ANASAYFA SAĞLIK VE GÜZELLİK DOYASIYA TATLI KEYFİ

DOYASIYA TATLI KEYFİ

Diabet hastaları tatlı yiyemez diye bir şey yok!

Elbette ki tatlı yemek onların da hakkı. Nasıl mı? Doktorumuza danışarak yaptığımız bu tatlıyı hazırlarken şeker yerine tatlandırıcı kullandık. Denemelisiniz.


TATLANDIRICILAR DOST MU DÜŞMAN MI?
Bir insan şeker hastası olmasa bile, şu yiyecek sana yasak dense, ister istemez o yiyeceğe karşı bir ilgi duyar ve gizli de olsa o yiyeceği yemeye çalışır. Adem ile Havva’nın cennetten kovulma hikayesi de bu değil midir? Düşünün şeker hastasısınız, etrafınız çeşit çeşit tatlılar, şekerlemeler, çikolatalarla dolu. Bir yere gidiyorsunuz, herkese baklavabörek ikram ediliyor, siz cezalı çocuklar gibi bir köşede şekersiz çay içiyorsunuz ve yutkunuyorsunuz. Yeseniz bir türlü yemeseniz bir türlü…

Şeker, adı gibi şeker olmayan bir hastalıktır. İnsanı kolay kolay öldürmüyor ama günlük yaşamda dikkat edilmeden rastgele yiyip içilirse insanı süründürüyor. Bir şeker hastasına önerilen yeme şekli, en sağlıklı yeme şeklidir aslında. Bunu bütün insanlar uygulasa, eminin insan ömür uzunluğu iki katına çıkar.

Bizim tatlımızda, şeker ve unun olmaması kan şekerinin yükselmesini önler. Yabanmersini antioksidan kapasitesi oldukça yüksek bir meyvedir. Lif oranı yüksektir. Tadı tatlı da olsa lif oranı yüksek olduğu için kan şekerini çok hızlı yükseltmez. Özellikle sütle birlikte tüketildiğinde, kan şekeri daha iyi kontrol altında olur. Şeker hastaları kendilerine tatlı yaparken özellikle şeker oranı yüksek meyveleri sütle kombinleyebilirler. Bu şekilde yapılan tarifler şeker ilaveli veya tatlandırıcı ilaveli tatlıya göre daha sağlıklıdır. Kuru kayısı, kuru incir, kuru hurma ve muz sütlü tatlılarda şeker ve tatlandırıcı yerine kullanabilir. Kilo problemi olanların kremaya dikkat etmelerinde fayda var.


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!