Neden Bezelye Sütü İçmeliyiz: Bezelye Sütünün Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlayan bezelye sütü, bitkisel süt seçeneklerinden biridir. Evde kolayca hazırlanan bezelye sütünün faydaları nelerdir? İşte, bezelye sütünü denemek için 5 neden:
Neden Bezelye Sütü İçmeliyiz: Bezelye Sütünün Faydaları Nelerdir?
20 Kasım 2023, 13:52

Bezelye sütü, genellikle sarı bezelyelerden yapılan ve protein bakımından zengin olan bir süt çeşididir. Bitkisel süt olarak tanımlanan bezelye sütü, özellikle yurt dışında sık sık tüketilir. Ancak ülkemizde yaygın olmadığı için marketlerde bulmak mümkün değildir. Sağlık sitesi Healthline, bezelye sütünün faydaları hakkında bir makale yayımladı. Gelin bezelye sütünün faydalarına, besin değerlerine ve nasıl hazırlanacağına yakından bakalım.

Neden Bezelye Sütü İçmeliyiz?

 1. Bezelye sütü, diğer bitkisel sütlere göre daha fazla protein içerir. 1 bardak ripple süt, yaklaşık 8 gram protein içerir. Bu yüzden inek sütüyle karşılaştırılabilir. Bezelye, yiyebileceğiniz en iyi bitki bazlı protein kaynaklarından biridir. Bezelye sütü gibi protein açısından zengin gıdaları düzenli olarak tüketmek, iştahı düzenlemeye yardımcı olabilir ve öğünler arasında kendinizi tok hissetmenizi sağlayarak muhtemelen kilo kaybına neden olabilir.
 2. Laktoz intoleransının küresel nüfusun %68'inden fazlasını etkilediği tahmin ediliyor. Laktoz intoleransı olan kişiler şişkinlik, gaz ve ishal gibi hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmak için inek sütü de dahil olmak üzere süt ürünlerinden uzak durmalıdır. Bezelye sütü, laktoz içermediği için hassasiyeti olan kişiler tarafından tüketilebilir.
 3. Bezelye sütü, glütensiz olduğu için glüten intoleransı olan kişiler tarafından da tüketilebilir. Vegan diyetlerine de uygundur.
 4. Bezelye sütü, inek sütünden daha az kalori içerir, bu da onu daha kilo verme dostu bir içecek haline getirir. 1 bardak (240 ml) şekersiz Ripple süt 70 kalori sağlarken, 1 bardak (240 ml) yağsız süt 87 kaloriye sahiptir.
 5. Bezelye sütü, şeker içermez ve sıfır gram karbonhidrat içerir. Bezelye sütü, kan şekerini yönetmek için karbonhidrat miktarını takip etmesi gereken diyabetli kişilere de hitap edebilir.

bezelye sütü

Bezelye Sütünün Besin Değerleri

1 bardak bezelye sütü şunları içerir;

 1. Kalori: 70 kcal
 2. Protein: 8 gr
 3. Karbonhidrat: 0 gr
 4. Potasyum: Günlük ihtiyacın %13'ü
 5. Kalsiyum: Günlük ihtiyacın %45'i
 6. A vitamini: Günlük ihtiyacın  %10'u
 7. D vitamini: Günlük ihtiyacın %30'u
 8. Demir: Günlük ihtiyacın %15'i

Bezelye sütü, özellikle vegan veya vejeteryansanız, diyetinizde eksik olabilecek besinler olan potasyum, kalsiyum, A vitamini, D vitamini ve demir açısından zengindir. Aslında 1 bardak bezelye sütü, kemik sağlığı, sinir iletimi ve kas kasılmasında hayati rol oynayan bir mineral olan kalsiyum için günlük ihtiyacınızın %45'ini sağlar.

bezelye sütü

Bezelye Sütünün Zararları Nelerdir?

Bezelye sütü bazı sağlık yararları sağlasa da, birçok potansiyel dezavantajı da vardır.

 1. Hazır olarak alınan bezelye sütü, ilave şeker ve katkı maddeleri içerir. 
 2. Bezelye sütünün kremsi dokusu kısmen içerdiği ayçiçek yağından kaynaklanır. Ayçiçek yağı, çoğu insanın aşırı tükettiği bitkisel yağlarda bulunan bir yağ türü olan omega-6 yağ asitleri açısından yüksek, sağlığa yararlı olan omega-3'ler açısından ise düşüktür. Diyabet, obezite ve kalp hastalığı riskini artırabilir.
 3. D3 vitamini hayvansal kaynaklardan, D2 ise bitkilerde bulunur. Bezelye sütünde D2 vitamini yüksektir. 

Bezelye Sütü Nasıl Yapılır?

1,5 su bardağı çiğ bezelyeyi, 4 su bardağı suyun içerisine alın ve kaynatın. Bezelyeler yumuşayana kadar yaklaşık 1 saat pişirin. Bezelyeler tamamen pişince, 3,5 bardak su, 2 çay kaşığı vanilya özü ve 1 adet hurmayla blenderden geçirin. Pürüzsüz kıvama gelince, bezelye sütünü süzün ve bardağa aktarın. 

Önemli Not: Kronik rahatsızlığı olanlar, hamileler, emziren anneler, alerjik bünyeye sahip olanlar, bezelye sütünü tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Şunlara da göz atın;

 1. Soya sütünün faydaları nelerdir?
 2. Hindistan cevizi sütü neye iyi gelir?
 3. Yulaf sütü ne işe yarar?
 4. Kaju sütü nasıl yapılır?
 5. Fındık sütü nasıl yapılır?

Kaynakça

Lezzet Dergisi, tüm yayınlarını güvenilir kaynaklara dayandırır. Tüm yayınlar Lezzet Dergisi bünyesinde bulunan ya da danışmanlık alınan uzmanlar tarafından onaylanır. Doğru ve güvenilir bilgi sunmak için izlediğimiz sürece Lezzet Test Ekibi sayfasından ulaşabilirsiniz.
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo