V60 Nedir, Nasıl Uygulanır?

V60 nedir? Nasıl uygulanır? V60 tarihi nedir? Son zamanların popüler kahve demleme yöntemlerinden v60 kahve demleme yöntemini sizlere anlattık. İşte, V60 hakkında merak edilenler:
V60 Nedir, Nasıl Uygulanır?
24 Nisan 2024, 22:15

V60 bir kahve demleme yöntemidir. Bu yöntemle yapılan ve demlenen kahveler filtre kahvedir. V60 ismini kendi şeklinden alır. 60 derecelik açılarla “V” şeklindedir. İç taraflar ayrıca, demleme yöntemi sırasında hava akışına yardımcı olan iç sırtlara sahiptir. Kupa gibi kendi tutma kısmı vardır. V60 için uygun kahve çekilir ve filtre kağıdı yerleştirildikten sonra demleme işlemine başlanır. Bu şekilde demlenen kahvelere genel olarak pour over ya da drip kahve demleme yöntemi denir. İşleyiş tarzı chemex ile benzerlik göstermektedir.

V60 Tarihi Nedir?

Drip kahve demleme yöntemi 1908 yılında Melitta Bentz tarafından bulunmuştur. Alman bir ev hanımı olan Melitta aşırı demlemeden kaynaklı kahve de oluşan acı tadı beğenmediği için öncelikle filtre kağıdını icat etmiştir. Ardından öğütülmüş kahveyi filtre kağıdının üzerine koyup sıcak su eklediğinde hem daha tortusuz bir kahve elde ettiğini hem de kahve de oluşacak olan acı tadın önüne geçtiğini farketti. Drip kahve demleme yöntemi için kullanılan kabın metaryeli değişkenlik gösterebiliyor. Paslanmaz çelik, cam, seramik altı delik olan kapların içerisinde eşit oranlarda bulunan kanallar yönünde su dökülerek kahve demleniyor. V60 İçin Gerekli Materyaller

 1. Sıcak su 
 2. Filtre kağıdı 
 3. V60 ya da drip kahve ekipmanı
 4. Kahve

V60 Nasıl Uygulanır?

 1. V60 için öncelikle su ısıtılır. Su kaynatılarak soğutulabilir ya da derece ile ölçerek 92-95 dereceye getirilebilir. 
 2. Filtre kağıdı haznede yerine yerleştirilir ve her tarafı ıslatılarak kokusu giderilir. Ardından o su dökülerek kullanılmaz.
 3. 250 gr su için yaklaşık 17 gr kahve kullanılır. Kahve filtre kağıdının üzerine alınır ve su kanallarının şeklinde dairesel hareketler ile su dökülür.
 4. Blooming yani çiçeklenmesine izin verilir. 
 5. Ardından aralıklı şekilde su dökülerek kahve demlenir.
 6. Bu şekilde demlenen kahve aromalar bazından daha berrak ve aromatiktir.

V60 ile Demlenen Kahve Nedir?

V60 ile demlenen, hazırlanan kahvenin son ürünü filtre kahvedir. Oldukça berrak ve aromatik bir kahve elde edilir.

V60 ile Demlenen Kahve Kaç Kaloridir?

V60 ile demlenen kahve filtre kahve olduğundan dolayı tatlandırıcı, şeker ya da süt gibi kalori değeri yüksek ürünler kullanıyorsanız, 2-3 kaloridir.


Şunlara da göz atın;

 1. Kahve demleme yöntemleri 
 2. Espresso nedir?
 3. Chemex nedir?
 4. Moka pot nedir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo