ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER MALZEME REHBERİ EVDE CENNET HURMASI NASIL KURUTULUR?

EVDE CENNET HURMASI NASIL KURUTULUR?

Cennet hurması evde nasıl kurutulur? Cennet hurması fırında kurur mu? Cennet hurması kaç günde kurur? İşte, evde, güneşte ve fırında cennet hurması kurutma teknikleri:
Evde Cennet Hurması Nasıl Kurutulur?

Abonozgiller familyasına ait bir meyve olan Cennet hurması, 'Trabzon hurması, Japon hurması' gibi isimlerle de bilinir. Subtropik iklimlerde yetişen bu meyve, sağlık açısından son derece faydalıdır. Cennet hurması kurusu ise, bu meyvenin kurutulmasıyla elde edilir. İçeriğinde yüksek oranda lif, kalsiyum, demir ve potasyum barındırır. Özellikle kış aylarında tüketilir, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı etkilidir. Kurutulmuş cennet hurmasının toz haline getirilip bal ile birlikte tüketilmesinin, öksürüğe iyi geldiği düşünülmektedir. 

Cennet Hurması Nasıl Kurutulur?

 • Öncelikle cennet hurmalarını asabilmek için sağlam bir ip temin edin.
 • Daha sonra hurmaların kabuklarını ince bir şekilde soyun. Fakat saplarını kopartmayın.
 • Ardından hurmaları saplarından tutarak ipe sağlam bir şekilde geçirin. 
 • İpe geçirdiğiniz hurmaları, güneş gören bir yere asın. Bu yerin rüzgar almadığından, nemli ve kuru olmadığından emin olun.
 • Cennet hurmalarını kuruturken, yağmur almamalarına da çok dikkat edin.
 • Cennet hurmalarını güneşte, 1 ay boyunca bekleterek kurutabilirsiniz. Renkleri koyulaşıp kurumaya başladıklarında, ipten çıkartabilirsiniz.


Cennet Hurması Fırında Nasıl Kurutulur?

Eğer yağmurlu ve nemli havaların olduğu bir yerde yaşıyorsanız veya mevsim uygun değilse, cennet hurmalarını fırında da kurutabilirsiniz.

 • Öncelikle cennet hurmalarını ince ince dilimleyin ve fırın tepsisine aralıklı olarak dizin.
 • Fırını en düşük sıcaklığa ve fanlı programa ayarlayın. Tepsiyi fırına yerleştirin.
 • Meyveleri bu şekilde yaklaşık 10-12 saat arası kurutun. Ara sıra tepsiyi çıkartıp hurmaları ters yüz etmeyi unutmayın.
 • Dilerseniz, hurmaları fırında bütün bir halde de kurutabilirsiniz. Ancak kurutma işlemini kontrollü bir şekilde yapmaya özen gösterin.

Hurma Kaç Günde Kurur?

Güneşte asılarak kurumaya bırakılan hurmalar, ortalama 25-30 günde kurur. Ancak sıcaklık çok düşükse ve kurutma işlemi kapalı bir alanda yapılıyorsa, bu süre 2-3 ayı bulabilir.

Kurutulmuş Cennet Hurması Nasıl Saklanır?

Kurutulmuş cennet hurmalarını, güneş almayan, kuru, karanlık ve serin bir yerde muhafaza edin. Dilerseniz, pamuklu sebze-meyve keselerine veya koyu renkli cam kavanozlara yerleştirebilirsiniz. Eğer havalar çok sıcaksa, buzdolabında da muhafaza edebilirsiniz. Buzdolabında beklettiğiniz hurmaları, tüketeceğiniz zaman önce oda sıcaklığında bekletmeye özen gösterin.

Cennet Hurması Kurusunun Zararları Nelerdir?

 • Öncelikle her besinde olduğu gibi aşırı miktarda tüketilmemesi gerekir. Aksi takdirde mide bulantısı, kabızlık gibi yan etkiler görülebilir.
 • Yüksek oranda şeker içerdiği için, diyabet hastalarının tüketmeden önce doktora danışması gerekir.
 • Cennet hurmasının vücutta büyük etkileri olduğu için, ciddi kronik rahatsızlığı olan kişilerin, düzenli ilaç kullananların, hamilelerin ve emziren annelerin cennet hurması tüketmeden önce mutlaka doktora danışması gerekir.


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!