Mutfağınızı Karışık Gösteren 5 Düzen Hatası

Yazın gelmesiyle birlikte evde dekorasyon değişiklikleri yapmak isteyenleri böyle alalım. Karışık mutfakları daha düzenli ve modern gösterecek tüyoları yazımızda derledik. İşte, mutfağı karışık gösteren 5 düzen hatası:
Mutfağınızı Karışık Gösteren 5 Düzen Hatası
24 Haziran 2024, 10:05

Mutfak, evin en önemli alanlarından biridir. Yemek pişirme, yemek yeme, kahve içme gibi günlük faaliyetlerin geçirildiği mutfaklar, ne yazık ki kısa süre içinde pislenir ve karmakarışık bir hale gelir. Özellikle yemek pişirirken dağınık çalışıyorsanız veya kalabalık bir ailede yaşıyorsanız, mutfağın düzenli tutulması zorlaşabilir. Bu yazımızda, mutfağınızın daha düzenli görünmesini sağlayacak tüyolarımız var. Mutfağınızı karışık gösteren düzen hatalarını düzelttiğinizde, daha modern ve güzel görünümlü bir mutfağa kavuşabilirsiniz. 

Mutfağı Karışık Gösteren 5 Düzen Hatası

mutfak

  1. Tezgahta çok eşya bulunması

Mutfak tezgahının üzerine bardak, çatal, kaşık, şişe gibi farklı araç gereçleri yığıyorsanız, buna son vermenizin tam vakti. Bu tür eşyaları düzgün bir şekilde sıralasanız bile, kalabalık görüntüler mutfağınızın olduğundan daha karmaşık görünmesine yol açar. Bu yüzden tezgahın üzerindeki eşyalara mutlaka bir yer bulun ve tezgahın üzerini mümkün olduğunca boş bırakın.

mutfak

  1. Ayrı ayrı tutmak

Tezgahınızda mutlaka bulundurulması gereken bazı eşyalar olabilir. Ancak bu eşyaları tezgahın farklı noktalarına yerleştirmek yerine, bir alanın içinde tutmayı deneyebilirsiniz. Örneğin dekoratif raf ve tepsi gibi ürünler, hem daha az yer kaplar, hem de eşyaların bir arada durmasına yardımcı olur. 

düzenli mutfak

  1. Aşırı malzeme almak

Çok dolu olan alanlar, ne yazık ki karmaşıklığa neden olur. Mutfak eşyalarını düzene soktuktan sonra, kilerinizi de düzenlemeyi deneyin. Özellikle temizlik ekipmanları, bez, yağ gibi fazladan alınan malzemeleri, tek bir alanda toplamayı deneyin. Envanterinizi düzenli olarak temizleyerek, aşırı alım yapmaktan da kurtulabilirsiniz.

buzdolabına yapıştırılan magnet

  1. Aşırı magnet kullanımı

Mutfakta en çok yer kaplayan alanlardan biri de buzdolabıdır. Buzdolabının üzerine magnet ve fotoğraf yapıştırmak çok keyifli olsa da, bir süre sonra buzdolabı kapaklarının hiç görünmediğini fark edebilirsiniz. Bu magnet ve fotoğraflar, mutfak içinde uyumsuz ve karmaşık bir görüntü oluşturabilir. Bu yüzden buzdolabındaki magnetleri, fişleri, kağıtları ve fotoğrafları temizleyin ve mümkün olduğunca azaltın. 

mutfak düzenleyicisi

  1. Organizer kullanmamak

Son dönemlerde popüler olan düzenleyiciler, mutfak, banyo, kıyafet dolabı gibi evin birçok alanında düzeni sağlamanın en etkili yoludur. Dolapların içerisine düzenleyiciler almak, çekmecelere uygun boyutlarda çekmece içi organizerler yerleştirmek ve duvarlara raf koymak, hem depolama alanınızı artırır, hem de eşyalarınızın daha düzenli olmasını sağlar. Dolaplarınız depolama konusunda yetersiz kalıyorsa, bir duvarı raf için ayırarak fazladan yer kazanabilirsiniz.

Mutfağın karmaşık görüntüsü özellikle hafta içi veya temizlik yapmadan önce daha fazla gözünüze batabilir. Bu yüzden temizlik yaparken her şeyi yerli yerine yerleştirmeye ve kendinize özel olarak bir düzen oluşturmaya özen gösterin.

Şunlara da göz atın;

  1. Vintage mutfak dekorasyonu nasıl yapılır?
  2. Küçük mutfak dekorasyonu
  3. L tipi mutfak avantajlı mı?
  4. Mutfak tadilatı öncesinde bilinmesi gerekenler
  5. Kahve köşesi nasıl yapılır?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo