Güneşten Yanmış Dudaklara Ne İyi Gelir?

Güneş yanığı ciltte ciddi lekelenmelere ve yan etkilere yol açabilir. Özellikle yüz bölgesinde meydana gelen bu yanıklar, yanma ve kaşıntı hissiyle kendini gösterir. Peki, güneşte yanmış dudaklara ne iyi gelir? İşte, detaylar:
Güneşten Yanmış Dudaklara Ne İyi Gelir?
25 Haziran 2024, 10:43

Omuzlar ve alın güneş yanıkları için iki sıcak noktadır ancak vücudunuzun diğer yerleri de güneş yanıklarına karşı hassastır. Örneğin dudaklarınız, özellikle de alt dudağınız hassastır. Dudaklardaki güneş yanığının tedavisi ciltteki güneş yanığının tedavisine benzer olabilir. Diğer ürünlerin yanı sıra aloe vera ve soğuk kompres uygulayabilir veya belirtilerinizi hafifletmek için anti-inflamatuar ilaçlar alabilirsiniz.

Güneş yanığı dudakların belirtileri şunlardır:

 1. Normalden daha kırmızı dudaklar
 2. Şişmiş dudaklar
 3. Dokunulduğunda hassaslaşan cilt
 4. Dudaklarda kabarcıklanma

Hafif bir güneş yanığı genellikle üç ila beş gün sürer. Güneş yanığından kaynaklanan dudak kabarcıkları, uçuklardan çok farklı semptomlara sahiptir. Güneş yanığı kabarcıkları küçük, beyaz, sıvı dolu şişliklerdir. Cildinizin güneşe maruz kalan, korunmasız bölgelerinde muhtemelen başka yerlerde güneş yanığı belirtileri fark edeceksiniz.

Çoğu güneş yanığı dudak vakasını evdeki ilaçlarla tedavi edebilirsiniz. Ancak şişmiş dudaklar, şişmiş dil ve döküntü gibi ciddi reaksiyonlarda hemen doktora başvurmanız gerekir. 

Güneşten Yanan Dudaklara Ne İyi Gelir?

Güneş yanığı dudaklar iyileştirici ve serinletici merhemlerle tedavi edilebilir. Vücudunuzdaki güneş yanıkları için kullanabileceğiniz geleneksel tedavilerden bazılarını dudaklarınız için kullanmak iyi olmayabilir. Dudaklarınıza koyduğunuz şeyi yutma ihtimaliniz var.

 1. Soğuk kompres

soğuk kompres

Yumuşak bir bezi soğuk suyla durulayıp dudaklarınıza koymak dudaklarınızdaki sıcaklık hissini azaltabilir. Başka bir seçenek de bezi buzlu suya batırmaktır. Yanığınızı doğrudan buzlamaktan kaçının.

 1. Aloe vera

aloe vera

Aloe vera bitkisinin yatıştırıcı jeli güneş yanığına bağlı ağrıyı hafifletmek için kullanılabilir. Evinizde bitki varsa saplarından birini kırıp içindeki jeli sıkıp dudaklarınıza sürebilirsiniz.

 1. Nemlendiriciler

dudak nemlendirme

Tahriş olmuş cilde tekrar nem kazandırmak, iyileşirken cildi yumuşatmaya ve korumaya yardımcı olabilir. Dudak için özel olarak üretilen nemlendiricileri kullanın. Petrol içeren vazelin gibi nemlendiricilerden kaçının.

Şunlara da göz atın;

 1. Dudak çatlamasına ne iyi gelir?
 2. Dudak peelingi nasıl yapılır?
 3. Dudak morluğu nasıl geçer?
 4. Hangi vitamin eksikliği dudak çatlamasına neden olur?
 5. Uçuk nasıl geçer?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo