Köfte Baharatı Nasıl Yapılır?

Hazır paketler halinde satılan köfte baharatını evde kendi ellerinizle hazırlamaya ne dersiniz? İşte, evde köfte baharatı yapmak için uygulamanız gereken adımlar:
Köfte Baharatı Nasıl Yapılır?
17 Nisan 2024, 15:42

Köfte, Türk mutfağının en sevilen lezzetlerinden biridir. Yöreye göre farklı şekillerde hazırlanan köfte, baharatlarla lezzetlendirilir. Yemeklere farklı aroma katmak için kullanılan baharatlar, köftenin lezzetini çok farklı bir noktaya taşıyabilir. Marketlerde satılan köfte baharatları, farklı baharatların bir araya getirilmesiyle hazırlanır. Ancak uzun süre dayanmaları için, içerisine katkı malzemeleri eklenebilir. Bu yüzden hazır baharat almak yerine köfte baharatını evde kendi ellerinizle hazırlamayı düşünebilirsiniz. Hazırladığınız köfte baharatını bir kavanozda muhafaza ederek, dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

köfte baharatı

Köfte Baharatı Nasıl Yapılır?

Köfte baharatının aslında birçok farklı kombinasyonu vardır. Birbirine uyumlu olan baharatlar bir araya getirilerek farklı karışımlar elde edilebilir. Hatta damak zevkine göre köfte baharatını hazırlarken içerisine karabiber, kırmızı toz biber gibi sevdiğiniz aromaları daha fazla ekleyerek baskın bir tat elde edebilirsiniz. Aşağıdaki ölçüleri kullanarak hazırladığınız köfte baharatı, 1 küçük boy kavanoz içindir. Ölçüleri isteğe göre artırabilirsiniz.

Malzemeler;

 1. 1,5 çay kaşığı tuz
 2. 1 tatlı kaşığı kuru kekik
 3. 1,5 yemek kaşığı pul biber
 4. 1 tatlı kaşığı yeni bahar
 5. 2 yemek kaşığı karabiber
 6. 1 tatlı kaşığı karbonat
 7. 1,5 yemek kaşığı toz kırmızı biber
 8. 1 yemek kaşığı soğan tozu
 9. 1 çay kaşığı sarımsak tozu
 10. 1,5 yemek kaşığı kimyon

köfte baharatı

Yapılışı: Karabiber ve yenibahar gibi malzemeleri tane olarak kullanacaksanız, öncesinde hafifçe tavada karıştırın. Daha sonra havanda dövebilir veya baharat öğütücüden geçirerek toz haline getirebilirsiniz. Eğer tüm malzemeleri öğütülmüş olarak kullanacaksanız, mutlaka taze olmasına dikkat edin. Malzemeleri bir kaba alın ve güzelce karıştırın. Daha sonra karışımı kavanozun içine alın ve kapağını sıkıca kapatın. Birkaç kez kavanozu sallayarak baharatın tamamen karışmasını sağlayabilirsiniz. Hazırladığınız köfte baharatını oda sıcaklığında veya buzdolabında saklayabilirsiniz. 

Köfte baharatını, köfte yapacağınız zaman doğrudan kıymalı harca ilave edebilirsiniz. Bu baharatı ekledikten sonra, kıymalı harca başka bir baharat eklemenize gerek yoktur. Ayrıca köfte baharatını, eti marine etmek veya farklı yemekleri tatlandırmak için de kullanabilirsiniz. Ancak baharat kavanozunun hava almamasına ve içine ıslak bir şey değmemesine dikkat edin.

Şunlara da göz atın;

 1. En iyi köfte tarifleri
 2. Yöresel köfte tarifleri
 3. Bulgurlu köfte tarifleri
 4. Köfte hazırlarken yapılan hatalar
 5. Köftenin yanına ne gider?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo