Reflüsü Olanlar Oruç Tutabilir Mi?

Reflü oruç tutmaya engel mi, reflü ilacı sahurda içilir mi, reflü hastaları oruç tutarken nelere dikkat etmeli, boğaz reflüsü orucu bozar mı? Gastroenteroloji Uzmanı Uzm. Dr. Ayşegül Öziş'ten reflü ve oruç ilişkisi:
Reflüsü Olanlar Oruç Tutabilir Mi?
24 Nisan 2024, 22:20

Reflü, safra, asit ve mukustan oluşan mide salgılarının yemek borusu veya ağıza kadar yer değiştirmesidir. Bu hastalık kendini, ağza kadar gelen acı tat hissi ile gösterir. Atipik reflü ise yemek borusunun iç tarafında gelişen ödemden sonra boğazda bir yumru hissine neden olabilir. Reflü belirtileri arasında midede yanma, ekşime, göğüste ağrı, ağızda acı tat veya yiyeceklerin ağza gelmesi gibi belirtiler görülür. Reflü hastalarına az ama sık sık yemek yemeleri, uzun süre aç kalmamaları önerilir. Bu yüzden reflüsü olan kişilerin oruç tutup tutamayacağı da merak konusudur.Reflüsü Olanlar Oruç Tutabilir Mi?

Türkiye’de çok yaygın görülen mide hastalıklardan birinin de bir reflü olduğunu belirten Gastroenteroloji Uzmanı Uzm. Dr. Ayşegül Öziş, "Mide içeriğinin bir zorlama olmaksızın yemek borusuna geri gelmesi şeklinde tarif edilen bu hastalık, yaşam kalitesini kötü etkiliyor ve maalesef tekrarlıyor. Oruç tutarken, tüm kronik hastalıklarda olduğu gibi reflüye karşı da bazı kurallara dikkat ederseniz, Ramazan ayını kolaylıkla geçirebilirsiniz" dedi.


Uzm. Dr. Ayşegül Öziş, iftar yemeğinin kısa molalarla yenmesinin büyük fayda sağlayacağını belirtti ve şöyle devam etti, “Sahur yemeğinde yağlı yiyeceklerden ve kızartmalardan, domatesli yiyeceklerden, baharatlardan, kafeinli içeceklerden, çikolata ve benzeri gıdalardan uzak durmalısınız. Eğer mideniz yanmadan rahat bir gün geçirmek istiyorsanız, sahurda et ve yumurta gibi proteinli gıdaları tercih etmelisiniz. İlerlemiş safhadaki reflünüz ve varsa mide fıtığınız oruç tutmanız nedeniyle şiddetini artırabilir. Bu durumdaysanız oruç tutarken mutlaka doktorunuza danışmalısınız.” dedi. 


Yazar:

Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ayşegül Öziş


Şunlara da göz atın;

  1. Hamileler oruç tutabilir mi?
  2. Böbrek hastaları oruç tutabilir mi?
  3. Kalp hastaları oruç tutabilir mi?
  4. Tiroid hastaları oruç tutabilir mi?
  5. Diyabet hastaları oruç tutabilir mi?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo