Lavanta Çayı Nasıl Yapılır?

Uzun ve zorlu bir günün ardından lavanta çayı içmek sizi dinlendirebilir. Sizlere lavanta çayı nasıl yapılır anlattık. İşte, lavanta çayı nasıl yapılır?
Lavanta Çayı Nasıl Yapılır?
12 Ekim 2023, 14:27

Lavanta veya Lavandula angustifolia, rahatlatıcı özellikleri nedeniyle aromaterapide kullanılan en yaygın çiçeklerden ve esansiyel yağlardan biridir. Özellikle uyku yardımcısı olarak kullanıldığında zihin üzerindeki sakinleştirici etkileri nedeniyle sıklıkla övülür. Bazı araştırmalar, huzursuz uyuyanların çok ihtiyaç duydukları uykuyu almalarına yardımcı olmada faydalı olduğunu bulmuştur. Şefler genellikle lavanta balından yararlanır veya yaprakları salataları süslemek için kullanır.

Lavanta bitkisinin en yaygın tüketilme şekli tomurcuklarından çay demlenmesidir. Lavanta tomurcuklarını çaya demlemek, yağların ve kokuların salınmasına yardımcı olur. Kokusunu solumanın daha iyi uykuya yol açtığını öne süren bazı küçük çalışmalar var.

Lavanta Çayının Faydaları Nelerdir?

Nasıl Yapılır?

Kendi lavanta çayınızı yapmak oldukça kolaydır:

250 ml suyu kaynatın.

4 çay kaşığı taze lavanta tomurcuklarını ya da lavanta çayını yerleştirin.

10 dakika demlenmeye bırakın.

Dinlendirici bir uyku için bahçenizde biraz yetiştirmeyi ve yatmadan önce kendinize bir fincan demlemeyi deneyin. Eğer taze lavanta tomurcukları elinizde yoksa kurutulmuş lavanta tomurcukları da işe yarayacaktır.

Not: Asla esansiyel yağ ile lavanta çayı yapmaya çalışmayın. Bu son derece tehlikeli olabilir.

lavanta çayı

Lavanta'nın Birçok Özelliği Vardır

Lavanta ile ilişkilendirilen olumlu şeyler arasında anksiyete, depresyon ve uykusuzluğun hafifletilmesi de dahil olmak üzere zihinsel sağlığın iyileştirilmesi yer alır.

Ayrıca lavantanın pamukçuk yaralarını, saç dökülmesi durumu olan alopesiyi tedavi edebileceğine ve dolaşım bozukluklarını tedavi etmek için banyoda kullanılabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

lavanta çayı

Kimler Lavantadan Uzak Durmalı?

Ulusal Sağlık Enstitüleri, hamilelik veya emzirme sırasındaki güvenliği hakkında çok az şey bilindiği için hamile kadınlarda kullanımı konusunda uyarıyor.

Bir çalışma, lavanta kullanan bazı genç erkeklerin jinekomasti veya genişlemiş göğüs dokusu geliştirdiğini buldu. Bu çocuklar lavanta tüketmeyi bıraktıklarında bu durum ortadan kalktı.

Ayrıca cildi hassas veya alerjisi olan kişilerin lavantayı kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekir çünkü lavanta bazı kişilerde alerjik reaksiyonu tetikleyebili

Şunlara da göz atın;

  1. Lavanta çayının faydaları nelerdir?
  2. Lavanta nasıl kurutulur?
  3. Lavanta nasıl hasat edilir?
  4. Lavanta yağı nasıl yapılır?

Kaynakça

Lezzet Dergisi, tüm yayınlarını güvenilir kaynaklara dayandırır. Tüm yayınlar Lezzet Dergisi bünyesinde bulunan ya da danışmanlık alınan uzmanlar tarafından onaylanır. Doğru ve güvenilir bilgi sunmak için izlediğimiz sürece Lezzet Test Ekibi sayfasından ulaşabilirsiniz.
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo