Neden Bulaşık Makinesinin İçine Limon Koymalıyız?

Bulaşık makinesinin içerisine neden limon konur? Limonun bulaşık makinesine olan etkisi nedir? Bulaşık makinesinin içerisine limon kabuğu konulduğunda bakın neler oluyor:
Neden Bulaşık Makinesinin İçine Limon Koymalıyız?
24 Nisan 2024, 22:09

Bulaşık makinesi, mutfaklarda en çok kullanılan yardımcılarımızdan biridir. Tek seferde dağ gibi bulaşıkları yıkayan bu makineler, bazen istediğimiz sonucu veremeyebiliyor. Eğer siz de makineden çıkardığınız bulaşıklarda yemek izleri ve kalıntılar olduğunu görüyorsanız ve bu yüzden deterjanınızı değiştirip duruyorsanız, çözümü yanlış yerde arıyor olabilirsiniz. 

Neden Bulaşık Makinesine Limon Konur?

Bulaşık makinesine konulan bir limon dilimi veya limon kabuğu, bulaşıkların makineden tertemiz çıkmasına yardımcı olur. Bunun için yapmanız gereken limon dilimini, çatal-kaşık bölmesine veya bardak rafına koymak. Limon yalnızca bulaşıkların tertemiz olmasına yardımcı olmaz, aynı zamanda mis gibi kokmalarını ve parlak görünmelerini de sağlar.

limon

Peki, Neden Limon?

Limon asidik yapıya sahip olan bir besindir ve pH değeri 2'dir. Mutfaklarda sık sık kullanılan bu besin, doğal ve etkili bir temizlik malzemesi olarak da görülür. Antibakteriyel özelliği ile hem mikropları öldürür, hem de makinede gizli kalan bakterilerin dezenfekte edilmesini sağlar. Yani, limon hem makinedeki, hem de tabaklardaki inatçı lekelerin çıkarılmasına önemli ölçüde yardımcı olur. Tabi bu durum sadece limon için geçerli değildir. Limon yerine sitrik asit içeren portakal, greyfurt ve lime de kullanılabilir.

Şunlara da göz atın;

  1. Mutfak temizliği nasıl yapılır?
  2. Buzdolabı nasıl temizlenir?
  3. Bulaşık makinesinde parlatıcı nasıl kullanılır?
  4. Eco programı gerçekten ekonomik mi?
  5. Bulaşık makinesinde sıvı deterjan kullanılır mı?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo