Mutfağınızda Sirke İle Temizlemeniz Gereken 5 Yer

En etkili temizlik araçlarından bazıları zaten evinizde olanlardır. Sirke aynı zamanda çok iyi bir temizlik ürünüdür. Mutfağınızda mutlaka sirke ile temizlemeniz gereken yerleri sizler için anlattık. Mutfağınızda sirke ile temizlemeniz gereken 5 yer:
Mutfağınızda Sirke İle Temizlemeniz Gereken 5 Yer
01 Mart 2023, 17:13

En etkili temizlik araçlarından bazıları zaten evinizde olanlardır. Sirke aynı zamanda çok iyi bir temizlik ürünüdür. Özel temizleyiciler için bir zaman ve yer vardır, ancak günlük kiler ürünleri de alanınızı temiz tutmanıza yardımcı olmak için fazla mesai yapabilir. Mutfaktaki en iyi çok amaçlı araçlardan biri damıtılmış beyaz sirkedir; mikropları öldürmek, yağ ve kiri kesmek ve hatta iğrenç kokuları gidermek için ucuz ve şaşırtıcı derecede güçlü bir çözümdür. İşte, sirke ile temizlemek için en sevdiğimiz beş yer ve tam olarak nasıl yapılacağı:

Musluk

musluk

Sirke kullanmanın en iyi yollarından biri: Lavabo musluğunuzdaki birikintileri temizlemek. Plastik bir torbayı sirke ile doldurmayı ve ardından musluğun çevresine lastik bir bant takmayı öneriyor. Torbayı 10 ila 20 dakika (musluğunuz özellikle kirliyse daha uzun süre) bekletin, ardından kalan kiri temizlemek için sert bir fırça ve bulaşık sabunu kullanın. Ardından, içtiğiniz ve bulaşıklarınızı temizlemek için kullandığınız suyun eskisi kadar pis olmadığından emin olabilirsiniz.

Mikrodalga

mikrodalga

Sirke, mikrodalgada yağlı birikmeyi kesmede ve eski yemek kokularını uzak tutmada harikadır. Cihazınıza çok ihtiyaç duyulan bir kaplıca tedavisi vermek için, mikrodalgaya uygun bir kabı eşit miktarda sirke ve musluk suyuyla doldurun. Çözeltiyi beş dakika kadar mikrodalgada ısıtmak, yapışmış pisliği gevşeten buhar oluşturmalıdır, böylece daha sonra fırçalamak veya silerek temizlemek daha kolay olacaktır.

Kahve Makinesi veya Su Isıtıcısı

kahve makinesi

Zamanla, kahve makineleri ve çay ısıtıcıları, en sevdiğiniz sabah içeceğinin tadını etkileyebilecek mineral birikmesine neden olabilir. Kireç çözme adı verilen bir işlem bu birikintiyi temizleyebilir ve sirke bunu yapmanın en iyi yollarından biridir. Hazneye eşit miktarda sirke ve su dökün ve ardından kahve makinesini çalıştırın. Ardından tencereyi iyice durulayın. Bir su ısıtıcısının içindeki kireci temizlemek için, aynı karışımı içinde kaynatın ve ardından durulayın.

Bulaşık Makinesi

bulaşık makinesi

Kahve makineniz gibi, bulaşık makineniz de bulaşıklarınızın ne kadar temiz olacağını etkileyebilecek mineral birikintileri biriktirebilir. Bulaşık makinenizin içinde beyaz veya gri birikme fark ederseniz veya bulaşık makineniz kötü kokuyorsa, sirke alma zamanı. Bulaşık makinesinde yıkanabilir bir kaseye bir bardak kadar dökün, ardından boş bir bulaşık makinesinin üst rafına koyun. Sirke ile sıcak su döngüsü çalıştırmak, inatçı birikmeyi gidermeye ve hatta gideri tıkayabilecek yiyecek parçalarını parçalamaya yardımcı olabilir.

Çöp Etrafı

çöp

Kokmuş bir çöp öğütücü, tüm mutfağınızın hızla kokmasına neden olabilir (ve o büyük bulaşık yığınıyla uğraşmak istemenizi engelleyebilir). Suçlu? Drenajınızda biriken yiyecek birikimi. Çöplerinizi temiz ve taze kokulu tutmak için tahliye tapasını çıkarmanızı ve ardından çöp öğütücüyü çalıştırırken sirke ve bulaşık deterjanı dökmenizi önerir. Bitirmek için, giderden sıcak su akıtın. Hâlâ kokuyorsa, birkaç buz küpünü çöpe atmayı deneyin; inatçı yiyecek parçalarını parçalamakta harikadırlar. Bir çöplüğünüz yoksa ancak gideriniz kokuyorsa, yine de sıcak su akıtırken her şeyi ferahlatmak için sirke ve bulaşık deterjanı dökebilirsiniz.

Şunlara da göz atın;

  1. Mutfağınızda karbonat ile temizlemeniz gereken yerler
  2. Mutfak masası nasıl temizlenir?
  3. Mutfak eşyaları nasıl temizlenir?
  4. Masa örtüsü lekeleri nasıl temizlenir?
  5. Bakır kupalar nasıl temizlenir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo