Bağırsak Parazitleri Neden Olur?

Bağırsak parazitleri neden oluşur? Bağırsak parazitlerine ne iyi gelir, nelere dikkat etmeliyiz? İşte, Dyt. Muhammed Şahin'den bağırsak parazitlerine karşı korunma yöntemleri:
Bağırsak Parazitleri Neden Olur?
03 Kasım 2022, 14:09
Lezzet Trendleri

Bağırsak florasında sıklıkla karşılaştığımız bir başka zararlı mikroorganizma da parazitlerdir. En sık görünen tropikal ülke seyahatlerinin yaygınlaşması ile artan parazit enfeksiyonları kronik yorgunluk, kabızlık, ishal, kusma, göğüste bir yangı ve iştahın kaybolmasıyla semptom gösterir. Bunların yanı sıra anal bölgede kaşıntı, gece ağızdan tükürüğün dışa akması ve kronik burun ucu kaşıntısı da parazit enfeksiyonları ile ilişkilendirilebilir. 

bağırsak parazitleri

Bağırsak Parazitleri Neden Olur?

Parazitler genellikle bir bulaş (ki bu bulaş genellikle kirli sular, iyi yıkanmamış sebze meyveler ve iyi pişmemiş etlerdir) ile kişilerin vücuduna girer ve sızdıran bağırsağın olduğu, immün sistemi zayıf bağırsaklara yerleşir. Parazitler, konakçısı olan insana yerleştikten sonra insan vücuduna hasar vermeye başlar. Bağırsak parazitlerinin en yaygın nedenleri;

 1. Kirlenmiş toprak tüketimi
 2. Sebze ve meyveleri doğru yıkamamak ve az pişirmek
 3. Kirlenmiş su tüketimi
 4. Kötü temizlik
 5. Kötü hijyen
 6. Pişmemiş et tüketimi

Bağırsak Paraziti Belirtileri

 1. Kansızlık, halsizlik
 2. Kilo kaybı
 3. Kusma ve ishal
 4. Geceleri anüste kaşıntı
 5. Gaz ve şişkinlik
 6. Karın ağrısı

pelin otu çayı

Bağırsak Parazitlerine Ne İyi Gelir?

Parazitlerin vücuttan uzaklaştırılması için hekim desteği ile parazit dökücü ilaçların kullanımı gerekebilir. Bu tedaviye destek olması için natürel destekler de kullanılabilir ki bunlar; 

 1. Kabak Çekirdeği Yağı 
 2. Kekik Yaprağı 
 3. Greyfurt Tohumu Yağı 
 4. Siyah Ceviz 
 5. Pelin Otu 
 6. Zeytin Yaprağı 
 7. Karanfil Yağı 
 8. Antimikrobiyal özellikleri nedeniyle; Hindistan cevizi yağı ve Sarımsak 

Gerekli ilaç ve natürel tedavi ile birlikte parazitlerin temizlenmesine yönelik; şekerden, alkol, işlenmiş ürün, tam tahıllardan ve özellikle iyi pişmemiş hayvansal ürünlerden fakir bir beslenme programına geçilmesi önemlidir. Bu beslenme programının vazgeçilmezi; soğan sarımsak, kekik ve zencefil gibi antimikrobiyal baharatlar, papaya, hindistancevizi, fermente sebzelerdir. 

Kolonun parazitten temizlenebilmesi için; ilaç tedavisinden sonra da en az 3-4 hafta boyunca bu beslenme düzenin devam ettirilmesi önerilir. 

Önemli Not: Yukarıdaki yöntemler kesin bir tedavi değildir. Bu yüzden bağırsak parazitiniz varsa, mutlaka bir doktora başvurun ve doktorun verdiği ilaçları kullanın.


Yazar:

Dyt. Muhammed Şahin


Şunlara da göz atın;

 1. Bağırsak florasına iyi gelen besinler
 2. Bağırsak enfeksiyonu neden olur?
 3. Bağırsakları harekete geçiren besinler
 4. Bağırsak detoksu nasıl yapılır?
 5. Kabızlığı önleyen besinler
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo