Pancar Suyunun Faydaları Nelerdir?

Pancar suyu nedir? Pancar suyu neye iyi gelir? Pancar suyu nasıl tüketilir? İşte, sofralarınızda mutlaka yer vermeniz gereken pancar suyunun faydaları ve tüketimi:
Pancar Suyunun Faydaları Nelerdir?
20 Ocak 2023, 12:05

Pancar, çoğu kişinin sevdiği kök sebzelerden biridir. Yemeklerde ve salatalarda kullanılan bu sebze, sağlık açısından son derece faydalıdır. Ancak pancarı yemek yerine, suyunu içmeyi tercih ediyorsanız, bunun da sağlığınız için son derece faydalı olacağını bilmeniz gerekir. İşte, pancar suyunun faydaları:

 1. Pancar suyu, kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olabilir. Araştırmalar, günde 1 bardak pancar suyu içen kişilerin, diyastolik ve sistolik kan basıncını düşürdüğünü buldu.
 2. 2012'de yapılan bir araştırmaya göre, pancar suyu içmek fiziksel performansı artırır.
 3. Pancar suyu, kalp yetmezliği olan kişilerde %13'lük bir artış yaşatabilir. Ancak daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

pancar suyu

 1. Pancar suyundaki nitratlar, yaşlı insanlarda beyne giden kan akışını artırmaya ve bilişsel gerilemeyi yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Pancar suyunun bunamayı önlemeye ve yavaşlatmaya yardımcı olabilme potansiyeli var.
 2. Pancar suyunun kalorisi düşüktür ve hemen hemen hiç yağ içermez. Sabah smoothieleriniz için harika bir seçenektir. Güne başlarken enerji ve besin artışı sağlar.
 3. Pancar, rengini suda çözünen antioksidanlardan alır. Pancar suyundaki betalainler, serbest radikalleri temizleyebilir ve kanseri önleyebilir.
 4. Pancar, kasların ve sinirlerin düzgün çalışmasına yardımcı olan harika bir potasyum kaynağıdır. Ölçülü olarak pancar suyu tüketmek, potasyum seviyelerini dengede tutmanıza yardımcı olur. Potasyumun düşmesi, yorgunluk ve kas krampları ile ilişkilidir.
 5. Vücudunuz, temel mineraller olmadan düzgünce çalışamaz. Pancar suyu, magnezyum, çinko, bakır, manganez, sodyum ve selenyum gibi mineraller içerir.
 6. Folat, sağlık açısından çok faydalı olan bir B vitaminidir. Pancar suyu, iyi bir folat kaynağıdır. 
 7. Kötü beslenme, aşırı alkol tüketimi, toksik maddelere maruz kalma gibi durumlarda, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı geliştirebilirsiniz. Pancar suyu, karaciğerdeki yağ birikintilerini önleyebilir veya azaltabilir.
 8. Yüksek kolesterolünüz varsa, diyetinize pancar suyu eklemeyi düşünebilirsiniz. 2011 yılında yapılan bir araştırma, pancar özütünün toplam kolesterol ve trigliseritleri düşürdüğünü ve HDL'yi veya "iyi" kolesterolü artırdığını buldu. Ayrıca karaciğerdeki oksidatif stresi de azalttı.

Pancar suyu, günde bir bardak olacak şekilde içilebilir. Tadını sevmediyseniz, pancarı salata ve yemeklerinize eklemeyi düşünebilirsiniz.

pancar suyu

Pancar Suyunun Yan Etkileri

 1. Pancar yedikten sonra, dışkınız pembe ve kırmızımsı olabilir. Bu durum genellikle zararsızdır.
 2. Tansiyonunuz düşükse ve düzenli olarak pancar suyu içiyorsanız, bu durum tansiyonunuzun çok düşmesine neden olabilir. 
 3. Kalsiyum oksalat böbrek taşlarına yatkınsanız, pancar suyu içmeyin. 

Önemli not: Ciddi kronik rahatsızlığı olanlar, hamileler, emziren anneler, alerjik bünyeye sahip olan kişiler ve küçük çocuklar, pancar suyu içmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Şunlara da göz atın;

 1. Havuç suyunun faydaları nelerdir?
 2. Greyfurt neye iyi gelir?
 3. Şalgam suyu ne işe yarar?
 4. Enginar suyunun faydaları nelerdir?
 5. Limon suyu yerine ne kullanılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo