Vücut Kırgınlığına Ne İyi Gelir: Evde Doğal Çözümler

Vücut kırgınlığına ne iyi gelir? Halsizlik neden olur? Yorgunluğa hangi besinler iyi gelir? İşte, evde doğal yöntemlerle vücut kırgınlığına iyi gelen ve vücuda enerji veren besinler:
Vücut Kırgınlığına Ne İyi Gelir: Evde Doğal Çözümler
28 Temmuz 2021, 17:17
Lezzet Trendleri

Yeterli beslenmeme, mevsim geçişleri, aşırı hareket hali, düzensiz uyku ve vitamin eksiklikleri halsizliğin en yaygın nedenleridir. Özellikle kış aylarında ve bahar aylarında havaların bir soğuk, bir sıcak olması halsizliği tetikler. Vücut kırgınlığı ve halsizlik, günlük işlerin zorlaşmasına yol açar. Bu yüzden güne daha zinde başlamak ve enerjik olmak için beslenme alışkanlıklarınızda değişiklik yapmanız gerekir. Uyku ve yemek düzenli bir hale getirildikten sonra, halsizlik devam ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bu sayede vitamin değerleri kontrol edilir ve ihtiyaç duyulursa takviyeler alınabilir. Peki, halsizlik neden olur? Halsizliğe ne iyi gelir? İşte, bir an önce halsizlikten kurtulmanızı sağlayacak besinler:


Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

 1. Günlük hayatın yoğunluğu
 2. Düzenli fiziksel aktivite eksikliği (sürekli hareketsiz durmak)
 3. Uyku eksikliği
 4. Sedanter yaşam tarzı
 5. Yetersiz beslenme
 6. Alkol tüketimi
 7. Anemi
 8. Uyku bozukluğu
 9. Depresyon (Bunalım hali)
 10. Mevsim geçişleri
 11. Vitamin eksiklikleri


Vücut Kırgınlığına Ne İyi Gelir?

 1. C Vitamini


Halsizliğin nedeni genellikle C vitamini eksikliği ile ilişkilendirilir. Her gün bir adet portakal, mandalina veya greyfurt tüketmek C vitamini eksikliğini gidermek için oldukça önemlidir. Eğer sade bir şekilde tüketemiyorsanız, günde 1 bardak portakal suyu içebilir, salata ve yemeklerinize limon sıkabilirsiniz.


 1. D Vitamini


D vitamini eksikliği de yorgunluğa, vücut kırgınlığına ve depresyona neden olur. En iyi D vitamini kaynağı ise güneş ışığıdır. Ayrıca yağlı balıklar da iyi bir D vitamini kaynağıdır. Günlük beslenmenizde süt, ayran, kefir, tereyağı, ton balığı, yumurta sarısı ve somon gibi besinlere yer vererek D vitamini eksikliğinin azalmasını sağlayabilirsiniz.


 1. B9 Vitamini


Bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına katkıda bulunan B9 vitamini, özellikle hamileler için son derece önemlidir. B9 vitamininin eksikliği, bazı durumlarda anemiye yol açabilir. Bu da halsizliğe neden olur. Yeşil yapraklı sebzeler, deniz ürünleri, maya, yumurta, nohut, susam ve fındık B9 bakımından zengin besinlerdir.


 1. Kahvaltı


Kahvaltı etmek, güne zinde başlamanızı sağlar. Kahvaltıda hafif ve besin değerleri yüksek yiyecekleri tercih etmeniz gerekir. Tam buğday ekmeği, yumurta, portakal suyu, peynir, zeytin ve salatadan oluşan bir kahvaltı tabağıyla enerjinizi arttırabilirsiniz.


 1. Su


Su, organların işlevlerini yerine getirebilmesi için oldukça önemli bir kaynaktır. Vücudun susuz kalması, başta yorgunluğa, daha sonra ise daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden her gün en az 8 bardak su içmeye özen gösterin.


 1. Omega 3


Sağlıklı bir yaşam için yeterli miktarda omega 3 alınması gerekir. En çok balık, ceviz, chia tohumu, ıspanak, lahana ve semizotunda bulunan omega 3, halsizliğin kısa sürede giderilmesini sağlar.


 1. Yeşil Çay