Depresyon ve Beslenme: Depresyona İyi Gelen Besinler

Depresyon nedir, belirtileri nelerdir? Depresyon ve beslenme ilişkisi nasıldır? Depresyondayken nasıl beslenmek gerekir? İşte, depresyon tedavisi ve beslenme önerileri:
Depresyon ve Beslenme: Depresyona İyi Gelen Besinler
24 Nisan 2024, 22:31

Depresyondayken insanlar bazen huzursuz ruh haliyle baş etmek için yemek yer. Ancak insanların yöneldiği yiyecekler tam tersi bir etkiye sahip. Depresyondayken özellikle abur cubur yemek, size kendinizi daha kötü hissettirebilir. Doymuş yağ, işlenmiş maddeler, rafine şekerler ve kafein, depresyon semptomlarını kötüleştirebilir.


Depresyon Belirtileri Nelerdir?

 1. Sürekli üzgün ve huzursuz hissetmek
 2. İştah değişiklikleri
 3. Günlük aktivitelere ilgi kaybı
 4. Sürekli yorgun hissetme
 5. Uykuya dalmada zorluk veya aşırı uyuma
 6. Konuşma ve hareketlerde yavaşlık
 7. Suçlu ve değersiz hissetmek
 8. Konsantrasyon kaybı, karar verme zorluğuDepresyonda Kaçınılması Gereken Yiyecekler

 1. Kafein ve Şekerli Gıdalar

Kafeini diyetten tamamen çıkarmak, birçok kişi için zor olabilir. Eğer depresyon semptomları yaşıyorsanız, kafeinli içecekleri ölçülü bir şekilde tüketmeniz gerekir. Çünkü kafein uyku düzeninizi bozabilir ve sizi endişeli hissettirebilir. Günde 400 mg'dan fazla kafein içen kişiler, bu semptomları daha kötü bir şekilde yaşayabilir. 


Rafine şekerden kaçınmak ise, ruh halinize yardımcı olmanızı sağlar. Şeker ilk başta sizi enerjik hissettirse de, çökmeniz uzun sürmez. Bunun yerine tam tahıllar, meyveler ve sebzeler tüketerek enerji seviyenizi yükseltebilirsiniz.

 1. Alkol

Kendinizi depresif hissettiğinizde, alkole başvurmak kolay olabilir. Ancak alkollü içecekler, işleri daha da kötüleştirir. Uyku döngülerinizi bozar, ruh halinizi değiştirir ve kaygıya neden olur. 

Depresyona İyi Gelebilecek Besinler

 1. İyi Karbonhidratlar


Tam tahıllı ekmek gibi sağlıklı karbonhidratlar, ruh halinizi yükseltir. Özellikle lif oranı yüksek olan besinleri tüketerek vücudunuzu enerji verebilir ve ruh halinizi iyileştirebilirsiniz.

 1. Omega 3


Omega 3 içeren besinler, depresyon belirtileri yönetmeye yardımcı olur. Balık, kanola yağı, fındık, keten tohumu yağı ve koyu yeşil yapraklı sebzeler, en çok omega 3 içeren besinlerdir.

 1. D vitamini


D vitamini eksikliği olan kişilerin depresyona benzer semptomlar yaşadığı görülmüştür. D vitaminini hem güneşten, hem de balık, soya peyniri ve süt gibi besinlerden alabilirsiniz.

 1. Selenyum


Selenyum almanın, depresyon belirtilerini azaltabileceği görülmüştür. Fındık, fasulye, kepekli tahıl, deniz ürünleri ve yağsız et, selenyum içeren besinler arasında yer alır. 


Sağlıklı ve dengeli bir beslenmenin fiziksel olarak birçok faydası vardır. Sağlıklı beslenme ile ruh halini, enerji seviyelerini ve genel bir iyilik hissini yükseltebilirsiniz. Mevsim değişikliklerinden olumsuz etkilendiğinizde veya depresif hissettiğinizde, yukarıda besinleri tüketmek, bu semptomların üstesinden gelmenize yardımcı olur.


Önemli Not: Depresyon belirtileriniz uzun süredir devam ediyorsa ve giderek kötüleşiyorsa, mutlaka bir uzmandan yardım alın.


Şunlara da göz atın;

 1. Anksiyete nasıl geçer?
 2. Strese iyi gelen besinler
 3. Uykusuzluğa ne iyi gelir?
 4. Yorgunluğu azaltan besinler
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo