ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER FINDIĞIN FAYDALARI NELERDİR, NASIL TÜKETİLİR?

FINDIĞIN FAYDALARI NELERDİR, NASIL TÜKETİLİR?

Fındığın faydaları nelerdir? Fındık hangi hastalıklara iyi gelir? Fındık yağı nasıl kullanılır? İşte, fındığın faydaları, besin değerleri ve yetiştirildiği yerler:
Fındığın faydaları nelerdir? Kalorisi ne kadardır? Besin değeri

Fındığın içerdiği vitaminler, kalori miktarı, sağlığa faydaları, ülkemizde hangi illerde yetiştiği gibi sorularının yanıtları ve fındıklı yemek tarifleri...

Fındığın faydaları, besin değeri ve kalori miktarı ile ilgili tüm detayları sizler için bir araya getirdik. İşte içerdiği kalsiyum ve fosforla genç yaşlı demeden her yaşın dostu fındık hakkında tüm detaylar...


FINDIK BARIŞ VE ESENLİK SEMBOLÜYDÜ

Tarihte kutsal bir yemiş olarak bilinen fındık, eski Türklerin din hayatında önemli bir yer tutuyordu. Aynı zamanda barış ve esenlik sembolüydü. Eski Romalılar da fındığa önem vermişler. Düğün törenlerinde bereket ve doğurganlığı simgelemiş; ilaç olarak kullanılmış ve fındık dalı su ve hazine arayıcılarına yol göstermiş. Araplar, elinde fındık dalı tutan kişinin tüm kötülüklerden korunacağına inanmış. İngilizler Noel sofralarını fındık dallarıyla süslemişler.


FINDIK HANGİ İLLERDE YETİŞİR?

Ülkemizde 10-12 çeşidi yetişen fındık, yaklaşık 400 bin civarında çiftçi ailesinin geçim kaynağı. Ordu, Giresun, Trabzon, Bolu ve Samsun illeri başta olmak üzere 20 ilde fındık yetiştiriliyor. Fındığın sağlık ve beslenmeye olan katkıları tartışılmaz.


FINDIĞIN FAYDALARI NELERDİR?

  • Kalp ve damar hastalığına karşı fındığın koruyucu etkileri var.
  • Fındık zeytinyağından daha fazla oleik asit içeriyor.
  • 1 gr dahi kolesterol içermiyor.
  • Vücutta kötü kolesterol olarak adlandırdığımız LDL kolesterolünü yüksek oranda düşürücü etkisi var.
  • Dünya üzerinde büyük toplumları kapsayan 5-6 beslenme araştırması yapıldı. Bu araştırmalarda fındık tüketimine bakıldığında, fındık yiyenlerde kalp ve damar hastalıkları hiç tüketmeyenlere oranla yüzde 40 oranında daha az görülüyor. Yani fındık, yüzde 40 oranında koruyucu etki gösteriyor.


FINDIK KALSİYUM KAYNAĞIDIR

Fındığın bir özelliği de çok iyi bir kalsiyum kaynağı olması. Kemiklerin oluşması ve sertleşmesi için tek başına kalsiyum yeterli değil; yanında fosforun da tüketilmesi lazım. İşte fındık, sütten sonraki en iyi kalsiyum kaynağı ancak sütten daha üstün. Çünkü kalsiyumun yanı sıra fosfor da içeriyor. Sadece çocuklarda değil, orta yaş civarındaki insanlarda görülen osteoporozdan korunmada önemli bir rol oynuyor.


FOLİK ASİT VE ÖNEMİ

Son yıllarda büyük önem kazanan bir B vitamini var; folik asit... Yetersiz alındığında kalp ve damar hastalıklarının görüldüğü biliniyor. Fındık, doğadaki en iyi folik asit kaynağı olarak bu gibi hastalıkların yanı sıra, alzheimer gibi hastalıklara karşı da koruyucu etki gösteriyor. Yapılan araştırmalar fındığın kanserle ilişkisini de ortaya çıkarmış.


KANSERDEN KORUYOR

Kanserden korunmada önemli bir rol oynayan E vitamini fındıkta bol miktarda mevcut. Yalnız E vitamini değil, onun yanında antikanserojen madde içeren fenolik bileşikler açısından da çok zengin fındık.


FINDIK POTASYUM ZENGİNİDİR

Ayrıca sinirlerin uyarımı ve kas dokusunun çalışması için gerekli olan potasyum bakımından da zengindir. Fındık yağı vücut ısısının korunmasından yağda eriyen vitaminlerin taşınmasına kadar birçok görevi yerine getirir. Fındık yağındaki linoleik asit vücut tarafından üretilmez, dışarıdan alınır. 


FINDIĞIN KOLESTEROLE VE KALP DAMAR HASTALIKLARINA FAYDASI

Linoleik ve oleik asitler kanda kolesterolün yükselmesini önler, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etki yapar. Fındık yağı ayrıca, böbrek ağrılarını giderir, kum ve taş düşürülmesinde yardımcı olur, bağırsak solucanı düşürür. Ancak mide rahatsızlığı çekenler, damar sertliği olanlar ya da yüksek tansiyondan şikayet edenler fındığı ve fındık yağını çok az tüketmelidir.


FINDIK YAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Fındık yağının 100 gramında 11.29 mg E vitamini, bol miktarda kalsiyum ve demir bulunur. Bu özelliği ile kemiklerin ve dişlerin güçlenmesi için gerekli olan kalsiyum, kan yapımında görev alan demir, büyüme ve cinsiyet hormonlarının gelişmesinde yer alan çinko için iyi bir bitkisel kaynaktır. 


FINDIK KAÇ KALORİ?

1000 gr fındık 725 kalori sağlar. Bu özelliği ile bedensel ve zihinsel yorgunlukları giderir, vücuda kuvvet verir. Tazesi iyi çiğnenirse besleyici olup kurusunun sindirimi ağırdır; bu nedenle toz halinde tüketilmesi önerilir.


FINDIKLI YEMEK TARİFLERİ

Görüldüğü gibi fındığın sağlığımız açısından önemi gerçekten de tartışılmaz. Sizler de sağlığımız açısından bir nimet olan fındığı evinizden eksik etmeyin ve tatlısından tuzlusuna hazırladığımız fındıklı tarifleri hemen uygulayın!

FINDIK ÇORBASI TARİFİ;

Fındık çorbası tarifi ile sağlığınızı koruyun. Vitamin açısından oldukça zengin olan bu tarif tam size göre...

FINDIKLI TAVUK NASIL YAPILIR?

Mutlaka denemeniz gereken tariflerimizden biri de fındıklı tavuk tarifidir. Fındık, tavuk yemeğinize yeni bir lezzet katacak.

FINDIKLI VE KAŞARPEYNİRLİ TOP KÖFTE TARİFİ;

Fındıklı ve kaşar peynirli top köfteler masanıza renk katarken lezzeti ile herkesi büyüleyecek.


İşte diğer fındıklı yemek tarifleri...

NOHUTLU VE FINDIKLI SİGARA BÖREĞİ TARİFİ;

ÇİKOLATALI VE FINDIKLI BROWNİE KEK NASIL YAPILIR?