Arı Sütünün Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Arı sütü ne işe yarar, faydaları nelerdir? Arı sütü ne kadar tüketilmeli? Arı sütünü kimler kullanamaz, zararları nelerdir? İşte, sindirim sistemini düzenleyen arı sütünün faydaları ve kullanımı:
Arı Sütünün Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?
07 Temmuz 2021, 14:23

Arı sütü, bal arıların kraliçe yetiştirmek ve yavruları beslemek için kullandıkları zengin bir salgıdır. İşçi arılar, kraliçe arının ölmesi veya zayıflaması nedeniyle yeni bir kraliçe arı yetiştirmeye karar verir. Seçilen küçük larvalar arı sütüyle beslenir. Süte göre daha yoğun bir kıvama sahip olan arı sütü, dünya çapında 'kraliyet jeli' olarak da bilinir. Üçte ikisi sudan oluşan arı sütü, yüksek oranda protein, doğal şeker, esansiyel yağlar, aminoasit ve birçok vitamini içerisinde barındırır. Dünyanın en değerli besinlerini bir arada tutan arı sütü, son yıllarda sık sık tüketilmesiyle biliniyor. Peki, arı sütü ne işe yarar? İşte, arı sütünün faydaları ve kullanımı:


Arı Sütünün Faydaları Nelerdir?

 1. Bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olur.
 2. Kan basıncını düzenler.
 3. Erkeklerde testosteronu arttırır.
 4. Sinir sistemini uyarır.
 5. Kilo vermeye yardımcı olur.
 6. Cilt sağlığını korur ve cilde sağlıklı bir görünüm kazandırır.
 7. Gözenekleri sıkılaştırır. Yaşlanma karşıtı etkileri vardır.
 8. Karaciğer sağlığını korur.
 9. Sindirim bozukluklarını iyileştirir.
 10. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 11. Kemik gelişimine katkıda bulunur. 


Arı Sütü Nasıl Kullanılır?

Arı sütü, genellikle balın içerisine karıştırılarak tüketilir. Macun kıvamına getirilen karışım, yemeklerden önce veya sonra tüketilebilir. Ayrıca arı sütü, bazı içeceklerin içerisine eklenerek de tüketilir.


Arı Sütü Ne Kadar Tüketilmeli?

Günlük arı sütü tüketimi, 1 gramı geçmemelidir. Arı sütünün aşırı tüketimi, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.


Arı Sütü Kimler Kullanamaz?

Öncelik birçok insanın bal, arı poleni ve arı sütü gibi besinlere alerjisi vardır. Bu yüzden alerjiniz olup olmadığını bilmiyorsanız, tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Arı sütündeki maddeler hormon benzeri etkiye sahiptir. Bu maddeler kanser hücrelerinin büyümesine yol açabilir. Özellikle prostat ve meme kanseri olan hastalar, arı sütü tüketiminden kaçınmalıdır. Küçük çocukların arı sütü tüketmesi tavsiye edilmemektedir.


Arı Sütünün Zararları Nelerdir?

Arı sütü, bazı kişilerde kilo almaya, mide rahatsızlıklarına ve deride döküntü/kızarıklık gibi yan etkilere yol açabilir. Özellikle arı poleni ve bal gibi besinlere karşı alerjisi olan kişiler, arı sütünü tükettiğinde ciddi alerjik reaksiyonlarla karşılaşabilir. Arı sütünün aşırı tüketimi, ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.


Not: Hamileler ve emziren annelerin arı sütü tüketmesi önerilmemektedir. Eğer tüketeceklerse, önceden mutlaka doktora danışılması gerekir.

Önemli Not: Ciddi ve kronik rahatsızlığı olan kişiler, düzenli ilaç kullananlar, alerjik bünyeye sahip olan kişiler arı sütü tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalı, doktorun onay vermediği hiçbir besin kullanılmamalıdır.


Şunlara da göz atın;

 1. Arı sokmasına ne iyi gelir?
 2. Anzer balı ne işe yarar?
 3. Kestane balının faydaları nelerdir?
 4. Badem sütü ne işe yarar?
 5. Süt ürünleri nasıl saklanmalıdır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo