ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER TARİF LİSTELERİ ISPANAĞIN FAYDALARI NELERDİR? ISPANAK İLE YAPILABİLECEK YEMEKLER

ISPANAĞIN FAYDALARI NELERDİR? ISPANAK İLE YAPILABİLECEK YEMEKLER

Ispanağın faydaları nelerdir? Ispanak alırken nelere dikkat edilmelidir?
Ispanağın faydaları nelerdir? Ispanak ile yapılabilecek yemekler

Ispanağın faydaları nelerdir? Ispanak alırken nelere dikkat edilmelidir? Ispanakta bulunan vitaminleri, yararlarını ve yapılabilecekleri beğeneceksiniz.

Ispanağın faydaları, kullanılabilecek alanları oldukça fazla. İçerisinde çok fazla vitamin barındıran ıspanak vücut direncini artırırken, sizi kış hastalıklarına karşı korur. Ancak dikkat etmek gerekir; bazı hastalıkları olanlara ıspanak zarar verebilir.


ISPANAKTA BULUNAN VİTAMİNLER

Ispanak, uzmanlar tarafından doğal eczane olarak kabul ediliyor. A, B1, B2, C, D ve K vitaminleri ile kalsiyum, demir, potasyum, fosfor ve demir mineralleri içeriyor.


ISPANAĞIN FAYDALARI NELERDİR?

  1. Protein açısından zengin olan ıspanak, kanser ve verem hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor, kalp adalelerini güçlendiriyor.
  2. Vücudun gribe karşı direncini artırıyor.
  3. Kansızlığa iyi geldiği için özellikle anne adaylarına öneriliyor.
  4. Pekliği gideriyor, ruhi çöküntüyü azaltıyor.
  5. Halk arasında yaprakları idrar söktürücü, müshil ve kuvvet verici olarak biliniyor, tohumları ise kalp kuvvetlendirici ve yatıştırıcı olarak kullanılıyor.


DOĞAL İLAÇ ISPANAK

Özellikle kış aylarında ruhen ve bedenen yıprandığınızı hissediyorsanız; haftada 2-3 gün sabahları biraz ıspanak ve tereyi doğrayıp yiyin. Uzun boylu, iri yapılı gençlere vücut dayanıklılığını artırmak amacıyla bol ıspanak yedirmekte fayda var. Ancak fazla oksalat içerdiği için karaciğer rahatsızlığından, cilt hastalıklarından, damar sertliğinden, romatizmadan, gastritten, böbreklerde kum ve taştan yakınanlar ıspanağı fazla yememeli.


ISPANAK İLE NELER YAPILIR?

Ispanak, özellikle kış aylarında mutfaklarımızın baş sebzesi... Kıymalı ve zeytinyağlı yemeğinden çorbasına, yumurtalı kavurmasından böreğine ve salatasına kadar geniş bir çeşit yelpazesi sunuyor. Çiğ ya da pişmiş olarak tüketilebiliyor.


ISPANAK ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Ispanağı satın alırken, parlak yeşil yapraklı olanları seçin. Hemen kullanmayacaksanız, buzdolabı poşetine sarıp hava almayacak şekilde sıkıca kapatın. Buzdolabının sebze bölümünde en fazla 1-2 gün bekletin. Pişireceğiniz zaman, kumdan arınması için tuzlu suda bekletin. Bol suda birkaç kez yıkayıp süzün.


PATATESLİ ISPANAK SUFLESİ TARİFİ

Patatesli ıspanak suflesi nasıl yapılır? Hem görüntüsüyle masanıza renk katacak, hem de vitaminleri ile hastalıklara karşı koruyacak bir tarif karşınızda. Oldukça lezzetli olan patatesli ıspanak suflesi tarifini mutlaka denemelisiniz.ZEYTİNYAĞLI ISPANAK KÖKÜ NASIL YAPILIR?

Zeytinyağlı ıspanak kökü yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktaları açıklıyoruz! Hem diyet yapanlar için hem de sağlıklı beslenmek isteyenler için zeytinyağlı ıspanak kökü mükemmel bir tarif… BULGURLU ISPANAK SARMA TARİFİ

Bulgurlu ıspanak sarma nasıl yapılır? Sorusunun yanıtını arıyorsanız aşağıdaki içeriğimiz tam size göre. Oldukça basit olan bu lezzetli tarifle kış mevsiminin hastalıklarına karşı da korunacaksınız.ISPANAKLI PRATİK TEPSİ BÖREĞİ NASIL YAPILIR?

Ispanaklı pratik tepsi böreğinin yapımı oldukça kolay olmakla beraber oldukça lezzetli. Tepsi böreğinin yapılışını öğrenmek için aşağıdaki linke tıklamanız yeterli…BULGURLU ISPANAK SALATASI TARİFİ

Bulgurlu ıspanak salatası nasıl yapılır? Hem lezzetli hem de sağlıklı bir salata tarifi arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bulgurlu ıspanak salatasını davetlerde de kullanabilirsiniz.