Mutfak Halısı Nasıl Seçilmeli?

Mutfak halısı seçimi nasıl olmalı? Mutfak halısı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? İşte, mutfağınızda kullanacağınız halıyı seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar:
Mutfak Halısı Nasıl Seçilmeli?
11 Ekim 2022, 14:09

Mutfak, evde en çok zaman geçirilen odalarından biridir. Yemek hazırlama, kahve içme, oturup sohbet etme gibi imkanlar sağlayan mutfaklarda, dekorasyona ve kullanılacak ürünlere dikkat etmek gerekir. Mutfağın vazgeçilmez eşyalarından biri de halıdır. Ancak evin diğer odalarına göre mutfak halısı seçiminde farklı noktalara dikkat etmeniz gerekebilir. Çünkü halının şık olmasının yanı sıra, kullanışlı olması da gerekir. İşte, mutfak halısı seçerken dikkat edilecek noktalar:

 1. Kaydırmaz halı tercih edilmeli.

Mutfak halısının zemini, kaydırmaz yapıda olmalıdır. Çünkü mutfakta hızlı hareket ederken düşme tehlikesi oluşur. Silikon materyalli halılar, zemine sağlam bir şekilde tutunur ve düşme riskinizi azaltır. Eğer yeni halı almayı düşünmüyorsanız, halının tabanında belirli bölgelere silikon tabancasıyla kaydırmaz özellik yapabilirsiniz. Veya halının alt kısmına matlar koyarak da kaymasını önleyebilirsiniz.

 1. Leke tutmayan modeller seçilmeli.

Mutfak, evin en çok kirlenen alanlarından biridir. Yemek yapmak veya yemek yemek gibi nedenlerden ötürü halıda lekeler oluşabilir. Bu yüzden mutfak halısında leke tutmayan modeller tercih etmek, ürününüzün kullanım ömrünü uzatacaktır. Mümkünse halı daha ince seçilmelidir. Bu sayede balkonda çırpmak daha kolay olacaktır.


mutfak halısı

 1. Desenli modelleri tercih edebilirsiniz.

Mutfak halılarının birçoğu desenlidir. Bunun nedeni, halıya dökülen lekelerin gizlenmesini sağlamaktır. Özellikle çok açık ve sade renkli halılarda, lekeler çok kolay bir şekilde fark edilir. Desenli halı seçerken, mutfağınızın yapısına da dikkat etmeniz gerekir.

 1. Dar alanlarda vintage halıları tercih edebilirsiniz. Eski motifler, lekeleri gizler.
 2. Mutfağınız sade tonlarda dizayn edildiyse, büyük çiçek desenli halıları tercih edebilirsiniz.
 3. Mutfağın şık görülmesi için, pastel tonlarında küçük desenli halılar idealdir.
 4. Mutfağınızda siyah veya beyaz renkler hakimse, mutfak halısında tercihinizi canlı renklerden yana kullanabilirsiniz.


 1. Zemin rengine dikkat!

Halı seçimi yaparken, mobilya renklerinizi de göz önünde bulundurun. Özellikle mutfakta zeminin rengine mutlaka göz gezdirin. Zemine uygun bir halı seçmek, mutfağınızın daha geniş ve ferah görünmesine yardımcı olur.

Mutfak Halısı Nasıl Temizlenir?

Ne kadar dikkat etseniz de, bazen mutfak halınızda bazı lekelerin kaldığını görebilirsiniz. Böyle durumlarda halının ömrünü uzatmak için, uygulayabileceğiniz yöntemler şu şekildedir;

 1. Halıdaki yemek lekeleri küçükse, lekenin üzerine karbonat döküp bekletin. Ardından nemli bezle silin.
 2. Halıda yağ lekesi varsa, yağ lekesinin üzerine tuz dökün ve bekletin. Ardından deterjanlı bezle temizleyin.
 3. Genel halı temizliği için, yumuşatıcı ve çamaşır deterjanını ılık suda karıştırın. Sünger yardımıyla halıdaki lekeleri temizleyin. 
 4. Halının nemini almak ve tozlardan arınmasını sağlamak için, haftada en az bir kez süpürün. Ayda en az bir kez havalandırın. 


Şunlara da göz atın;

 1. Mutfak dolabı kapakları nasıl seçilir?
 2. Mutfak nasıl modernleştirilir?
 3. Mutfak tezgahı mermer mi olmalı, granit mi?
 4. Minimalist mutfak nasıl olmalı?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo