Dudak Peelingi Nasıl Yapılır: 5 Peeling Tarifi

Dudak peelingi nedir, ne işe yarar? Dudak peelingi evde nasıl yapılır? Dudak peelingi için hangi malzemeler kullanılır? İşte, dudak çatlaklarını önlemek için evde kolayca yapabileceğiniz 5 dudak peelingi tarifi:
Dudak Peelingi Nasıl Yapılır: 5 Peeling Tarifi
12 Aralık 2023, 12:31

Peeling, tanecikli maddeler ile vücuttaki ölü derilerin atılmasını sağlayan bir işlemdir. Vücudun büyük bir kısmına uygulanabilir. Dudaklar, sıcak hava, soğuk hava, yanlış kozmetik ürünlerin kullanılması, çok fazla su kullanımı gibi sebeplerden ötürü sık sık kurur. Kuruyan dudaklar yeterli miktarda nemlendirilmezse çatlamalar meydana gelebilir. Dudak peelingleri, küçük partiküller ile ölü hücrelerin temizlenmesini sağlar. Daha pürüzsüz ve canlı dudaklara kavuşmanıza yardımcı olur. Evde dudak peelingi yapmak, diğer cilt bakım uygulamalarından daha kolaydır. Çünkü birkaç malzemeyi karıştırarak dudaklarınıza masaj yapmak yeterlidir. İşte, evde kolayca yapabileceğiniz dudak peelingi tarifleri:

Şeker

şeker

Şeker, küçük taneli yapısıyla ölü hücreleri temizler ve gözenekleri açar. Şekerin içerisine az miktarda bal ekleyip bu karışımı dudaklarınıza uygulamanız ve 10 dakika bekletmeniz yeterlidir. Ardından bol suyla durulayabilirsiniz.

Üzüm Çekirdeği Yağı

üzüm çekirdeği yağı

Cilt lekelerini azaltan ve nem sağlayan üzüm çekirdeği yağı, peeling olarak kullanıldığında harikalar yaratır. Üzüm çekirdeği içeren ürünleri kullanabilir veya şeker ile karıştırarak dudaklarınıza uygulayabilirsiniz.

Jojoba Yağı

jojoba yağı

Cildi temizleyen ve nemlendiren jojoba yağı, antialerjen özelliği ile dudak soyulması ve kurumasının önüne geçer. Jojoba yağını hindistan cevizi yağı ile karıştırarak dudaklarınıza uygulayabilirsiniz.

Kayısı Yağı

kayısı yağı

E ve C vitamini içeren kayısı yağı, dudakların pürüzsüz ve yumuşacık olmasını sağlar. Ayrıca dudaktaki renk eşitsizliğini de azaltır. Birkaç damla kayısı yağını parmağınızın ucuna damlatıp dudaklarınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Gül Yağı

gül yağı

Kokusuyla herkesi kendine hayran bırakan gül yağı, antiseptik özelliktedir. Mikropları öldürür ve cilde ihtiyaç duyduğu nemi verir. Başka bir yağla karıştırılarak dudaklara uygulanabilir.

Önemli Not: Bu ürünler kullanılmadan önce mutlaka kolun iç kısmında alerji testi yapılmalıdır. Herhangi bir yanma, kaşıntı veya kızarıklık oluşursa cilt bol suyla durulanmalı ve bir daha uygulanmamalıdır. Dudak peelingi haftada en fazla 3 kez tekrar edilebilir. Aksi takdirde dudaklar aşınır ve tahriş olur. 


Şunlara da göz atın;

  1. Dudak çatlamasına ne iyi gelir?
  2. Evde dudak dolgunlaştırma yöntemleri
  3. Dudak morluğu nasıl geçer?
  4. El peelingi nasıl yapılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo