Yüzden Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız: 8 İpucu

Yüz bölgesi, kilo alma konusunda en etkili olan bölgelerden biridir. Yüzden kilo vermek için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, yüzden kilo vermek için uygulayabileceğiniz 8 yöntemi deneyebilirsiniz.
Yüzden Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız: 8 İpucu
14 Temmuz 2023, 11:14

Kilo almak, günlük alınan kalori miktarının yakılan kaloriden daha fazla olmasıyla gerçekleşir. Özellikle hareketsiz kalmak ve sağlıksız beslenmek, vücudu kilo almaya daha yatkın hale getirir. En çok göbek, kalça ve basen bölgelerinden kilo alınsa da, bazı kişiler yüzden kilo almaya daha yatkındır. Kilo verme egzersizleri esnasında genellikle vücut çalıştırılır. Bu nedenle yüzden kilo vermekte zorlanabilirsiniz. İşte, yüzdeki kiloların gitmesi için yapmanız gerekenler:

 1. Yüz egzersizleri yapın

yüz egzersizleri

Yüz egzersizleri yüz görünümünü iyileştirmek, yaşlanmayla mücadele etmek ve kas gücünü artırmak için kullanılabilir. En popüler egzersizlerden bazıları, yanaklarınızı şişirmek ve havayı bir yandan diğer yana itmek, dudaklarınızı dönüşümlü olarak büzmek ve her seferinde birkaç saniye dişlerinizi sıkarken gülümsemeyi sürdürmektir. Bir çalışma, 8 hafta boyunca günde iki kez yüz kası egzersizleri yapmanın kas kalınlığını artırdığını ve yüz gençleşmesini iyileştirdiğini gösterdi.

 1. Kardiyo egzersizleri yapın

Çoğu zaman, yüzünüzdeki fazla yağ, fazla vücut yağının sonucudur. Kilo vermek, yağ kaybına katkıda bulunabilir ve yüzünüzün incelmesine yardımcı olabilir. Kardiyo veya aerobik egzersiz, kalp atış hızınızı artıran her türlü fiziksel aktivitedir. Kilo kaybı için oldukça etkili bir yöntem olarak kabul edilir. Her hafta 150-300 dakika orta ila şiddetli egzersiz yapmaya çalışın, bu da günde 20-40 dakika kardiyo anlamına gelir. Yapabileceğiniz kardiyo egzersizleri dans etmek, yürümek, bisiklet binmek ve yüzmektir.

 1. Su için

su içen kadın

İçme suyu genel sağlığınız için çok önemlidir ve özellikle yüzünüzdeki yağlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Çalışmalar, suyun kendinizi tok hissetmenizi sağlayabileceğini ve kilo kaybını artırabileceğini gösteriyor. Aslında küçük bir araştırma, yemekten önce su içmenin yemek sırasında tüketilen kalori miktarını önemli ölçüde azalttığını buldu.

 1. Alkol tüketimini sınırlayın

Aşırı alkol alımı yağ birikimine ve şişkinliğe neden olabilir. Alkol çoğunlukla boş kalori içerir, yani kalorisi yüksektir, ancak vitaminler ve mineraller gibi önemli besinlerden yoksundur. Aynı zamanda idrar üretimini artıran bir madde olan diüretik görevi de görür. Bu, dehidrasyona ve su tutulmasına neden olabilir. Alkol tüketiminizi sınırlamak, alkolün neden olduğu şişkinliği ve kilo alımını önlemenin en iyi yoludur.

 1. Rafine karbonhidratları azaltın

karbonhidratlar

Kurabiye, kraker ve makarna gibi rafine karbonhidrat içeren yiyecekler, kilo alımının ve artan yağ depolanmasının en yaygın nedenleridir. Çok az lif içerdikleri için vücudunuz onları hızla sindirir. Bu, kan şekeri seviyelerinde ani yükselmelere ve düşmelere yol açar ve aşırı yeme olasılığınızı artırabilir. Rafine karbonhidratların tam tahıllarla değiştirilmesi genel kilo kaybını artırmaya yardımcı olabilir ve bu da yüzdeki yağ kaybına da yardımcı olabilir.

 1. Yeterince uyumak

Uykuyu yakalamak önemli bir genel kilo verme stratejisidir. Ayrıca yüz yağını kaybetmenize yardımcı olabilir. Uyku yoksunluğu, stres hormonu kortizol düzeylerinde artışa neden olabilir. Yüksek kortizol seviyeleri, kilo alımı da dahil olmak üzere uzun bir potansiyel yan etki listesiyle birlikte gelir. İdeal olarak, kilo yönetimine ve yüz yağ kaybına yardımcı olmak için her gece en az 8 saat uyumayı hedefleyin.

 1. Sodyum alımınıza dikkat edin

sofra tuzu

Çoğu insanın diyetindeki ana sodyum kaynağı sofra tuzudur. Aşırı sodyum alımı, yüz şişmesine katkıda bulunabilir. Bunun sebebi sodyumun vücutta daha fazla su tutmasıdır. Sodyum alımını azaltmak yüzünüzü daha ince gösterebilir.

 1. Lifli gıdalar tüketin

lifli gıdalar

Yüzünüzü inceltmek ve yanak yağını kaybetmek için en popüler önerilerden biri, lif alımınızı artırmaktır. Çözünür lif, suyla karıştırıldığında jel oluşturan bir lif türüdür. Diyetteki yaygın bir çözünür lif türü, yulaf ezmesi, arpa ve diğer tahıllarda bulunan beta glukandır. Lif doğal olarak meyveler, sebzeler, kabuklu yemişler, tohumlar, kepekli tahıllar ve baklagiller dahil olmak üzere çeşitli gıdalarda bulunur. Lifli gıdalar, yüzden kilo vermenize yardımcı olabilir.

Şunlara da göz atın;

 1. Kilo verdiren kür tarifleri
 2. Kilo vermenize yardımcı olan besinler
 3. Kolay kilo vermek için 50 pratik öneri
 4. Kilo vermeye yardımcı olan meyveler
 5. Aç kalmadan kilo vermek mümkün mü?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo