Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir: En Etkili 8 Yöntem

Dudak çatlaması neden olur? Dudak çatlaması nasıl geçer? Dudak çatlaması için evde ne yapılmalı? İşte, dudak çatlamasına iyi gelen 8 doğal yöntem:
Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir: En Etkili 8 Yöntem
24 Nisan 2024, 21:16

Dudaklarda çatlama, kızarıklık, hassasiyet, acı ve kuruma hissiyle kendini gösteren dudak çatlamasının birçok nedeni olabilir. Özellikle kış aylarında soğuk havalarda çatlayan dudaklar, hem görünüm, hem de rahatsızlık hissiyatı vermektedir. Dudak çatlamasının en çok görülen nedeni soğuk havalar olsa da, daha ciddi nedenlerle ortaya çıkması da mümkündür. 'Dudak çatlamasına ne iyi gelir?', 'Dudak çatlaması nasıl geçer?' diye merak edenler için evde uygulayabileceğiniz en doğal yöntemleri sizlere sunuyoruz. İşte, dudak çatlaması nedenleri ve dudak çatlamasına iyi gelen et etkili yöntemler:

Dudak Çatlamasının Nedenleri Nelerdir?

 1. Dudakları emmek veya ısırmak
 2. Vücudun susuz kalması, gün içinde yeterli miktarda su içmemek
 3. Ağızdan nefes alma
 4. Soğuk, kuru havalar ya da çok sıcak havalar
 5. Vitamin ve mineral eksikliği
 6. A vitamini fazlalığı
 7. Alerji
 8. Çok fazla asitli yiyecek tüketilmesi
 9. Kimyasal kozmetiklerin etkileri
 10. Bazı ilaçların yan etkileri
 11. Dudak yaralanması

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

 1. Bal

bal

Antibakteriyel özelliğe sahip olan bal, dudak dokularını güçlendirir. Balın bu özelliklerinden faydalanmak için, parmağınızın ucuyla dudağınızı kaplayacak şekilde bal sürün. 15 dakika boyunca dudağınızı yalamadan bekletin. Ardından ılık suyla durulayabilirsiniz. Günde 2 kez tekrarlayabilirsiniz.

 1. Toz Şeker

toz şeker

Toz şeker, dudaklar için peeling yapımında sık sık kullanılır. Ölü hücreli dokulardan kurtulmayı sağlayan toz şeker, dudakların nemli kalmasına da yardımcı olur. Bunun için bir tatlı kaşığı toz şeker ve balı karıştırın. Parmağınızın ucuyla bu karışımı dudaklarınıza sürün. 5-10 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz. Bu karışımı haftada 2-3 kez tekrar edebilirsiniz.

 1. Aloe Vera

aloe vera

Aloe veranın faydalarını daha önceden anlatmıştık. Bu bitkinin içerisinde bulunan jel, özellikle cilt üzerinde oldukça etkilidir. Aloe veranın içindeki jeli çıkartarak dudaklarınıza sürün. Gece bu şekilde uyuduktan sonra, 2-3 gün içinde çatlakların yok olduğunu göreceksiniz. Ancak, jel sürülüyken dudaklarınızı yalamamaya özen gösterin.

 1. Gül Yaprakları ve Süt

gül yaprakları

Dudakları tahriş etmeden nemlendiren bir diğer karışım ise süt ve gül yapraklarıdır. Bir kase ılık süte, bir avuç gül yaprağı ekleyin ve 30 dakika dinlendirin. Daha sonra gül yapraklarını çıkartıp ve ezerek lapa kıvamına getirin. Bu karışımı uyumadan önce dudaklarınıza uygulayın. 

 1. Salatalık

salatalık

Salatalık içeriğinde bulunan su sayesinde dudakların nemlenmesini sağlar. Salatalığın sulu kısmını dudaklarınıza uygulayarak 15 dakika bekletin. Ardından ılık suyla temizleyin. Bu yöntemi haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

 1. Su

su

En etkili çözümlerden biri de sudur. Yalnızca dudak çatlaması için değil, organların işlevini yerine getirebilmesi için de günde ortalama 8-10 bardak su içilmelidir

 1. Hindistan Cevizi Yağı

hindistan cevizi yağı

Katı formda bulunan hindistan cevizi yağını, dudaklarınıza sürün. Bu işlem dudak kuruluğunu gidererek daha nemli ve canlı bir görünüm kazandıracaktır.

 1. Soğuk Kompres

soğuk kompres

Bu yöntem çatlaklara bağlı olarak gerçekleşen kanamalar için uygulanır. Dudaklarda kanama oluştuysa, soğuk kompres uygulayarak kanamayı hızlı bir şekilde durdurabilirsiniz.

Şunlara da göz atın;

 1. Evde dudak dolgunlaştırma yöntemleri
 2. Göz altı morlukları nasıl geçer?
 3. Dudak üstü kırışıklıkları nasıl geçer?
 4. Dudak peelingi nasıl yapılır?
 5. Badem sütü nasıl kullanılır?

Benzer Yazılar

Lezzet Logo