Mutfak Perdesi Nasıl Seçilir? Perde Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfak perdesi nasıl seçilir? Mutfak perdesi seçiminde nelere dikkat etmek gerekir? Mutfak perdesi için ölçü nasıl alınır? İşte, mutfak perdesi seçimi hakkında bilmeniz gerekenler:
Mutfak Perdesi Nasıl Seçilir? Perde Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
24 Ekim 2022, 12:44

Mutfak dekorasyonu yaparken, en çok gözden kaçan eşya perdelerdir. Bunun sebebi ise mutfak pencerelerinin, diğer pencerelere oranla daha küçük olmasıdır. Ancak mutfağınızı yenilemek ve daha modern bir görünüme kavuşturmak istiyorsanız, perde seçiminde bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Tam da bu yüzden perde seçiminde işinize yarayacak tüyoları yazımızda derledik. 

mutfak perdesi

Mutfak Perdesi Nasıl Seçilir?

 1. Mutfak, evin en çok ışık alan bölümlerinden olmalıdır. Hem gündüz, hem de geceleri iyi bir şekilde aydınlatılması gerekir. Kruvaze perdeler, son zamanlarda sık sık tercih edilse de, mutfağı geniş olan kişilerin tercih etmesi önerilir. Özellikle mutfak penceresi uzun ve uygun genişlikteyse,  kruvaze perdeler tercih edilebilir.
 2. Modern mutfaklarda kadife yerine daha ince ve geçirgen perdeler tercih edilir. 
 3. Saydam perde tasarımlarıyla, mutfağınızda doğal ışığı yakalayabilirsiniz.
 4. Eğer pencereleriniz yeterince büyük değilse, pratiklik açısında katlanabilir perdeleri de tercih edebilirsiniz.
 5. Büzgülü perdeler de küçük pencereler için ideal kullanıma sahiptir.
 6. Mutfağınız çok fazla güneş ışığı alıyor ve sizi rahatsız ediyorsa, ahşap tasarımlı jaluzileri tercihleriniz arasına ekleyebilirsiniz. 
 7. Keskin hatlara sahip olan mutfaklarda, yuvarlak kesimli perdeler ile yumuşak bir görünüm yakalayabilirsiniz.
 8. Mutfak perdesi seçerken, dolap kapaklarına, halıya ve zemine dikkat ederek uygun bir kombinasyon oluşturabilirsiniz.
 9. Mutfakta kullanılan stor perdeler, ışık geçirgenliğini ayarlama imkanı sunan ve günümüzde en çok tercih edilen modeller arasındadır. Ayrıca kolay yıkanabilir olduğu için, temizlik bakımından da işinizi kolaylaştırır.

Mutfak perdesi seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, pencerenin konumudur. Eğer pencere, mutfak tezgahının üzerindeyse ve arada boşluk yoksa, yere kadar uzanan veya uzun püskülleri olan perdeleri seçmek, kullanışlı değildir. Çünkü perdenin püskülleri tezgaha değere ıslanabilir veya yemek artıkları ile lekelenebilir. Bunun yerine tezgahla perde arasında uygun bir boşluk bırakılmalıdır. Eğer pencereniz çok küçük ve darsa, kelebek adı verilen büzgülü modelleri tercih edebilirsiniz.

mutfak perdesi

Mutfak Perdesi Ölçüleri Nasıl Alınır?

Daha öncede söylediğimiz gibi pencerenin konumuna, içeri giren güneş ışığına ve pencerelerin boyutuna çok dikkat etmek gerekir. Eğer pencereniz, tezgahtan uzak bir yerdeyse, yere kadar uzanan perdeleri tercih edebilirsiniz. Bunun için kornişle zemin arasında mesafeyi ölçmeniz gerekir. Eğer pencere, tezgahın üzerindeyse kornişle tezgah arasındaki mesafe ölçülmeli ve arada boşluk payı bırakılmalıdır. Pencerenin en-boy ölçüsünü alırken, perdenin büzgülü olup olmayacağına da dikkat edin. Ölçülerin tutması açısından pencerenin fotoğrafını seçerek, yetkili kişilerden yardım alabilirsiniz.


Şunlara da göz atın;

 1. Mutfak halısı nasıl seçilir?
 2. Mutfak dolabı kapakları nasıl seçilir?
 3. Kahve köşesi nasıl yapılır?
 4. Mutfak duvarı dekorasyonu
 5. Country mutfak dekorasyonu nasıl yapılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo