Chemex Nedir, Nasıl Uygulanır?

Chemex nedir? Nasıl uygulanır? Tarihi nedir? Chemex ile ne yapılır? İşte, chemex hakkında merak edilenler:
Chemex Nedir, Nasıl Uygulanır?
24 Nisan 2024, 22:14

Chemex bir kahve demleme yöntemidir. Bu yöntemle yapılan, demlenen kahveler filtre kahvedir. Chemexin görüntüsü üstü açık kum saati gibidir. Kısaca yapılması şu şekildedir, üst açık hazneye filtre kağıdı yerleştirilir ve üzerine kahve koyularak su ile birlikte demlenir. Berrak ve sade kahve içmeyi sevenlere önerilir. Elde edilen kahvede, kahve aromaları ve dokuları bariz bir şekilde hissedilir. Kullanılan filtrenin inceliğinden dolayı elde edilen kahve oldukça berrak olacaktır. Chemex Nasıl Uygulanır?

 1. Chemex için chemex sürahisi, filtre kağıdı ve kahve olması yeterlidir. 
 2. Su ısıtılır, suyun sıcaklığının 92-93 derece olması gerekir. 
 3. Filtre kağıdı hazneye yerleştirilir. Kağıt sıcak su ile ıslatılır. Bu işlem sayesinde hem hazne ısınacaktır hem de filtre kağıdı ıslanarak ilk kağıt tadından arınacaktır. Bu işlemde kullanılan bu kaptan boşaltılır.
 4. Chemex ile demlenecek kahvenin kalınlığı tuz gibi olmalıdır. İnce ama kum gibi bir incelikten söz edemeyiz. Hazırlanan kahve filtre kağıdına koyulur. 
 5. Su kahve demlemede kullanılan sürahiye aktarılır ya da uygun bir şekilde dairesel hareketler ile kahve üzerine aşamalı şekilde dökülür. 
 6. İlk su döküldükten sonra kahvenin baloncuklanması gerekir. Buna ‘blooming’ yani çiçeklenme denir.
 7. Bu işlemden sonra kahvenin kalanı da aşamalı şekilde dökülür ve hazneden suyun tamamı döküldüğünde aşağıdaki kısımda kahveniz hazır demektir.
 8. Chemex sonucunda elde edilen kahve ‘filtre kahve’dir. 

Chemex Tarihi Nedir?

Chemex günümüzde 3. dalga kahvecilerin vazgeçilemez kahve demleme yöntemlerinden biridir. Chemex sistemi 1941 yılında Alman Dr.Peter Schlumbohm tarafından bulunmuştur. Diğer aynı tür demlenen kahve demleme türlerinden farklı ağız kısmı kapalı olduğundan dolayı daha aromatik kahve ede etmesidir. Yapımından kullanılan cam sayesinde koku geçirgenliği daha yüksektir bu da daha lezzetli bir kahve olmasının sebeplerinden biridir. 


Chemex ile Yapılan Kahve Nedir, Türleri Nelerdir?

 1. Chemex ile yapılan kahve filtre kahvedir. İşlem sonucunda filtre kahve dışında başka bir kahve türü elde edilmez. 
 2. Türü yoktur ancak kullanılan kahveye, kahvenin menşeine, kahvenin kavrulma türüne ve kullanım miktarına göre yaptığınız filtre kahvede aroma değişiklikleri gözlemlenebilir. 

Chemex ile Yapılan Kahve Kaç Kaloridir?

Chemex ile yapılan kahve sade kahve olduğu için ortalama 2 kaloridir. Ancak içerisine sonradan eklediğiniz şeker, tatlandırıcı ya da süt kalori miktarını etkilemektedir. 


Şunlara da göz atın;

 1. Kahve demleme yöntemleri
 2. Moka pot nedir?
 3. Filtre kahve nasıl yapılır?
 4. Espresso nedir?
 5. Flat white nedir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo