Sararmış Bardaklar Nasıl Temizlenir?

Bardaklar, kimi zaman sert su, kimi zamanda yanlış temizleme sebebiyle sararmaya başlayabilir. Özellikle çay bardaklarında görülen bu problem, evde doğal yöntemlerle kolayca giderilir. Sararmış bardakları temizlemek için uygulayabileceğiniz yöntemler:
Sararmış Bardaklar Nasıl Temizlenir?
21 Kasım 2023, 15:34
Lezzet Trendleri

Çay tüketiminin yoğun olduğu kişilerde, bardakta sararma problemi görülebilir. Bu sararmalar, çaydaki tanenlerin bardağa yapışması ve birikmesi sonucunda oluşur. Estetik açıdan kötü görünen sararmış bardaklar, aynı zamanda hijyen konusunda da endişe yaratabilir. Bardaklardaki sararmalar, en başta tüketilen içeceklerin içindeki maddelerden kaynaklanır. Bunun yanı sıra temizleme için kullanılan suyun kalitesi, bulaşık makinesi kullanımı, bardakları nemli bir şekilde bırakmak gibi faktörlerde sararmalara sebebiyet verir. 

bulaşık makinesinde bardak

Bulaşık Makinesi Bardakları Neden Sarartır?

Bulaşık makinesi, mutfak temizliğini önemli ölçüde kolaylaştırsa da, bazı durumlarda sararma ve lekelenmelere yol açabilir.

 1. Sert su: Bulunduğunuz şehirdeki suyun sert olması, içeriğindeki minerallerin bardak yüzeyine yapışmasına ve lekelenmelere yol açabilir.
 2. Kireçlenme: Kireçli su, bulaşık makinesi içinde kireç birikimine yol açar. Bu birikintiler, yıkama esnasında bardaklarda sararmalara yol açabilir.
 3. Kalitesiz deterjan: Yanlış kullanılan veya kalitesiz deterjanlar, bardaklarda sararmaya sebep olur. Parlatıcı kullanımı, bu lekeleri önleyebilir.
 4. Makine sıcaklığı: Bulaşık makinesinin sıcaklığının yüksek olması, bazı bardaklarda aşınmaya ve sararmalara neden olabilir.

Bardaklarınız makine sebebiyle sararıyorsa, düzenli olarak makine bakımı yapmalı, kaliteli deterjan kullanmalı ve parlatıcı kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Sararmış Bardaklar Nasıl Temizlenir?

karbonat

 1. Karbonat Yöntemi

Doğal bir leke çıkarıcı olarak bilinen karbonatı, bir kaseye alın. 2 yemek kaşığı karbonata az miktarda su ekleyerek macun kıvamına getirin. Bu macunu, sararan bölgelere sürün ve yumuşak fırça ile ovalayın. 10 dakika bekledikten sonra, bardağı bol suyla durulayın.

sirke

 1. Sirke Yöntemi

Temizlik alanında yaygın olarak kullanılan sirke, sararmış bardakları temizleme konusunda da etkilidir. Bardağın içerisine bir ölçek sirke ve bir ölçek su ekleyip bekletin. Ardından bulaşık deterjanı ile bardağı ovalayın ve durulayın.

limon tuzu

 1. Limon Tuzu Yöntemi

Limon tuzunu suyla karıştırın ve bardağın içinde bekletin. Eğer lekeler bardağın dışında ise, karışımı bir kaseye aktarın ve bardağı kasenin içinde bekletin. Daha sonra deterjanla ovalayıp bol suyla durulayabilirsiniz.

 1. Özel Temizleyici

Piyasada sararmış bardaklar için üretilen özel temizleyicileri kullanarak bardaklardaki sarı lekelerden kurtulabilirsiniz. 

Çamaşır suyu da bardakları temizlemek için kullanılabilir. Ancak çamaşır suyunu çok uzun süre bekletmemek ve solumamak gerekir. Sağlık açısından tehlikeli olan bu maddeyi kullandıktan sonra, bardaklar birkaç kez durulanmalıdır. 

Şunlara da göz atın;

 1. Cam pişirme kabından yağ lekesi nasıl çıkartılır?
 2. Ahşap mutfak gereçleri nasıl temizlenir?
 3. Mutfakta sirke ile temizlemeniz gereken yerler
 4. Bakır çaydanlık nasıl temizlenir?
 5. Çaydanlık kireci nasıl temizlenir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo