Bakır Çaydanlık Nasıl Temizlenir?

Bakır çaydanlık nasıl temizlenir? Sizler için bakır çaydanlık nasıl temizlenir anlattık. İşte, bakır çaydanlık nasıl temizlenir:
Bakır Çaydanlık Nasıl Temizlenir?
23 Kasım 2022, 17:37

Bakır çaydanlık kararır. Bunun bir yolu yok - uygun dikkat gösterilmediği takdirde bakır kararır. Bu nedenle, bakır su ısıtıcıları veya cezveler kullanıyorsanız veya sergiliyorsanız, bunları zaman zaman temizlemeniz gerekecektir. Kimyasal temizleyiciler bakıra zarar verebilir ama bu riski almanıza gerek yok. Güvenli, kolay ve ucuz bakım için evinizde zaten bulunan doğal ürünleri kullanabilirsiniz. Sizler için bakır çaydanlık nasıl temizlenir anlattık. İşte, bakır çaydanlık nasıl temizlenir:

Sabun ve Su ile Temizlik

 1. Lavaboyu ılık suyla doldurun. Suyu ılık (38 derece) tutmaya ve haşlamamaya dikkat edin. Ellerini yakmak istemezsin!
 2. İki ila üç damla yumuşak bulaşık deterjanı ekleyin. Mümkün olduğunca az bileşen içeren sabunları arayın. Doğal veya çevre dostu sabunlar iyi bir seçimdir. Çamaşır suyu veya diğer sert kimyasallar içeren sabunlardan kaçının. Bunlar bakıra zarar verir.
 3. Su ısıtıcısını yıkayın. Su ısıtıcısındaki tozu ve kiri temizlemek için yumuşak bir bez veya sünger kullanın. Metalin "tanesi" yönünde ilerleyerek hafifçe ovalayın.
 4. Durulayın. Su ısıtıcının üzerinden ılık su akıtın. Püskürtme hortumu kullanmayı seçerseniz, su basıncını azaltın. Kalan toz veya kir kolayca çıkmalıdır.
 5. Kurulayın. Su ısıtıcısının üzerinde veya içinde su kalmayıncaya kadar dairesel hareketlerle hafifçe ovun. Havlunuzun yumuşak ve tüy bırakmadığından emin olun.

Sirke Solüsyonu ile Temizlik

 1. Sirke solüsyonunu yapın. Eşit miktarda sirke, tuz ve limon suyunu bir karıştırma kabına dökün. İyice birleştirmek için karıştırın. Tuz çözülmelidir.
 2. Temiz, yumuşak bir bezi solüsyona batırın. Bezin solüsyonu tamamen emmesine izin verin. Bu, su ısıtıcısının iyice temizlenmesini sağlayacaktır.
 3. Bezi ıslanmaktan çıkarın. Bez doymuş olmalı ama damlamamalıdır. Damlıyorsa, karıştırma kabına sıkın.
 4. Su ısıtıcısını ıslatılmış bezle ovun. Dairesel hareketler kullanarak bölümler halinde hafifçe ovun. Hareketlerinizin metalin damarı ile olduğundan emin olun.
 5. Durulayın. Temizleme maddesini ve kiri durulamak için ılık su kullanın. Su ısıtıcısını lavaboya koyun ve musluk suyunun yüzeyden akmasına izin verin.
 6. İyice kurulayın. Yumuşak kuru bir bez veya kağıt havlu kullanın. Temizliği bitirin ve su ısıtıcısını kurutun.

Ayran veya Ekşi Süt ile Temizlik

 1. Su ısıtıcısını kaynar suyla doldurun. Kaynayan suyun ısısı, su ısıtıcısının dış kısmının hızlı bir şekilde temizlenmesini kolaylaştırır. Kendinizi yakmamak için dikkatli olun. Metal ısıyı yüzeye çok hızlı aktarır.
 2. Ayran veya ekşi süt uygulayın. Ayran veya ekşi süte bir sünger veya temizlik bezi batırın. Sünger veya bezin su ısıtıcısının yüzeyini çizmeyecek pürüzsüz bir dokuya sahip olduğundan emin olun.
 3. Su ısıtıcısının dışını parlatın. Bezi veya süngeri yüzeye hafifçe sürtün. Metalin dokusuyla dairesel hareketlerle koşmak en iyisidir. Bu, lekeleri temizleyecek ve parlaklığı su ısıtıcısına geri getirecektir.

Ketçap ile Temizlik

 1. Su ısıtıcısını domates ketçabıyla yağlayın. Ketçabı su ısıtıcısının yüzeyine uygulamak için bir boya fırçası veya bez kullanın. Kılların veya kumaşın dokusunun pürüzsüz olduğundan emin olun. Aksi takdirde su ısıtıcısını çizebilirsiniz.
 2. Ketçabı su ısıtıcısında yarım saat bekletin. Ketçap, onu çözmek için kararma ile reaksiyona giren asetik asit içerir. Bazı asitler bakıra zarar verse de asetik asit tehdit oluşturmayacak kadar zayıftır.
 3. Ketçabı ılık sabunlu suyla silin. Pürüzsüz bir bez veya sünger kullanın ve çizilmeyi önlemek için bakır damarı yönünde hareket ettirin. Su ısıtıcısı tekrar harika bir şekilde temiz görünmelidir.

Şunlara da göz atın;

 1. Kettle kireci nasıl temizlenir?
 2. Karbon çelik tava nasıl temizlenir?
 3. Waffle makinası nasıl temizlenir?
 4. Karbon çelik tava nasıl temizlenir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo