ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER YOLCULUĞA ÇIKMADAN ÖNCE YENMEMESİ GEREKEN 9 BESİN

YOLCULUĞA ÇIKMADAN ÖNCE YENMEMESİ GEREKEN 9 BESİN

Uçak, tren, otobüs gibi ulaşım yolları ile yolculuğa çıkmadan önce neler yemeli, neler yememeli? İşte, yolculuğa çıkmadan önce asla yenmemesi gereken 9 besin:
Yolculuğa Çıkmadan Önce Yenmemesi Gereken 9 Besin

Uçak, otobüs, özel araç veya trenle yolculuğa çıkmayı düşünenler böyle alalım. Özellikle uzun yolculuklara çıkmadan önce ne yemeniz ve ne yememeniz gerektiğini biliyor musunuz? Yolculuğun rahat ve keyifli geçmesi için yola çıkmadan 1-2 saat önce bu besinlerden uzak durmakta fayda var. Hem yolculuk öncesinde, hem de yolculuk esnasında yiyeceğiniz besinlere dikkat edin. Aksi takdirde yolculuk boyunca sancılar çekebilir, mide ağrıları başlayabilir ve baş dönmesi gibi problemlerle baş etmez zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden yolculuğa çıkmadan önce asla yenmemesi gereken besinleri yazımızda derledik. İşte, yolculuğa çıkmadan önce yenmemesi gereken 9 besin:


  • Fast Food:

Normal zamanda da sağlıksız olan bu besinler, en kolay ulaşılabilir yemeklerden biridir. Ancak uzun yolculuklara çıkmadan önce fast food ürünlerinden uzak durmanızı öneriyoruz. Aksi takdirde yolculuk esnasında mide ağrıları yaşayabilirsiniz, bizden söylemesi.


  • Fasulye ve Türevler:

Yolculuğa çıkmadan önce uzak durulması gereken besinlerin başında fasulye ve nohut gibi gaz yapan yiyecekler yer almaktadır. Bu tür yemeklerin sindirimi zor ve uzundur. Bağırsakları çalıştıran bakliyat yemekleri, yenildikten sonra gaz çıkışına sebep olur. Özellikle toplu ulaşımlarda bu durum çevrenizdekiler için sorun yaratabilir. Bununla birlikte gaz çıkışı sağlanmaması durumunda gaz sıkışması yaşanır ve bu durum mide kramplarına, sancılara neden olur.


  • Kahve:

Kahve, özellikle uçakla seyahat edecek olan kişilerin içmemesi gereken şeylerden biridir. Yüksek basınç vücuttaki suyun çekilmesine neden olur. Kahve de suyun çekilmesine neden olduğu için, uçak yolculuklarında şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı olarak geri dönebilir. 


  • Elma:

Normalde en sağlıklı besinlerden biri olarak kabul edilen elma, yolculuk öncesinde tüketilmemelidir. İçeriğinde bulunan lifler sayesinde bağırsakları harekete geçiren elma, gaz sıkışması ve şişkinliğe yol açar.


  • Brokoli:

Günlük hayatta mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden biri brokolidir. Ancak yolculuğa çıkmadan önce brokoli, karnabahar ve lahana gibi gaz yapan sebzelerden uzak durulması gerekir.


  • Gazlı İçecekler:

Asitli yapısıyla gaz çıkışlarına neden olan gazlı içecekler, yolculuk öncesinde ve yolculuk esnasında tüketilmemelidir. Bu içecekler mide yanmasına da neden olur.


  • Sakız:

Sakızın konuyla alakasını merak edenler için, sakız çiğnerken vücuda normale oranla daha fazla hava girdiğini söyleyebiliriz. Bu hava şişkinliğe yol açar ve yolculuğun keyfini bozabilir.


  • Baharatlı Yiyecekler:

Baharatlı yiyeceklerin normal zamanda da aşırı tüketimi mide sağlığını olumsuz yönde etkiler. Özellikle mide rahatsızlığına sahip olan kişilerin yolculuk öncesinde baharatlı yiyeceklerden uzak durması gerekir. Aksi takdirde reflü, gastrit gibi problemler tetiklenir, mide yanması ve mide ağrısı ortaya çıkar.


  • Süt:

Sağlığımız açısından önemli bir yere sahip olan süt, yolculuk öncesinde ve sırasında uzak durulması gereken besinlerden biridir. Süt, yolculukta mide ekşimesine, mide ağrısına ve bulantıya sebep olabilir. Aynı zamanda gaz yapıcı özellikleri de mevcuttur.


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!