Doğal Malzemelerle Bakır Eşyalar Nasıl Temizlenir?

Bakır eşyalar nasıl temizlenir? Bakır kaplar nasıl parlatılır? Bakır parlatmak için hangi malzemeler kullanılır? İşte, evdeki bakır eşyalarınızı temizlemek için uygulayabileceğiniz 6 doğal yöntem:
Doğal Malzemelerle Bakır Eşyalar Nasıl Temizlenir?
24 Nisan 2024, 22:09

Hem mutfaklarda, hem de dekorasyonda sık sık kullanılan bakır eşyalar, dikkat çekici görünümü ile sık sık tercih edilir. Özellikle bakır cezveler, bardaklar, tavalar ve tencereler mutfaklarda en çok kullanılan ürünler arasında yerini alır. Ancak zamanla aşınan bakır kaplarda kararmalar meydana gelir. Bu durumda tamamen doğal malzemeleri kullanarak bakır eşyalarınızı temizleyebilir, eski parlak görünümlerine kavuşmalarını sağlayabilirsiniz.
Bakır Eşyalar Nasıl Temizlenir?


  1. Sirke Yöntemi


Sirke ve sofra tuzu karışımı, bakırdaki oksitlenmeyi azaltmaktadır. Bu yüzden bir kapta sirke ve tuzu karıştırarak bakırın üzerine dökün. Kirleri ve kararmaları gidene kadar süngerle bakırı ovalayın. Daha sonra suyun altında durulayın. Son olarak temiz ve kuru bir bezle kurutarak cilalayın.

  1. Tuz Yöntemi


1 su bardağı beyaz sirke ve 1 yemek kaşığı tuzla birlikte tencereye koyun. Tencerenin içini suyla doldurun. Bakır eşyalarını tencerenin içerisine yerleştirin ve suyu kaynatın. Bakırdaki kararmalar yok olana dek kısık ateşte kaynatma işlemine devam edebilirsiniz. Daha sonra bakır eşyayı tencereden çıkartın. Sabun ve sıcak suyla yıkayıp durulayın. Ardından kurulayabilirsiniz.

  1. Limon Yöntemi


Uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise, limondur. İki adet limon veya misket limonu ortadan ikiye kesin. Limona az miktarda tuz serpin ve bakır eşyalardaki kararan bölgeleri bu limonla ovalayın. Ovalama işlemini süngerle yapabilirsiniz. Daha sonra bakır kapları durulayın ve cilalayın.

  1. Limon-Tuz Yöntemi


Bir adet limonun suyunu sıkın. Üzerine tuz ekleyip karıştırarak macun kıvamına getirin. Yumuşak ve temiz bir bezle macunu bakır kabın üzerine sürerek ovalayın. Daha sonra ılık suyla durulayın ve mümkünse balmumu cilası ile cilalayın.

  1. Tuz-Un Yöntemi


1 su bardağı beyaz sirkenin içerisine 1 yemek kaşığı tuz ekleyin. Üzerine yavaş yavaş un ekleyerek macun kıvamına getirin. Hazırladığınız macunu bakırın üzerine sürün ve kararan kısımlara yayın. 15-60 dakika arası bekletin. Daha sonra ılık suyla durulayın ve cilalayın.

  1. Ketçap Yöntemi


Ketçabı bakırın üzerine ince bir tabaka halinde sürün. Birkaç dakika bu şekilde bekletin. Ardından süngerle sert bir şekilde ovalayın. Ilık suyla durulayın. Bu yöntem, ortamın pislenmesine neden olabileceği için, lavaboda uygulanmalıdır.


Uyarı: Vernikli süs eşyaları, yalnızca sabunlu su ile yıkanıp güzelce kurulanmalıdır. Bu eşyaları ovalamak veya cilalamak, üzerindeki koruyucu katmanların sökülmesine neden olabilir.


Şunlara da göz atın;

  1. Ütü tabanı nasıl temizlenir?
  2. Çaydanlık kireci nasıl temizlenir?
  3. Yanmış tencere nasıl temizlenir?
  4. Rutubet nasıl önlenir?

Benzer Yazılar

Lezzet Logo