürür. Karaciğeri toksik maddelere karşı korur ve karaciğerin işlevini artırır.
 • İçerdiği çeşitli bileşenlerin iltihap önleyici etkisi vardır.
 • Bağışıklığı güçlendirerek hastalıklardan korur.
 • Antioksidan özelliği ile yaraların kapanmasında etkilidir ve antimikrobiyal özelliği sayesinde enfeksiyonları önler.
 • Antikanser özellikler gösterir ve metabolizmayı hızlandırır. 
 • Arı poleni A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B12, C, D, E, H ve P vitaminleri içerir.
 • Cildin daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.
 • Üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Akciğerlerin temizlenmesine yardımcı olur.
 • Kansızlık tedavisinde kullanılır.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Anne sütü kalitesini ve miktarını arttırır.


Arı Poleni Nasıl Tüketilir?

Arı polenini, uzman doktorun belirttiği dozlarda sade bir şekilde tüketebilirsiniz. Bunun dışında ılık süt, su veya balla tatlandırarak tüketebilirsiniz. 1 tatlı kaşığı arı polenini yoğurdasmoothielere veya bowl içerisine ekleyerek de tüketmek mümkündür. Arı poleninin günlük kullanım miktarı,  genellikle yetişkinlerde 1 yemek kaşığı ile sınırlıdır. Çocuklarda ise 1 tatlı kaşığı aşmamak gerekir.


Arı Poleni Nereden Bulunur?

Arı polenini, online alışveriş sitelerinden, aktarlardan veya doğrudan bal üreticilerinden temin edebilirsiniz. Poleni ağzınıza attığınıza çabucak dağılıyorsa, tazedir. Eğer sertse kalitesi düşük demektir.

Arı Poleninin Zararları Nelerdir?

Arı poleninin bilinen bir zararı yoktur. Ancak bebeklerin ve arı ürünlerine karşı alerjisi (veya hassasiyeti) olan kişilerin, arı polenini hiçbir şekilde tüketmemesi gerekir.

Arı Poleni Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Arı poleni alerjisi, ciltte kızarıklık ve nefes darlığı şikayetleriyle kendini gösterir. Arı ürünlerine karşı alerjiniz varsa, arı polenini tüketmeden önce mutlaka doktora danışmanız ve doktorun verdiği testleri yaptırmanız gerekir. Alerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız, arı polenini kullanmadan önce doktora danışın.

Arı Poleni Ne Kadar Süre Saklanır?

Arı poleni yaş ve kuru olmak üzere ikiye ayrılır. Yaş polen, soğuk bir yerde yaklaşık 1 yıla kadar muhafaza edilebilir. Kuru arı poleni ise hava almayacak şekilde cam kavanoza veya bir kaba konulmalı, isteğe göre buzdolabında ya da oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir. Uygun koşullar sağlandığında kuru polenin ömrü, yaş polene göre daha uzundur.


Önemli Not: Kronik rahatsızlığı olan kişiler, alerjik bünyeye sahip olanlar, hamileler, emziren anneler ve daha çok hiç polen tüketmemiş olan kişiler, arı polenini kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır. Doktorun onay vermediği hiçbir ürün kullanılmamalıdır.

Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!