Neden Yatağınıza Karbonat Dökmelisiniz?

Temizlik yapımında sık sık tercih edilen karbonatı, bu kez yatak temizliği için kullanmaya ne dersiniz? İşte, karbonat ile yataktaki bakterileri arındırmanın en kolay yolu:
Neden Yatağınıza Karbonat Dökmelisiniz?
24 Nisan 2024, 22:09

Mutfaklarda sık sık kullanılan karbonat, tatlıların ve hamur işi tariflerin vazgeçilmezidir. Ancak kullanımı yalnızca yemeklerle sınırlı değildir. Karbonatın temizlik alanında son derece etkili olduğunu bilmeyen yoktur. Bu kez karbonatı, yatak, halı ve koltuk temizliği için kullanmaya ne dersiniz?

karbonat

Neden Yatağa Karbonat Dökmeliyiz?

Her gün üzerinde yattığımız, en güzel rüyalara daldığımız yatağımız, aslında bir bakteri yuvasıdır. Sağlığı doğrudan etkileyen yatağımızı, kir, toz, ölü deri hücreler, bakteriler, ter ve hoş olmayan kokulardan arındırmanın yolu karbonattan geçiyor. Elbette çarşaf ve nevresim değişikliği yapılıyor ancak yatağın derinlemesine temizlenmesi için karbonattan faydalanabilirsiniz. 

  1. Uygulama için önce elektrik süpürgesine koltuk temizleme aparatını takın ve yatağı güzelce çektirin.
  2. Daha sonra bir paket karbonatı elekten geçirerek yatağın tüm yüzeyine serpin.
  3. Bu işlemi sabah uygulayın ve yatağı bu şekilde geceye kadar bekletin.
  4. Daha sonra koltuk temizleme aparatıyla yatağın üzerindeki tüm karbonatı çektirin.

karbonat

Karbonat Temizliği Nerelerde Yapılır?

Karbonatı, koltuk ve halı temizliğinde de kullanabilirsiniz. Bunun için bir kaba 1 su bardağı sıcak su, 4 yemek kaşığı beyaz sirke ve 1 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Karışımı köpürdükten sonra sprey şişesine aktarın. Halıyı veya koltuğu elektrik süpürgesi ile temizleyin. Daha sonra sprey şişesindeki karışımı temizlemek istediğiniz bölgelere püskürtün. Islaklığını sünger ile hafifçe ovalayarak alın. Bu aşamada tek dikkat etmeniz gereken, kumaşın sıvıyı emmesini önlemektir. Bunun için de süngerin arka kısmını kullanabilirsiniz. İşte, karbonatla temizlik yapmak bu kadar kolay.

Şunlara da göz atın;

  1. Karbonatın kullanım alanları nelerdir?
  2. Neden bulaşık makinesine limon koymalıyız?
  3. Mutfak temizliği nasıl yapılır?
  4. Buzdolabı temizliği nasıl yapılır?
  5. Yanmış tencere nasıl temizlenir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo