Evde Enginar Nasıl Yetiştirilir?

Enginar saksıda nasıl yetiştirilir? Enginar ekimi hangi ayda yapılmalıdır? Enginar ne zaman meyve verir? İşte, adım adım anlatımıyla evde enginar yetiştiriciliği:
Evde Enginar Nasıl Yetiştirilir?
24 Nisan 2024, 22:16

Papatyagiller familyasına ait bir sebze olan enginar, evlerde yetiştirilebilecek bitkilerden biridir. Çok sıcak ve çok soğuk havaları sevmeyen enginar, 15-18 dereceli hava sıcaklıklarında verimli bir şekilde yetişir. Sıcaklık 0'ın altına düşerse bitkinin yaprakları zarar görür. 20'nin üzerine çıkarsa gelişimi yavaşlar, 25'in üzerine çıkarsa gelişimi durur. Bu yüzden ılık ve hafif nemli havalar enginar yetiştiriciliği için uygundur. Üretim tohum veya dip sürgünle yapılabilir. 

enginar

Enginar Ne Zaman Ekilir?

Enginar, Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde Ekim ve Kasım aylarında yapılmalıdır. Marmara Bölgesi'nde ise Mart ve Nisan aylarında ekim işlemi yapılır. Ekim fideden yapılacaksa ve bahçe gibi geniş bir alan varsa, dikimler arası 1x1 m mesafe olmalıdır. Çok yıllık bir bitki olduğu için, ilkbahar ve sonbahar aylarında bitkilerin dipleri açılır. 

enginar

Evde Enginar Nasıl Yetiştirilir?

 1. Enginar tohumları yapı marketlerden veya çiçekçilerden satın alınabilir. 
 2. Toprak seçimi: Enginar, iyi drene edilmiş, derin bünyeli ve humusça zengin topraklardan hoşlanır. Ağır karakterli topraklar, enginarın köklerinin çürümesine neden olur. Toprak pH'sı 6-6.5 arasında olmalıdır. 
 3. Saksı seçimi: Enginar tohumu için orta boyutlarda, drenaj delikleri olan saksı seçilebilir.
 4. Saksı toprakla doldurulur. Her saksıya 2-3 adet olacak şekilde enginar tohumu ekilir. Üzeri toprakla kapatılır. Ancak hava alması için, çok bastırmamak gerekir.
 5. Ekim işleminden sonra ilk can suyu verilir. Sulama işlemi düzenli bir şekilde yapılmalıdır.
 6. Sulama sıklığı, toprağın nemine göre belirlenir. Parmağınızda hafifçe toprağa batırdığınızda, hafif ıslaklık varsa sulama işlemini ertesi güne bırakabilirsiniz. 
 7. Enginar çimlenmeye başladığında da, aynı bakımı ve özeni göstermeniz gerekir.
 8. Yaklaşık bir yıl sonra, enginar tohumları fide haline gelecektir. Gelişen fideler bir sonraki yıl Mart-Nisan aylarında saksıdan dikkatli bir şekilde çıkarılmalı ve bahçeye veya araziye ekilmelidir. 
 9. Enginar fidesi büyük saksılara ekilebilse de, gelişimi açısından daha fazla yere ihtiyaç duyar. Ve saksıda yetişen fidelerin verimi daha düşük olabilir.

enginar yetiştiriciliği

Enginar Ne Zaman Meyve Verir?

Enginar, doğru şartlar sağlandığında ilk 2 yıl gelişir ve meyve vermez. 3. yıldan sonra meyve vermeye başlar. Enginar ekiminin ardından 8-10 yıl boyunca maksimum verim alınır. 10 yıldan sonra verim ve meyve sayısı düşmeye başlar.

Şunlara da göz atın;

 1. Gölevez nasıl yetiştirilir?
 2. Evde limon nasıl yetiştirilir?
 3. Saksıda zencefil nasıl yetiştirilir?
 4. Mandalina nasıl yetiştirilir?
 5. Kültür mantarı nasıl yetiştirilir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo