Parmesan Peyniri Yerine Ne Kullanılır: 5 Farklı İkame

Parmesan sevilen bir İtalyan peyniridir. Kendine has aroması ve tadı ile tariflerde sevilerek kullanılır. Peki parmesanınız yoksa yerine ne kullanabilirsiniz. İşte, parmesan peynirinin 5 farklı ikamesi:
Parmesan Peyniri Yerine Ne Kullanılır: 5 Farklı İkame
01 Ağustos 2023, 14:03

İlk olarak İtalya'nın Parma kentinde üretilen parmesan peyniri, yıllar içinde tüm dünyaya yayılmıştır. Protein ve kalsiyum gibi mineraller açısından zengin bir besindir. Parmigiano Reggiano, dünyadaki en değerli süt ürünlerinden biridir. Zengin, benzersiz tat, ufalanan doku ve ineklerin diyetinden yaşlanma sürecine kadar uzanan dikkatli geleneksel tekniklerin tümü harika bir tat deneyimine katkıda bulunur. Parmigiano Reggiano adının kullanımı, Kuzey İtalya'nın çeşitli illerinde yapılan belirli peynirlere atıfta bulunur ve katı bir şekilde düzenlenir. Parmigiano ve Parmesan arasındaki fark, Parmesan'ın İtalyanca Parmigiano kelimesinin İngilizce çevirisi olmasıdır ve gerçek İtalyan peyniri için kullanılabilse de genellikle benzer tat ve dokuya sahip, ancak düzensiz ve düzensiz olan taklit peynirleri etiketlemek için kullanılır. Dünyanın her yerinde yapılabilir.

İster Parmigiano ister Parmesan olsun, bu ürün kremsi, tuzlu, cevizli, kızarmış ekmek veya çıtır bir son dokunuş eklemek için yaygın olarak kullanılır. Çeşit çeşit makarnalar, risottolar, salatalar ve fırında pişirilen yemeklerin yanı sıra tek başına da yenilebilir. Ancak bazen Parmesan bulunmaz. Parmesan yerine kullanabileceğiniz alternatifleri sizler için derledik. İşte, parmesan peyniri yerine kullanılabilecek ikameler:

pecorino

  1. Pecorino

Parmigiano Reggiano gibi, pecorino da sert, eskitilmiş bir İtalyan peyniridir, ancak inek sütü yerine koyun sütünden yapılır (İtalyanca'da "pecora" "koyun" anlamına gelir). Pecorino, Parmesan peyniri için harika bir alternatif olabilir, ancak pecorino'nun aroması Parmesan'a Grana Padano'nun aromasından daha az benzer. Daha keskin bir tadın yanı sıra daha yüksek yağ ve tuz içeriğine sahiptir. Peynir gerçekten çok tuzlu, bu yüzden onunla yaptığınız yemekleri fazla tuzlamamaya dikkat edin.

Pecorino'nun farklı türleri vardır ve adlarını geldikleri yere göre alırlar. Antik Roma kökenli olan ve yurtdışında en çok tanınan İtalyan peyniri olan Pecorino Romano'yu pek çok kişi bilir. Bugün, bir miktar pecorino Sicilya veya Toskana'dan gelse de günümüzde üretiminin çoğundan Sardunya sorumludur.

Gravyer

  1. Kars Gravyeri

Kars Gravyeri, İsviçre kökenli Gravyer peynir ailesine ait Türk peynir çeşididir. Doku olarak parmesanla benzerlik gösterebilir. Genellikle saf inek sütü veya inek ve keçi sütü karışımı ile yapılır. Peynirin yaşına bağlı olarak tadı değişkenlik gösterebilir ancak genel olarak sert ve tatlı-tuzlu lezzete sahip olan bir peynirdir.

ricotto

  1. Ricotta Salata

Ricotta salata, güney İtalya'da yapılan sert, eski bir ricotta versiyonudur. Nemli ve kremsi olan taze ricotta kadar iyi bilinmese veya bulması kolay olmasa da ricotta salata kurudur ve lezzetli, hafif tuzlu ve denemeye değer çok tuzlu bir tada sahiptir. Taze ricotta, inek sütünden veya koyun sütünden yapılabilir, ancak ricotta salata genellikle koyun sütünden yapılır. Her ikisinin de parlak süt beyazı rengi vardır.

Ricotta salata, taze ricotta ile aynı işlem kullanılarak yapılır, ancak preslenmiş lor tuzlandığında ve 10 ila üç ay yaşlandırıldığında sonunda daha fazla adım eklenir. İtalyanca'da "salata" "tuzlu" anlamına geldiğinden, süreç peynire adını verir.

izmir tulum

  1. İzmir Tulumu

İzmir tulumu, İzmir’e özgü bir tulum peyniri türüdür. Türkiye’de yapılan diğer yörelerdeki tulum peynirlerine kıyasla daha serttir. Rendelenerek ya da küçük parçalara ayrılarak tariflerde kullanılabilir.

Kendine has bir aroması ve lezzeti vardır.  O sebeple kullanım oranına dikkat etmelisiniz.

eski kaşar

  1. Eski Kaşar

Eski kaşar parmesanın en klasik ve risksiz ikamesidir. Eski kaşar, klasik kaşar peynirine kıyasla dinlendirilerek hazırlanır. Uzun süre dinlendirilen kaşar olgunlaşır ve kendine has aromatik bir tada sahip olur.

Diğer Türk peynirlerine kıyasla doku olarak parmesana daha çok benzer. Bu sebeple rendelenebilir, dilimlenebilir. Sıcakta akışkan bir kıvam alarak erir. Parmesan yerine tariflerin içerisinde kullanıma uygundur.

Şunlara da göz atın;

  1. Süt tozu yerine ne kullanılır?
  2. Maydanoz yerine ne kullanılır?
  3. Pirinç yerine ne kullanılır?
  4. Bulgur yerine ne kullanılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo