Asetonun Hiç Bilmediğiniz 9 Kullanım Alanı

Aseton nasıl kullanılır? Asetonun farklı kullanım alanları nelerdir? İşte, oje çıkartmak için kullanılan asetonun bu zamana kadar hiç bilmediğiniz 9 farklı kullanımı:
Asetonun Hiç Bilmediğiniz 9 Kullanım Alanı
24 Nisan 2024, 22:34

Aseton, keskin, yanıcı ve zehirli olmayan bir sıvıdır. Ojeleri çıkartmak için kadınlar tarafından sık sık kullanılan bu madde, çözücü özelliği taşır. Aşırı derecede yanıcı olduğu için, ateşle bir araya getirilmemelidir. Aseton bazlı oje çıkarıcılarında su kullanıldığı için, saf asetona göre daha az yanıcıdır. Market ve güzellik mağazalarında kolaylıkla bulunan asetonun oje çıkartma dışındaki kullanım alanlarını sizler için yazımızda derledik. İşte, asetonun 9 farklı kullanım alanı:

 1. Yerleri silebilirsiniz.

Asetonu bir kağıt havlu üzerine dökerek laminat, karo ve beton zeminlerdeki ayakkabı izlerini silebilirsiniz. Ancak aseton, ahşap zeminlerde kullanılmaz.

 1. Klavyeyi temizleyin.

Bilgisayar klavyesi, zamanla mikrop ve bakterilerin yuvası haline gelir. Pamuğa az miktarda aseton dökerek klavyedeki toz ve bakterilerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

 1. Çinileri temizleyin.

Çini fincanlardaki çay ve kahve lekeleri bir türlü çıkmıyorsa, asetonla temizlemeyi deneyin. Bir beze aseton damlatın ve fincanları bu bezle ovalayın. Ardından sabun ve bol suyla durulayın. 

 1. Yapıştırıcıları temizleyin.

Yapışkan maddeleri çıkartırken elinize bulaştıysa, elinize az miktarda aseton dökerek yapışkan kısımları ovalayın. Ardından elinizi yıkayın ve nemlendirici kreminizi sürün. 1. Ayakkabıları parlatın.

Kağıt havluya az miktarda aseton dökerek ayakkabınızdaki lekeleri silebilirsiniz. Lekeler çıktıktan sonra, ayakkabıyı nemli bir bezle silebilirsiniz.

 1. Mürekkep lekelerini çıkartın.

Elinize veya duvarlara bulaşan mürekkep lekelerini çıkartmak için de asetondan yararlanabilirsiniz. Pamuğu asetonla ıslattıktan sonra lekeli bölgeyi silin.

 1. Küveti temizleyin.

Küvette çıkmayan sabun ve kir lekeleri için, asetonu suyla karıştırın. Karışıma temiz bir bez daldırın ve lekeleri bu bezle ovalayın.

 1. Tıraş bıçaklarını temizleyin.

Aseton dezenfektan görevi de görür. Tıraş bıçaklarını, pamuğa damlattığınız asetonla temizleyebilirsiniz. Ancak bu aşamada elinizin kesilmemesine dikkat edin. Temizlediğiniz tıraş bıçağını suyla yıkayabilirsiniz.

 1. Camları temizleyin.

Bazı cam temizleme ürünlerinde aseton kullanıldığını fark edebilirsiniz. Dilerseniz, cam silme suyunun içine 1 damla aseton ekleyebilirsiniz.


Şunlara da göz atın;

 1. Diş macununun kullanım alanları
 2. Kolanın kullanım alanları
 3. Poşet çayın kullanım alanları
 4. Sütün kullanım alanları
 5. Yumurta kabuğunun kullanım alanları
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo