ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER KALP HASTALARI ORUÇ TUTARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

KALP HASTALARI ORUÇ TUTARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Kalp hastaları oruç tutarken nelere dikkat etmeli? Kalp hastaları oruç tutarken nasıl beslenmeli? Kalp hastaları iftarda ve sahurda ne tür besinler tüketmeli? Kariyoloji Uzmanı Urfan Jafarrov merak edilen soruları yanıtladı.
Kalp Hastaları Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeli?

Kalp hastaları oruç tutabilir mi? Kalp hastaları oruç tutarken neleri göz önünde bulundurmalı? Kalp hastaları sahurda ve iftarda nasıl beslenmeli? Medicana International İstanbul Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Urfan Jafarrov www.lezzet.com.tr için anlattı:


Kalp Hastaları Oruç Tutabilir Mi?

Kalp hastaları oruç tutabilir ya da tutamaz gibi genel bir kanıda bulunmak çok doğru bir yaklaşım değil, çünkü kalp hastalıkları tanımının altında seyrek erken atımları olan bireylerden yeni enfaktüs geçirmiş ve kalp yetersizliği gelişmiş bireyleri kapsayan geniş bir yelpaze yer almaktadır. Bu nedenle hasta bazlı ve coğrafi bazlı değerlendirme yapmak çok önemlidir. Çünkü oruç tutan bireylere yaşadıkları bölgedeki sahur ve iftar saatleri, iklim ve hava durumu, beslenme alışkanlıkları önemlidir.


Çalışma sayısı az da olsa yapılan araştırmalarda oruç tutan kişilerde kalp hastalıklarının gelişmesini veya kalp hastalıklarının progrese olduğunu gösteren kanıtlara rastlanmamıştır yani oruç tutmak kalp rahatsızlıklarını tetiklemez diyebiliriz. Ama kardiyak açıdan takipli ve tedavi altında olan kişilerin uzun oruç saatlerinde sıvı kaybı nedeni ile sıvı elektrolit dengesizliği, hipotansif ataklar, ortostatik hipotansiyon durumları gelişmesi riski vardır. Bu durumların yaşlı ve kardiyak rezervi kısıtlı hastalarda daha sık gelişebileceğini söyleyebiliriz.


Özellikle yaz aylarında tutulan oruçların sürelerinin uzun olması ve hava durumu göz önüne alındığında beslenmenin önemi ayrıca artmaktadır. Sürenin uzaması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması sıvı kaybı riskini artıracağından dolayı sahur ve iftarlarda yeterli sıvı alınımının önemi anlatılmalıdır. Ramazan boyunca lifli proteinden zengin ve uzun süreli sindirime maruz kalan besinlerin tüketilmesi önerilmektedir. Bu hem oruçlu olunan sürede açlık hissini azaltacaktır. Hem de insülin salınım pikleri olmayacağından dolayı kalp damar hastalıkları riskini azaltacaktır.


Oruç süresince sıvı alınımının olmaması kalp hastalıklarını, özellikle tedavilerinde idrar söktürücü ilaçları olan kişileri daha fazla etkilemektedir. Sıvı elektrolik dengesizliklerini, baş dönmesi-bayılma ataklarını daha çok kalp yetersizliği veya Hipertansiyon nedeni ile idrar söktürücü kullanan kişilerde daha sık görmekteyiz. Bu bireylerin sahur ve iftarda sıvı alınımının fazla olmasını sağlamak, gündüz saatlerinde ağır işle yapmaktan ve aşırı sıcakta bulunmaktan kaçınılmasını sağlamak gerekmektedir.


Kalp Hastaları Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeli?

Ramazan aylarında iftar sonrası saatlerde kardiyoloji acil servis başvurularının arttığı görülmüştür. Bu ise iftar saatlerinde ağır yemek yemek, karbonhidrat ve yağdan zengin beslenme ile ilişkili olabilir. Bunlarda dolayı iftar saatlerinde lifli, proteinden zengin beslenme, meşrubat ve aşırı karbonhidrat tüketiminden kaçınılması önerilmektedir.


Sahur saatlerinde ise fazla tuzlu yemeklerden, hamur işlerinden kaçınılması önerilmektedir. Yine aynı şekilde lifli besinler tüketilmesi gerekmektedir. Meşrubat veya şekerli içecekler yerine su içilmesi önerilmektedir.


Oruç tutmanın kalp sağlığı açısından faydalı tarafları bilinmekle birlikte, kalp hastalıkları olan kişilerin oruç tutması açısından kardiyak muayene ve değerlendirme yapılmalı, tedavileri ve kardiyak durumu gözden geçirilmelidir. Oruç sırasından gelişen şikayetlerden mutlaka doktora bilgi verilmeli ve gerektiğinde tedavi değişikliği ve oruca ara vermek, tutmamak kararları geç kalınmadan alınmalıdır.


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!