Kaş Dökülmesine Ne İyi Gelir: Evde Doğal Çözümler

Kaş dökülmesi neden olur? Kaş dökülmesine ne iyi gelir? Dökülen kaş tekrar çıkar mı? Kaşları çoğaltmak için ne yapmalı? İşte, kaş dökülmesine evde doğal çözümler:
Kaş Dökülmesine Ne İyi Gelir: Evde Doğal Çözümler
09 Eylül 2021, 12:54
Lezzet Trendleri

Kaş dökülmesi, estetik açıdan kişiye rahatsızlık veren bir durumdur. Yüzü şekillendirme konusunda büyük bir rolü olan kaşlar, bazen cilt hastalıklarından, bazen mevsimsel geçişlerden ötürü dökülebilir. Kaş dökülmesini tedavi edebilmek için, kaş dökülmesinin nedenini belirlemek gerekir. Neden belirlendiğinde ise uzman doktorlar tarafından en doğru tedaviler uygulanır. Peki, kaş dökülmesi nedenleri nelerdir, nasıl geçer? İşte, kaş dökülmesine karşı evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler:


Kaş Dökülmesi Neden Olur?

 1. Hormonal sebepler
 2. Cımbızla kaş almak, sert ve yanlış kaş almak
 3. Yetersiz beslenme
 4. İlerleyen yaş
 5. Vitamin ve mineral eksikliği
 6. Hamilelik
 7. Saçkıran hastalığı
 8. Stres
 9. Menopoz
 10. Kaşları sürekli ovuşturmak
 11. Kemoterapi ve radyasyondan ötürü kaş kaybı
 12. Kaşta egzama
 13. Yanık, cilt yanıkları
 14. Travma


Kaş Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Öncelikle kaş dökülmesi ciddi bir boyuta ulaştıysa veya sürekli devam ediyorsa, en kısa sürede doktora başvurmanız gerekir. Doktorun yaptığı testler sonucunda kaş dökülmesinin nedenini belirleyebilir, en doğru tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Kaş dökülmesi için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler;


 1. Sarımsak


Sarımsak, kaşların çoğalmasını sağlamak için en çok uygulanan yöntemlerden biridir. Kaşın doğal yapısını koruyan sarımsak, aynı zamanlar parlak ve canlı bir görünüm verir. 2 diş sarımsağı rendeleyin veya havanda ezerek püre haline getirin. Daha sonra parmak ucuyla kaşlarınıza sürerek 15-20 dakika bekleyin. Ardından yüzünüzü bol suyla durulayın.


 1. Zeytinyağı


A ve E vitamini bakımından zengin olan zeytinyağı, kaşların gürleşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kıl kökleri besleyerek sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Zeytinyağını parmak ucunuza damlatıp kaşlarınıza masaj yaparak sürebilirsiniz.


 1. Yumurta Sarısı


Yumurta sarısı, kısa sürede kaşları besler ve gürleşmesini sağlar. Yumurta sarısını çatal yardımıyla çırpın. Parmak ucunuzla kaşlarınıza yumurta sarısını sürün. 10 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Dilerseniz, yumurta akı maskesi tarifine göz atarak yumurta akını da cildiniz için kullanabilirsiniz.

Not: Hassas ve alerjik cilde sahip olan kişiler yumurta sarısını uygulamadan önce doktora danışmalıdır.


 1. Tatlı Badem Yağı


Tatlı badem yağı, kısa sürede kaşların ve kirpiklerin uzamasını sağlar. Temiz bir maskaraya 2-3 damla badem yağı damlatın. Maskara ile kaşlarınızı tarayarak gürleşmesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntem haftada 2 kez uygulanabilir.


 1. Vazelin


Kıl köklerini besleyen vazelin, en hızlı kaş uzatma yöntemlerinden biridir. Yatmadan önce kaşlarınıza vazelin sürüp masaj yaparak kaşlarınızın dökülmesini önleyebilirsiniz.


Dökülen Kaşlar Tekrar Çıkar Mı?

Evde uygulanan yöntemler sayesinde dökülen kaşların tekrar çıkması mümkündür. Bu yöntemlerin dışında aloe vera, hint yağı ve hindistan cevizi yağı da kaşların gürleşmesine yardımcı olur. Eğer kaş dökülmesi vitamin eksikliğinden kaynaklanıyorsa, omega 3, demir, B12 ve çinko içeren besinleri beslenme programınıza ekleyebilirsiniz.


Önemli Not: Kaş dökülmesinin temel nedenini bulmak ve doğru tedavi yöntemlerini uygulamak için en kısa sürede doktora başvurun. Evde uygulanan doğal yöntemler her bireyde aynı etkileri göstermez. Bu yüzden doğal yöntemleri uygulamadan önce doktorunuza danışmayı unutmayın.


Şunlara da göz atın;

 1. Topuk çatlaklarına ne iyi gelir?
 2. Egzamaya ne iyi gelir?
 3. Dudak çatlamasına ne iyi gelir?
 4. Göz altı morlukları nasıl geçer?
 5. Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Benzer Yazılar

Lezzet Logo