Uyumanıza Yardımcı Olan En İyi 6 Uyku Vakti Çayı

Özellikle yatmadan önce bir fincan sıcak çay kadar rahatlatıcı çok az şey vardır. Özellikle uykunuzu destekleyecek çayları sizler için listeledik. İşte, uyumanıza yardımcı olan en iyi uyku vakti çayları:
Uyumanıza Yardımcı Olan En İyi 6 Uyku Vakti Çayı
15 Aralık 2022, 11:29

Özellikle yatmadan önce bir fincan sıcak çay kadar rahatlatıcı çok az şey vardır. Bazı türler, uzun bir günün ardından rahatlamanıza, yavaşlamanıza ve gevşemenize yardımcı olabilir. Uykusuzluk, stres ve anksiyete ile savaşma yetenekleri sayesinde birçok bitki çayı türü yüzyıllardır doğal uyku ilaçları olarak kullanılmaktadır. Hatta bazıları uykuyu teşvik edici özellikleri nedeniyle incelenmiştir. Özellikle uykunuzu destekleyecek çayları sizler için listeledik. İşte, uyumanıza yardımcı olan en iyi uyku vakti çayları:

Manolya Çayı

Manolya bitkisinin kurutulmuş kabuğundan, tomurcuklarından ve saplarından yapılan manolya çayı, geleneksel tıbbın birçok biçiminde genellikle doğal bir uyku yardımcısı olarak kullanılır. Bitki, sakinleştirici etkileri olan iki bileşik olan honokiol ve magnolol içerir. İnsanlarda araştırma eksik olsa da bazı eski hayvan çalışmaları, hem honokiol hem de magnolol'ün uykuyu tetiklemeye ve uykusuzluğu azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur. Yakın zamanda doğum yapan kadınlarda yapılan bir araştırmaya göre, 3 hafta boyunca manolya çayı içmek, bir kontrol grubuyla karşılaştırıldığında depresyonu ve uyku kalitesini önemli ölçüde iyileştirdi. Yine de, manolya çayının insanlarda uykuyu nasıl etkileyebileceğini daha iyi değerlendirmek için daha yeni araştırmalara ihtiyaç vardır.

Düşük Kafeinli Yeşil Çay

Yeşil çay, kendine özgü aroması ve sağlık yararları ile bilinen popüler bir çay türüdür. İlginç bir şekilde, bazı araştırmalar uyku kalitesini artırabileceğini ve uykusuzlukla savaşabileceğini öne sürüyor. Örneğin, 20 yetişkin üzerinde yapılan küçük bir araştırma, düşük kafeinli yeşil çay içmenin, normal yeşil çay içmeye kıyasla uyku kalitesinin artması, stresin azalması ve yorgunluğun azalmasıyla bağlantılı olduğunu buldu. Yatmadan önce içmeyi planlıyorsanız, kafein içeriği düşük veya hiç olmayan yeşil çayı seçtiğinizden emin olun.

Papatya Çayı

Papatya çayı, narin bir çiçek tadı ve olası sağlık yararları olan bir bitki çayı türüdür. Sakinleştirici etkileri sayesinde uykuyu desteklemek için sıklıkla kullanılan bir bitki olan papatyadan yapılır. 12 çalışmanın gözden geçirilmesinde, uykusuzluğu önemli ölçüde etkilemese de papatyanın uyku kalitesini güvenli bir şekilde iyileştirdiği bulundu. Başka bir çalışma, papatya çayı içmenin yakın zamanda doğum yapmış ve uyku kalitesi düşük olan 80 kadını nasıl etkilediğini araştırdı (13). 2 hafta içinde, bir kontrol grubuyla karşılaştırıldığında daha az uyku güçlüğü ile ilgili semptom bildirdiler. Ancak 4 hafta sonra çay içen grup ile kontrol grubu arasında semptomlarda fark yoktu. Bununla birlikte, araştırmalar hala sınırlı olduğundan, papatya çayının uykuyu nasıl etkileyebileceğini anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Lavanta Çayı

Lavanta çayı, lavanta çiçeğinin tomurcuklarının suda demlenmesiyle yapılır ve belirgin bir tat ve aromaya sahip canlı mor bir içecek oluşturur. Yatmadan önce yatıştırıcı bir çay olarak keyif almakla kalmaz, aynı zamanda bazı araştırmalar lavantanın gevşemeyi teşvik edebileceğini ve uyku kalitesini artırabileceğini de destekler. Örneğin, küçük bir çalışma, yakın zamanda doğum yapmış ve 2 hafta boyunca günde 1 bardak lavanta çayı içen kadınların kontrol grubuna göre daha az yorgunluk yaşadığını buldu. Yaşlı yetişkinlerde yapılan bir çalışma, lavanta çayının, her ikisi de uykusuzluğa katkıda bulunabilecek olan depresyon ve anksiyete semptomlarını etkili bir şekilde azalttığını gösterdi.

Kediotu Çayı

Kediotu, bir bitki veya ek olarak kullanılan bir çiçekli bitki türüdür. Bitkinin kurutulmuş kökleri, bazen doğal bir uyku yardımcısı olarak kullanılan kediotu çayı yapmak için kullanılır. Kediotu kökünün nasıl çalıştığı net olmasa da, kaygıyı azaltan gama-aminobütirik asit (GABA) adı verilen bir nörotransmiterin seviyelerini artırdığı düşünülüyor. Birkaç çalışma, kediotu kökünün kaygıyı tedavi etmeye, uyku kalitesini iyileştirmeye ve rahatlama ve sakinlik duygularını artırmaya yardımcı olabileceğini gösterse de, kediotu çayının etkilerine ilişkin spesifik araştırmalar sınırlıdır. Bu nedenle, bazı insanlar kediotu çayının kendileri için işe yaradığını düşünse de, etkilerini daha iyi anlamak için ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

Çarkıfelek Çayı

Bazen Passiflora veya maypop olarak adlandırılan çarkıfelek, güçlü tıbbi özellikleri nedeniyle uzun süredir incelenen bir bitkidir. Çarkıfelek özü, tentürlerde ve kapsüllerde bulunur ve yaygın olarak bitkisel bir takviye olarak kullanılır. Ayrıca bitkinin taze veya kurutulmuş yapraklarını demleyerek çarkıfelek çayı yapabilirsiniz.

Uyku Çayı Nedir?

Uyku vakti çayları, yatmadan önce yorgunluğunuzu atarken rahatlamanıza yardımcı olacak bir dizi malzemeyle yapılan bir bitki çayı türüdür. Diğer çay türlerinden farklı olarak, bu içecekler genellikle kafeinsizdir ve lavanta, papatya veya çarkıfelek gibi stresi ve kaygıyı hafifleten veya sakinlik duygularını destekleyen bileşikler içerir. Bir fincan bitki çayının tadını çıkarmak, yatma vakti rutininize güvenli, yatıştırıcı ve rahatlatıcı bir katkı olabilir. Aslında, sağlıklı uyku alışkanlıkları uygulamak ve düzenli bir gece rutini oluşturmak, uyku kalitesini artırmak ve uykusuzluk gibi sorunları tedavi etmek için faydalı olabilir.

Kimler Yatmadan Önce Çay İçmeli?

Yatmadan önce çay, gece yatmadan önce rutine harika bir katkı olabilir. Özellikle uykuya dalmakta zorluk çeken veya yatmadan önce gevşemekte güçlük çeken kişiler için faydalı olabilir. Bununla birlikte, yatmadan önce çayların ciddi uykusuzluk vakalarında etkili olmayabileceğini unutmayın. Ayrıca yatmadan önce çay, daha iyi uykuyu desteklemek için düzenli bir gece programı belirlemek ve yatmadan önce kafein alımını sınırlamak gibi diğer sağlıklı alışkanlıklarla birlikte kullanılmalıdır. Bazı çeşitler tavsiye edilmeyen bileşenler içerebileceğinden, hamile veya emziren kişiler gece rutinlerine yatmadan önce çay eklemeden önce bir doktora danışmalıdır. İlaç kullananlar veya altta yatan sağlık sorunları olanlar da, yan etkileri veya etkileşimleri önlemek için yatmadan önce çay kullanırken dikkatli olmalıdır.

Şunlara da göz atın;

  1. Uyku kalitesini arttırmanın etkili yolları
  2. Uykumuzun gelmesi için ne yapmalıyız?
  3. Uykusuzluğa ne iyi gelir?
  4. Sürekli uyku hali neden olur?
  5. Uyku kaçıran besinler nelerdir?

Kaynakça

Lezzet Dergisi, tüm yayınlarını güvenilir kaynaklara dayandırır. Tüm yayınlar Lezzet Dergisi bünyesinde bulunan ya da danışmanlık alınan uzmanlar tarafından onaylanır. Doğru ve güvenilir bilgi sunmak için izlediğimiz sürece Lezzet Test Ekibi sayfasından ulaşabilirsiniz.
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo