Hamileler ve Emziren Anneler Oruç Tutabilir Mi?

Hamilelerin oruç tutması zararlı mı? Emziren annelerin oruç tutması sütün azalmasına yol açar mı? İşte, Op. Dr. Aylin Akıncı'dan hamileler ve emziren anneler için Ramazan önerileri:
Hamileler ve Emziren Anneler Oruç Tutabilir Mi?
24 Nisan 2024, 22:20

Bol su tüketmesi gereken hamilelerin ve emziren annelerin oruç tutmasının sakıncalı olabileceğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aylin Akıncı, “Eğer oruç tutulacaksa, doktorunuza danışarak, olası riskler hakkında bilgi alarak ve kontrollü şekilde oruç tutmalısınız” dedi. 
Hamileler Oruç Tutabilir Mi?


Hamilelik döneminde anne adaylarına; uzun süre aç kalmadan, sık sık ve azar azar yemek yemeleri önerdiklerini belirten Op. Dr. Aylin Akıncı,  diyabet, erken doğum riski, kanama, çoğul gebelik, gelişme geriliği gibi riskli gebelik durumu olan anne adaylarının oruç tutmalarının sakıncalı olacağının altını çizdi ve sözlerine şöyle devam etti: “Anne adayında düşük riski var ise özellikle bol sıvı tüketmesi önerilir. Oruç nedeniyle az sıvı alınması durumunda rahim kasılmaları olabilir ve erken doğum riski ortaya çıkabilir. Su, gebeliğin devamında, idrar yolu enfeksiyonlarından korunmada ve tedavisinde önemlidir. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonları sık görülür. Bol sıvı alımı ise idrar çıkışını artırır. Hamilelerin oruç sebebiyle gün içinde yeterince sıvı almaması tansiyon düşmeleri ve bayılmalara neden olabilir. Gün içinde sıvı alınamaması annenin kan hacmini azaltacağı için bebeğin idrar çıkışı ve kesesinin suyunu azaltabilir. Hamileliğe bağlı gelişen yüksel tansiyon da oruç için riskli durumlar arasındadır.” dedi. 


Emziren Anneler Oruç Tutabilir Mi?


Diğer yandan bebeklerin biyolojik ve psikolojik gelişiminde emzirme, büyük bir önem taşıdığını söyleyen Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aylin Akıncı, “Bebeğin sağlıklı gelişimi için emziren annenin de sağlığına dikkat etmesi gerekir. Anne sütünün bileşenlerini etkileyen pek çok faktör vardır. Bu nedenle emziren annelere, özel beslenme programları ve diyet listeleri verilebilir. Çünkü emziren annelerin tükettiği besinler, bebeklerin gelişimini doğrudan etkiler. Emziren annelerin ise özellikle ilk aylarda beslenmelerine dikkat etmeleri ve bol sıvı almaları önemlidir. Oruç, sıvı alımının azalmasına bağlı olarak sütün azalmasına neden olur. Bu nedenle emzirme döneminde de oruç tutulması önerilmez. Bu dönemde annelerin özellikle bol sıvı tüketimine ve öğün atlamamaya dikkat etmesi önemlidir. Dolayısı ile emziren annelerin en azından doğumdan sonraki ilk aylar oruç tutmaması önerilir. Oruç tutarken verilen diyet listesine ve beslenme programına uymakta zorluk yaşanabilir.” dedi.


Yazar:

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aylin Akıncı

instagram.com/dr.aylinakinci


Şunlara da göz atın;

  1. Kalp hastaları oruç tutabilir mi?
  2. Astım hastaları oruç tutabilir mi?
  3. Diyabet hastaları oruç tutabilir mi?
  4. Böbrek hastaları oruç tutabilir mi?
  5. Corona hastaları oruç tutabilir mi?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo