Tekne Orucu Nedir? Nasıl Tutulur? Bir Anadolu Geleneği...

Ramazan ayının gelmesiyle beraber arama motoru Google trendlerine göre tekne orucu nedir, tekne orucu nasıl tutulur, tekne orucu kaça kadar tutulur soruları çok merak edilenler arasında. Bir Anadolu geleneği olan tekne orucu kavramına yakından bakalım...
Tekne Orucu Nedir? Nasıl Tutulur? Bir Anadolu Geleneği...
24 Mart 2023, 16:37

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte çok gündeme gelen kavramlardan biri de 'tekne orucu'dur... Bir Anadolu geleneği olan 'tekne orucu' ile oruç tutmak isteyen ancak bünyesi buna elverişle olmayan çocuklar günün belli bir bölümünde oruç tutarlar.

Tekne Orucu Nedir?

Tekne orucu Bir Anadolu geleneğidir. Bütün gün oruç tutamayan çocukların, günün sadece bir bölümünü oruçlu geçirmesine tekne orucu adı verilir. Tekne orucu tüm gün oruç tutmaya güç yettiremeyen çocukların günün bir kısmını oruçlu geçirmesine dayanan bir Anadolu geleneğidir. Bazı kaynaklara göre 'Tekne Orucu' terimi Arapçada “künyelemek”, “kimliklenmek” anlamına gelen tenkiye kelimesinden gelir ve zamanla 'tekne' halini almıştır.

Bazı kaynaklara göre ise 'Tekne Orucu' adı geçmişte Anadolu’da oruç tutan çocukların, zorlandıkları durumlarda mutfaklardaki büyük ekmek teknesinin arkasına geçerek yemek yiyip, oruçlarına devam etmelerinden geliyor.

Bazı kaynaklara göre tekne oruçları tam gün tutulacak oruçlar için hazırlık mahiyetindedir.

Tekne Orucu Nasıl Tutulur?

Bazı kaynaklara göre Osmanlı dönemindeki 'tekne orucu' geleneğinde çocuklar tekne orucunu tutmaya sahurda başlar, öğlen bitirirlerdi. Osmanlı döneminde çocuklar tam gün oruç tutamayacakları için öğle vaktine kadar oruç tutmalarına izin verilir ve onlara hediyeler alınırdı. Osmanlı’da tekne oruçları bir nevi törene dönüştürülürdü. Çocuğa orucu rahat geçsin ve açlığı hatırlamasın diye çeşitli iftarlıklar alınır ve çocuk gezdirilerek camilere götürülür, cadde ve parklara çıkarılırdı. Aile fertleri çocuklarını sırtlarında taşırdı. İftar saati yaklaştığında çocuklara, “ezan okununca/top atılınca bizi haberdar et” şeklinde vazifeler verilirdi.

Bununla birlikte öğlen başlayıp iftarda açma uygulaması da var. Çocuklar bu orucu isterlerse sabahtan öğle saatine kadar, isterlerse de öğleden akşama kadar tutabilirler. Peki, tekne orucu kaç saat tutulur? Uzmanlara göre bu durum çocuğun sağlığına, bünyesine ve gelişim durumun göre değişir.

Şunlara da göz atın;

  1. Açlık ve susuzlukk hissetmeden oruç nasıl tutulur?
  2. Kan vermek orucu bozar mı?
  3. Ramazan İmsakiyesi 2023
  4. Migren hastaları oruç tutabilir mi?
  5. Sahurda menemen yenir mi?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo