ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER TARİF LİSTELERİ KAVUN NASIL SEÇİLİR? İYİ KAVUN NASIL ANLAŞILIR?

KAVUN NASIL SEÇİLİR? İYİ KAVUN NASIL ANLAŞILIR?

Yaz aylarının en sevilen meyveleri arasında yer alan kavunu seçmek için mutlaka bilmeniz gereken bazı yöntemler var. İşte, 'kavun nasıl seçilir?' diye merak edenler için resimli kavun seçme yöntemleri:
Kavun Nasıl Seçilir? İyi Kavun Nasıl Anlaşılır?

Yaz aylarında sofralardan eksilmeyen iki meyvemiz var: Karpuz ve kavun. Yemek hazırlamak istemediğimiz günlerde yardımımıza koşar bu ikili. Yanına bir de peynir eklendi mi tadından yenmez. Önceki yazımızda iyi karpuz nasıl anlaşılır? sorusunu cevaplayıp karpuz seçme yöntemlerini sizle paylaşmıştık. Sıra geldi kavunun nasıl seçileceğine.. Tatlı mı tatlı bal gibi bir kavun yiyebilmek için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Kavun nasıl seçilir diye merak edenler için, işte iyi kavun seçme yöntemleri:



Kavun alırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta kabuğunun sertliğidir. Yumuşak kavunlar daha tatlıyken, sert kabuklu kavunlar tam olarak olgunlaşmamıştır.



Kavunun ağırlığı boyuna göre daha fazla olmalıdır. Yani orta boyutlarda bir kavun, diğerlerine göre daha ağırsa bu onun tatlı olduğunu gösterir.



Kavun seçerken dibine bakmayı ihmal etmeyin. Dip dediğimiz yer, yuvarlak bir çukurdan oluşur. Bir parmağınızla kavunun dibine dokunun. Eğer yumuşaksa içi de tatlıdır.



Karpuz alırken de çok sık kullanılan ses yöntemi için, bir elinizle kavuna hafifçe vurun. Eğer tok ses çıkıyorsa tatlı, tiz ses çıkıyorsa olgunlaşmamış ve içi boştur.



Eğer çizgili kavun alacaksanız, üzerindeki çizgiler size kavun hakkında bir bilgi verecektir. Bu yöntem genellikle Kırkağaç kavununda uygulanır. Kavunun dışı tırtıklı ve çizgileri düzgünse bu kavunun lezzetli olduğunu gösterir.



Bu yöntem karpuzda işe yaramasa da, kavunun en belirleyici unsurlarından biridir. Kavun alacağınız zaman dibini mutlaka koklayın. Eğer hoş bir kokusu varsa, bu kavunun tatlı olduğunu gösterir.



Karpuz seçerken sapının kuruluğu belirleyici bir unsurdur. Kavun alırken ise sapını çekmenizi öneriyoruz. Eğer sapını çektiğinizde kolaylıkla kopuyorsa, bu kavunun olgunlaşmış olduğunu gösterir.


Kavun Çeşitleri Nelerdir?

  • Galia Kavunu: Galia kavununun görünümü yuvarlak ve sarı bir yapıdadır. Üzerinde çizgi yoktur, dışı örümcek ağına benzeyen tırtıklardan oluşur. Yaz aylarında ilk çıkan kavun Galia'dır. Galia kavunlar genellikle tatlı ve suludur.
  • Kırkağaç Kavunu: Yazın ortalarına doğru tezgahlardaki yerini alan Kırkağaç kavunu, siyah ince çizgilerden oluşur. Galia kavununa göre şekeri daha az, aroması ise daha çoktur.
  • Hasanbey Kavunu: Özellikle Ankara ve çevresinde yetiştirilen Hasanbey kavunu, yaz aylarının sonlarına doğru çıkar. Koyu yeşil renge sahip olan Hasanbey kavunu, sulu, tatlı ve yoğun kokuludur.


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!