Evde En Etkili Dudak Dolgunlaştırma Yöntemleri

Dudak nasıl dolgunlaştırılır? Dolgun dudaklar için ne yapmak gerekir? Bal dudakları dolgunlaştırır mı? İşte, evde kolayca uygulayabileceğiniz adımlarla en etkili dudak dolgunlaştırma yöntemleri
Evde En Etkili Dudak Dolgunlaştırma Yöntemleri
15 Aralık 2022, 15:18

Dolgun dudaklar, rujun ve makyajın hakkını vermesiyle bilinir. Hangi kadın dudaklarının dolgun olmasına hayır diyebilir ki? Son zamanlarda popüler hale gelen dolgun dudaklar için estetiğin çözüm olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Evde kolayca uygulayabileceğiniz dudak dolgunlaştırma için bitkisel yöntemler mevcut. Bıçak altına yatmak yerine pratik yöntemleri kullanarak dudaklarınızı daha dolgun bir hale getirebilirsiniz. Üstelik bu yöntemler sayesinde ekonomik açıdan da karlı çıkacaksınız. Peki evde dudak nasıl dolgunlaştırılır? Dudak dolgunlaştırmak için ne yapmak gerekir? Dudak dolgunlaştırıcı yöntemler nelerdir? Operasyon geçirmeden de dudakların dolgunlaşmasını sağlamak için, bu yöntemleri açıklamalı olarak sunacağız. 

Dudak Dolgunlaştırma Yöntemleri

 1. Dudak Nemlendirme ve Dudak Peelingi

Dudakları düzenli olarak nemlendirmek sadece dolgu için değil, dudakların sağlıklı görünmesi için de son derece önemlidir. Özellikle dudakların kurumasını ve çatlamasını önlemek için mutlaka nemlendirmek gerekir. Dudaklarınızı nemlendirmek için, nemlendirici kremler ve bitkisel yağlardan yararlanabilirsiniz. Gün içinde 3 kez nemlendirmek yeterli olacaktır. Dudak peelingi için kullanabileceğiniz iki önerimiz var. İlki; kabartma tozu ve zeytinyağını karıştırın ve pamuk yardımıyla dudaklarınıza sürün. 30 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. İkinci yöntem ise; bal tatlı kaşığı bal ve bir çay kaşığı toz şekeri karıştırın. Karışımı parmağınızla ovalayarak dudağınıza sürün. Karışımı 15 dakika beklettikten sonra, ılık su ile temizleyin. Bu peeling tariflerini, haftada 3-4 gün uygulayabilirsiniz.

 1. Dudak Masajı

Dudak masajı, kan dolaşımını arttırır. Ayrıca kasların rahatlamasına da olanak sağlar. Bu sayede dudaklar daha dolgun bir görünüm kazanır. Dudak masajına nemlendirici sürerek başlayabilirsiniz. Ardından bir elinizle dudaklarınızı kapatın ve sağa sola doğru hareketler yapın. Son olarak bu hareketleri diğer elinizle de yapın. Gün içerisinde sık sık dudak masajı yapabilirsiniz.

 1. Buhar Masajı

Buhar masajı yapmak için, kaynamış suyu bir bardağın içine dökün ve içerisine 2-3 damla limon sıkın. Dudaklarınızı bardağa doğru yaklaştırın ve nemlenmesini sağlayın. 10 dakika bu şekilde bekledikten sonra dudaklarınıza nemlendirici sürün ve dudak egzersizleri yapın.

gülümseme

 1. Dudak Dolgunlaştırıcı Yağ: Nane Yağı

Nane yağı, dudaklara sürüldüğünde yanma hissiyle beraber dolgunluk da getirir. Bu nedenle dolgunlaştırma işlemlerinde sık sık kullanılır. Bu yağı uygulamak için, birkaç damla nane yağını dudağınıza sürün. 15 dakika beklettikten sonra su ile durulayın. Farkı anında görebilirsiniz.

 1. Bal Maskesi

Dudak dolgunlaştırma da en çok kullanılan malzemelerden biridir bal. Balı sade bir şekilde dudaklarınıza sürmek ve masaj yapmak bile yeterlidir. Fakat daha etkili sonuç almak için bal maskesi kullanabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı bal, yarım adet ezilmiş salatalık ve bir yemek kaşığı yoğurdu kap içerisinde karıştırın. Karışımı 20 dakika kenarda bekletin. Ardından oval hareketlerle dudağınıza masaj yaparak uygulayın ve 10 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ile durulayın. Bal maskesini haftada 2-3 kez tekrarlamak etkili sonuç almanızı sağlayacaktır.

 1. Vicks

Genellikle öksürün gibi problemlerde kullanılan vicks, dudak dolgunlaştırmada da tercih ediliyor. Nane yağında olduğu gibi, biraz yakıcı özelliklere sahip. Vicks ile dudak dolgunlaştırmak için, diş fırçasına bir miktar vicks sürün ve dudağınıza masaj yaparak sürün. 10 dakika beklettikten sonra su ile durulayın. Haftada bir kez uygulanması önerilir.

 1. E Vitamini Maskesi

E vitamini dudak dolgunluğunda sık sık tercih edilir. Maskeyi uygulamak için bir adet E vitamini ampulü, 5 kaşık zeytinyağı ve 4 damla tarçın yaprağı yağını karıştırın. Bu karışımı dudaklarınıza sürün ve 20 dakika bekletin. Ardından su ile temizleyin. E vitamini maskesini haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

dudak egzersizi

Dudak Dolgunlaştırıcı Egzersizler

 1. Kapalı Gülme Egzersizi: Dudakları dolgunlaştıran bu hareketi, ağzınız kapalı bir şekilde gülerek uygulayabilirsiniz. Kapalı gülme hareketini 5 saniye boyunca sürdürün, ardından dudaklarınızı normal hale getirin. Bu işlemi gün içinde 10-15 kez tekrar edebilirsiniz.
 2. Öpücük Egzersizi: Bu egzersiz için dudaklarınızı öpücük pozisyonuna getirin. Bu esnada iki parmağınızda dudaklarınızı yanlardan sıkıştırın ve 10 saniye bekleyin. Hareketi gün içinde 10 kez takrarlayın.
 3. 'O' Harfi Egzersizi: Dudaklarınızı o harfini telaffuz edecek şekle getirin ve 20 saniye bekleyin. Ardından normal haline döndürün. Bu hareketi gün içinde istediğiniz kadar tekrar edebilirsiniz.

Dudakları Dolgun Gösterecek Yöntemler

 1. Dudakları dolgunlaştırmak ve dolgun göstermek oldukça farklıdır. Dudaklarınızı dolgun göstermek için, ölü deriyi diş fırçası yardımıyla temizleyin.
 2. Dudakların etrafına ten renginden bir ton açık kapatıcı sürün. Veya dudak kenarlarını beyaz kalem ile çizin.
 3. Kahverengi göz kalemi de dudakları dolgun gösteren yöntemlerden biridir. Bu kalemi yalnızca dudağın altına uygulayın. Yani dudaklarınızı gölgelendirin.
 4. Koyu renk rujlar dudakların küçük gözükmesine neden olur. Bu nedenle açık tonlarda ruj kullanın.
 5. Ruju sürdükten sonra dudak kenarlarını, dudak kalemi ile çevreleyin. Doğal bir görünüm için ruja yakın bir kalem kullanın ve çizme işlemini çok abartmayın.
 6. Bal ve vazelin karışımı dudakların daha dolgun görünmesini sağlar.
 7. Dudaklarınızı nemlendirdikten sonra, tuzlu vazelin sürün. Bu sayede dolgun bir görünüm elde edebilirsiniz.

shea yağı

Dolgun Dudaklar İçin Hangi Renk Ruj Kullanılmalı?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi açık tonlar dudakların daha dolgun görünmesini sağlar. Özellikle ten rengine yakın olan nude rujlar, dudak çevresinin daha büyük görünmesini sağlar.

Dudak kuruması, dolgunlaştırması ve nemlendirmesi için en çok hindistan cevizi yağı tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte shea yağı, zeytinyağı ve jojoba yağları da kullanılabilir.

Önemli Not: Bu yöntemleri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Şunlara da göz atın;

 1. Dudak peelingi nasıl yapılır?
 2. Dudak çatlamasına ne iyi gelir?
 3. Dudak morluğu nasıl geçer?
 4. Dudak üstü kırışıklığına ne iyi gelir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo