Tatlı Patates Nasıl Yetiştirilir: Evde Tatlı Patates Yetiştirme Yöntemleri

Son yıllarda çok popüler olan tatlı patates, mutfakta geniş bir kullanıma sahiptir. Peki, evde tatlı patates nasıl yetiştirilir? İşte, adım adım tatlı patates yetiştirme yöntemleri:
Tatlı Patates Nasıl Yetiştirilir: Evde Tatlı Patates Yetiştirme Yöntemleri
23 Ekim 2023, 15:32

Kahkahaçiçeğigiller familyasına ait bir besin olan tatlı patatesin anavatanı Orta Amerika'dır. Yumruları yenen bu patates, kök sebze olarak mutfaklarda kullanılır. Aynı familyada 1000'den fazla türü vardır. Patatesin yumruları dışındaki kısımlar zehirli olduğu için yenmez. Hem turuncumsu rengi, hem de lezzetiyle son yıllarda popüler olmaya başlayan tatlı patatesi kendi bahçesinde yetiştirmek isteyenleri böyle alalım. 

tatlı patates filizlendirme

Tatlı Patates Nasıl Yetiştirilir?

  1. Filizlendirme: Tatlı patatesi yetiştirmek için, mutlaka verimli filizler almanız gerekir. Bunun için tatlı patates fidesini yapı marketlerden alabilir veya elinizdeki tatlı patatesleri kullanarak filizlenmesini sağlayabilirsiniz. 
  2. Filizlendirme işlemi için tatlı patatesleri yıkayıp füzelce temizleyin. Daha sonra cam kavanoza veya bardağa yarısına gelecek şekilde su doldurun. Tatlı patatesleri yarısı suda, yarısı dışarıda kalacak şekilde bardağa yerleştirin. Tatlı patatesler, 15-20 cm boyunda filizlendiğinde yumrudan dikkatlice ayırın ve filizleri su dolu bardağa aktararak köklenmesini sağlayın. 
  3. Toprak seçimi: Tatlı patatesler köklenmeye başladığında, saksıya veya bahçeye ekim işlemine geçebilirsiniz. Kullanacağınız toprağın organik maddeler bakımından zengin olması gerekir. Ancak çok killi veya çok kumlu olmamasına dikkat edin. 

tatlı patates

  1. Ekim: Tatlı patatesleri, toprağın ılık olduğu zamanlarda ekin. İlkbahar veya sonbahar ayları ekim işlemi için uygundur. Fideleri toprağa ektikten sonra, üzerini dikkatlice toprakla örtün ve hafif bir şekilde bastırın. 
  2. Ekim işleminden sonra ilk can suyunu verin. Fideler toprağa aktarıldığında bol suya ihtiyaç duyar. Sulama aralığını toprağın nemine göre belirleyebilirsiniz. Eğer toprak nemliyse, sulama işlemini birkaç gün erteleyin. 

tatlı patates

Tatlı Patates Nasıl Hasat Edilir?

Tüm koşulları doğru bir şekilde gerçekleştirdiyseniz, tatlı patatesleri hasat etmeye başlayabilirsiniz. Hasat zamanının geldiğini, bitkinin yapraklarından anlayabilirsiniz. Eğer bitki yaprakları sararmaya başladıysa, toprağın altındaki tatlı patatesler yenilebilecek büyüklüğe ulaşmış demektir. Tatlı patatesleri topraktan dikkatlice çıkarın. Eğer zaman konusunda karar veremiyorsanız, hasat işlemini birkaç gün erteleyebilirsiniz. İpucu olması bakımından ilkbaharda ektiğiniz tatlı patatesleri, sonbahar aylarında hasat edebileceğinizi de söylemiş olalım.

Şunlara da göz atın;

  1. Tatlı patatesli tarifler
  2. Tatlı patatesin faydaları nelerdir?
  3. Domates nasıl yetiştirilir?
  4. Zencefil nasıl yetiştirilir?
  5. Taze soğan nasıl yetiştirilir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo