Kilo Verme Sürecinde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Kilo verme, yalnızca yediklerinizle alakalı değildir. Uyku programı da, kilo verme sürecini etkiler. Uzm. Dyt. Aslıhan Küçük Budak, kilo verme sürecinde uyku düzeni hakkında bilgi verdi.
Kilo Verme Sürecinde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?
03 Nisan 2024, 11:07

Kilo verme sürecinde genellikle diyet ve egzersizlere yoğunlaşılır. İlk etapta akla gelmeyen uyku düzeni, aslında kilo verme sürecini doğrudan etkileyen faktörlerden biridir. Diyet ve egzersiz programları uyku ile desteklendiğinde daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. 

uykusuzluk

Kilo Verme Sürecinde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Uyku süresinin normalden fazla veya az olması, öğün saatlerini ve kilo verme sürecini etkiler. Az uyuduğunuz zamanlarda gün içinde yaşanan yorgunluk ve stres durumlarını gidermek için, abur cuburlara yönelme ihtimaliniz artar. Çok uyuduğunuz zamanlarda ise güne geç başlamak kahvaltı öğününün atlanmasına ve bir sonraki öğüne kadar açlığın uzamasına neden olur. Bu da bir öğünde daha fazla yemenize yol açabilir. Her iki durumda kilo verme sürecini olumsuz etkiler. 

Beyne doyma sinyalini veren leptin hormonudur. Bu hormon geceleri daha az salgılanır. Leptin hormonuyla zıt çalışan ve açlık hissetmemizi sağlayan ise ghrelin hormonudur. Ghrelin hormonu, geceleri uyanık kaldığımızda daha fazla salgılanır. Bu yüzden gece saatlerinde yemek yeme hissi tetiklenir ve kilo alımına sebep olur. 

uyku

Uyku düzensizliği nedeniyle kortizol hormonu da etkilenir. Kortizol, stres durumunda yüksek tansiyonu etkileyen ve kan şekeri dengesizliğine sebep olan bir hormondur. Aşırı salınımı vücutta yağlanmaya yol açar. Kortizol hormonu, uyandıktan bir iki saat sonra en yüksek seviyeye ulaşır. Uyku düzensizliği durumunda kortizol hormonu yanlış zamanlarda salgılanacağı için vücuttaki yağ depolanması artış gösterir. 

Kaliteli bir gece uykusu için yapmanız gerekenler;

  1. Gece yatmadan 3 saat önce yemek yemeyi bırakın.
  2. Akşam yemeğinde kızartmalardan ve aşırı yağlı besinlerden uzak durun.
  3. Uyku saatine yakın çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerden uzak durun.
  4. Yatma saatine yakın papatya çayı, lavanta çayı, melisa çayı gibi vücudu rahatlatan bitki çaylarını tüketin. 

Yazar:

Uzm. Dyt. Aslıhan Küçük Budak

instagram.com/uzmdytaslihankucuk

Şunlara da göz atın;

  1. Kilo vermek için yemek planlaması nasıl yapılır?
  2. Kilo vermek için en iyi egzersizler
  3. Kilo vermeye yardımcı olan sabah alışkanlıkları
  4. Yüzden kilo vermek için ne yapmalıyız?
  5. Kilo vermek için tüketilmesi gereken besinler
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo