Aeropress Nedir, Nasıl Uygulanır?

Aeropress nedir? Aeropress nasıl uygulanır? Aeropressin tarihi nedir? Aeropress ile ne yapılır? İşte, aeropress hakkında merak edilenler;
Aeropress Nedir, Nasıl Uygulanır?
24 Nisan 2024, 22:15

Aeropress bir kahve demleme yöntemidir. Bu yöntemle yapılan, demlenen kahve filtre kahvedir. Aeropress görüntü olarak iki silindirdir. Bu iki silindirin birbirine geçmesi ile yapılır. Kısacası filtre kağıdı ve filtre kahve çekirdeklerini haznelerine koyduktan sonra iki silindir iç içe geçerek basınç yardımı sonucunda elde edilir. 


Aeropress Nasıl Uygulanır?

 1. Aeropressin iki yuvalama silindirden oluşur. Bu silindirlerden biri esnek, diğeri şırıngaya benzer şekilde daha büyük bir silindirdir.
 2. Silindirlerden büyük olana yaklaşık 13 gram kahve koyulur. Chemex’te yapılan şekilde üzerine su gezdirilerek kahvenin çiçeklenmesi beklenir. 
 3. Aşamalı şekilde su koyulduktan filtre kağıdı ıslatılır ve haznede yerine yerleştirilir. 
 4. Yerine yerleştirdikten sonra kullanacağınız bardağın üzerinde aeropress ters çevrilir ve pistonuna basılarak kahve yapılır. 
 5. Pistona basarken yaklaşık 7 barlık bir basınç uygulanır. 
 6. Kahve bardağa doğru dökülür ve filtre kahve elde edilmiş olur.


Aeropressin Tarihi

Aeropress kahve demleme yöntemi günümüze en yakın tarihte bulunmuş yöntemdir. 2005 yılında Amerikalı Alan Adler tarafından icat edilmiştir. Cihazın mantığı frenchpresse benzese de french pressten en önemli ayıran faktörü aeropresste basınç olmasıdır. Bu yöntem sonucunda bir ya da iki kişilik kahve elde edilir. Taşınabilir olması sebebi ile genellikle gezgin ya da kampçıların yanlarında bulunan bir kahve demleme yöntemidir. 


Aeropress Sonucunda Ne Elde Edilir?

 1. Aeropress sonucunda elde edilen kahve türü filtre kahvedir. 
 2. Espressoya göre daha hafiftir. 
 3. Berrak ve lezzetli bir kahve elde edilir. 
 4. Genellikle tek kişilik ya da iki kişilik kahve yapacak kapasiteye sahiplerdir. 


Aeropress ile Yapılan Kahve Kaç Kaloridir?

Aeropress ile yapılan kahve filtre kahvedir. Filtre kahve 2 kaloridir. İçerisine tatlandırıcı, süt ya da şurup koyulursa kalorisinde değişiklik meydana gelebilir. 


Şunlara da göz atın;

 1. Kahve demleme yöntemleri 
 2. Moka pot nasıl uygulanır?
 3. Chemex nasıl uygulanır?
 4. Espresso nedir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo