Mükemmel Hamburger Yapmanın 8 Püf Noktası

Küçük büyük demeden herkesin sevdiği hamburgeri evde hazırlamayı tercih edenlerden misiniz? İşte, mükemmel bir hamburger için bilmeniz gereken 8 püf noktası:
Mükemmel Hamburger Yapmanın 8 Püf Noktası
26 Şubat 2024, 15:38

7'den 70'e herkesin severek tükettiği hamburger, güzel bir köfte, sıcak hamburger ekmeği ve sos karışımından oluşuyor. Ancak bu lezzeti dışarıda yemek yerine evdeki malzemelerle hazırlamak hem daha sağlıklı, hem de daha ekonomik. Tam da bu yüzden mükemmel bir hamburger için bilmeniz gereken tüm püf noktalarını yazımızda derledik. Sizlere vereceğimiz tüyolarla dışarıdakileri aratmayacak nitelikte bir hamburger hazırlayabilir, çocuklarınızı ve sevdiklerinizi şımartabilirsiniz. 

Hamburger Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

  1. Et seçimi

et seçimi

Ev yapımı hamburger yapmak için en önemli nokta, et seçimidir. Kullanacağınız etin %20 yağlı, %80 yağsız olması gerekir. Bu yüzden dana döş tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Kullanacağınız et, zırhtan geçirilmelidir. 

  1. Çok yoğurmayın

kıymayı yoğurma

Hamburger köftesini hazırlarken harcın içine soğan, sarımsak ve baharat ekleyebilirsiniz. Köftenin daha sert olmasını istiyorsanız, içine galeta unu ekleyebilirsiniz. Köfte harcını çok fazla yoğurmamaya dikkat edin. Aksi takdirde, pişirme aşamasında köfte harcınız dağılacaktır. Köfteyi hazırladıktan sonra buzdolabında en az 1 saat dinlendirmeye özen gösterin. 

  1. Etin ortasına çukur açın

hamburger köftesi

Köfteleri tavaya almadan önce, tavayı yüksek ateşte ısıtın. Tavanın içine yağ koymayın. Etiniz yağlı olduğu için tavaya yağ koymak daha cıvık olmasına neden olur. Hamburger köftelerinin ortasına hafifçe baş parmağınız ile bastırın ve tavaya alarak pişirin. Bu sayede köfteler yassı şekilde pişecek ve dağılmayacaktır. 

  1. Hamburger ekmeklerini ısıtın

hamburger ekmeği

Hamburgerin lezzetli olması için, ekmeklerin de yumuşak ve sıcak olmasına dikkat etmek gerekiyor. Bu yüzden, hamburger ekmeklerini 5 dakika fırında ısıtmaya özen gösterin. Tosta basmak yerine fırında ısıtmak lezzet açısından daha iyi sonuç verir. 

Bakınız; Hamburger ekmeği

  1. Cheddar peyniri kullanın

cheddar peyniri

Lezzetli bir hamburgerin olmazsa olmazı, cheddar peyniridir. Ancak cheddar peynirini erken veya geç eklemek, lezzetin bozulmasına yol açar. Köfteler tavada hafif sulu bir şekilde piştiğinde, cheddar peynirini doğrudan köftenin üzerine yerleştirin. Bu sayede köftenin sıcaklığı ile cheddar peyniri erir ve bütünlük kazanır. 

  1. Tereyağı kullanın

tereyağı

Tereyağını hamburger ekmeğine farklı bir doku katmak için kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Ekmeği doldurmaya başlamadan önce, küçük bir parça tereyağını sürüp sıcaklıkta erimesini sağlayın. Bu sayede ekmekleriniz daha çıtır olacaktır.

  1. Yeşillik kullanın

yeşillik

Hamburgerinizin reklamlardaki gibi güzel görünmesini istiyorsanız, fırından çıkardığınız ekmekleri kenara alın. Yeşillikleri ince ince doğrayın hamburgerin dışına taşacak şekilde yerleştirin. Yeşilliklerin köfteyle temasını kesmek için, arasında bir cheddar peyniri yerleştirin. Bu sayede yeşillikler sulanmayacak ve lezzetini daha iyi verecektir.

  1. Soslardan yardım alın

hamburger sosu

İyi bir hamburger için doğru sos kullanımı çok önemlidir. Sosları doğru şekilde birleştirmek için, hem tatlı, hem de ekşiden faydalanmanız gerekir. Bunun için bir ölçü ketçap, beş ölçü mayonez ve bir ölçü hardalı karıştırarak hamburgerinize ekleyin. Bu sayede mükemmel bir hamburger elde edebilirsiniz. Sosları yalnızca hamburgerin içinde değil, yanında da servis edebilirsiniz. Hangi sosların hamburgere yakışacağına karar veremiyorsanız, hamburger yanı soslarına göz atabilirsiniz.

Şunlara da göz atın;

  1. Ev yapımı hamburger tarifleri
  2. Hamburgerin yanına ne gider?
  3. Falafel yapmanın püf noktaları
  4. Pide yapmanın püf noktaları
  5. Mükemmel biftek yapmanın püf noktaları
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo