Puding Yaparken Süt Yerine Kullanabileceğiniz 10 İkame

Puding hemen hemen herkesin sevdiği, lezzetli bir tatlıdır. Ana malzemelerinden biri süttür. Siz tarifinize süt kullanmak istemiyorsanız ne kullanacağınız konusunda emin değilseniz bu yazı tam size göre! İşte, puding yaparken süt yerine kullanabileceğiniz, lezzetli süt ikameleri:
Puding Yaparken Süt Yerine Kullanabileceğiniz 10 İkame
31 Ekim 2023, 15:51

Puding hemen hemen herkesin sevdiği, lezzetli bir tatlıdır. Kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi hazır karışımları kullanarak da puding hazırlayabilirsiniz. Bu puding karışımları un, nişasta, kakao tozu ya da meyve tozları içerebilir. En ana malzemesi ise süttür. Eğer süt tüketmiyorsanız, süt alerjiniz varsa ya da bitkisel temelli besleniyorsanız süt yerine kullanacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. İşte, puding yaparken süt yerine kullanabileceğiniz, lezzetli süt ikameleri:

çikolatalı puding

Hazır Puding Nedir?

Hazır puding, genellikle bir kutuda gelen bir tür tatlı karışımıdır. Market ve bakkallarda bulabileceğiniz bir puding karışımıdır. Çikolatalı, meyveli ya da sade puding karışımları bulunur.

Hazır karışım puding tariflerinin en önemli bileşenlerinden biri süttür. Bu ana bileşen, zengin bir doku oluşturmada ve lezzetli bir puding için gerekli nemi sağlamada çok önemlidir. Geleneksel puding tariflerinde sıklıkla normal süt ve yoğun krema kullanılır, peki ya harika bir alternatif arıyorsanız ya da süt içermeyen bir seçeneğe ihtiyacınız varsa?

En iyi süt ikamelerinin devreye girdiği yer burasıdır. Biraz yaratıcılık ve deneme kullanarak, bitkisel sütler veya hindistancevizi bazlı sütler gibi farklı türde süt ikameleriyle lezzetli bir puding elde edebilirsiniz.

puding

Hazır Puding Yaparken Neden Süt İkamesi Kullanılır?

İnek sütü geleneksel olarak pek çok puding tarifinin temel bileşeni olsa da, birisinin bunun yerine süt alternatifi veya süt ürünü olmayan süt ikamesi kullanmayı seçmesinin birkaç nedeni vardır.

Laktoz intoleransı olan veya süt alerjisi olan bireyler için puding tariflerinde süt ürünlerinin kullanılması rahatsızlığa ve hatta ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Ek olarak, bazı insanlar bitki bazlı bir beslenme izlemeyi ve hayvansal ürünlerden tamamen uzak durmayı tercih edebilir. Bu durumlarda bitkisel bazlı sütler hazır puding yapmak için iyi bir seçimdir.

Puding tariflerinde en iyi sonuçları ve kremsi bir dokuyu elde etmek söz konusu olduğunda, daha yüksek yağ içeriğine sahip süt yerine geçen bir ürünü seçmek önemlidir. Tam yağlı süt genellikle bu nedenle kullanılır, ancak benzer bir sonuç ve daha koyu bir puding elde edebilecek süt ürünü olmayan birkaç süt ikamesi vardır. Örneğin hindistan cevizi sütü veya kaju sütü. Kahve kreması da süt alternatifi olarak mükemmel bir seçimdir çünkü genellikle daha yüksek yağ içeriğiyle yapılır. Ayrıca pudinge zengin bir lezzet katabilir.

Pudingde Sütün En İyi Alternatifleri

Kişisel tercihlere ve diyet kısıtlamalarına bağlı olarak hazır puding yapmak için kullanılabilecek çeşitli süt ikameleri vardır. İşte dikkate alınması gereken en iyi alternatiflerden bazıları:

Hindistan Cevizi Sütü

 1. Hindistan Cevizi Sütü

Hindistan cevizi sütü, özellikle fınd��k aromalı bir süt alternatifi arıyorsanız, kremsi ve zengin puding yapmak için harika bir seçenektir. Hindistan cevizi sütü, hazır puding tariflerinde inek sütü yerine 1:1 oranında kullanılabilir.

 1. Soya Sütü

Soya sütü popüler bir süt ikamesidir ve hazır puding yapmak için kullanılabilir. İnek sütüne benzer bir kıvama sahiptir ve pudinginize daha kalın bir doku sağlayabilir. Şekersiz soya sütü, hazır puding tariflerinde normal süt için iyi bir alternatiftir.

Kaju Sütü

 1. Kaju Sütü

Kaju sütü, hazır puding tariflerinde kullanılabilecek lezzetli bir süt alternatifidir. Diğer süt alternatiflerine göre daha zengin bir tada sahiptir ve puding tariflerinde 1:1 inek sütü yerine kullanılabilir.

 1. Pirinç Sütü

Pirinç sütü, ince ve sulu bir süt ikamesidir, ancak yine de hazır puding yapmak için kullanılabilir. Diğer süt ikameleriyle aynı kıvamı ve kremliği sağlamayabilir ancak fındık ve soyaya alerjisi olanlar için iyi bir seçenektir.

Yulaf Sütü

 1. Yulaf Sütü

Yulaf sütü, hazır puding tariflerinde inek sütünün iyi bir alternatifidir. Hafif tatlı bir tada sahiptir ve pudinginize kremsi bir doku katabilir. Yulaf sütü, puding tariflerinde inek sütü yerine 1:1 oranında kullanılabilir.

 1. Süt Tozu

Süt tozu, hazır puding tariflerinde inek sütünün mükemmel bir alternatifidir. Normal süte benzer bir kıvam elde etmek için su ile sulandırılabilir ve ayrıca pudinginiz için koyulaştırıcı madde olarak da kullanılabilir.

Badem Sütü

 1. Şekersiz Badem Sütü

Şekersiz badem sütü, hazır puding tariflerinde inek sütüne mükemmel bir alternatiftir. İnek sütüne benzer bir kıvama sahiptir ve 1:1 oranında ikame olarak kullanılabilir.

 1. Meyve Suyu

Meyve aromalı hazır puding tariflerinde inek sütü yerine meyve suyu kullanılabilir. Pudinginize meyvemsi bir tat verebilir ve inek sütünün yerine 1:1 oranında kullanılabilir.

krema

 1. Krema

Krema süt alternatifi değildir ancak daha zengin ve kremalı bir puding oluşturmak için hazır puding tariflerinde kullanılabilir. Yoğun krema gerektiren puding tariflerinde normal süt yerine 1:1 oranında kullanılabilir.

 1. Su

Su puding yapmak için en iyi alternatif değildir. Ancak pudingi su ile hazırlayabilirsiniz. Lezzet olarak eksik olsa da doku olarak uygun olacaktır. Suyu süt yerine 1:1 oranla kullanabilirsiniz.

Şunlara da göz atın;

 1. Chia puding nasıl yapılır?
 2. Pudingli tatlılar
 3. Evde kolayca yapabileceğiniz puding tarifleri
 4. Sütsüz tatlılar
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo